ŁAŹNIA 2 2014 - Karol Sienkiewicz, Zatańczą ci co drżeli
PARAKINO
Karol Sienkiewicz "Zatańczą ci, co drżeli. Polska sztuka krytyczna"
3 grudnia 2014, godz. 19:00
CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port
 

Spotkanie z autorem oraz promocja książki.
 
Brawurowa opowieść o grupie najbardziej znanych dziś polskich artystów, którzy wchodzili w świat sztuki na początku lat 90. Bohaterami książki, której akcja toczy się w Warszawie, a także w Budapeszcie, Kairze, Sopocie i Wenecji, są m.in.: Zbigniew Libera, Katarzyna Kozyra, Paweł Althamer, Artur Żmijewski. Karol Sienkiewicz opowiada o ich artystycznej działalności, pokazując nie tylko postawy i twórczość, ale także realia społeczne i obyczajowe zmieniającej się w okamgnieniu Polski. Bardziej od dzieł sztuki interesują go wydarzenia, których sztuka była bohaterem lub sprawcą, i sposób, w jaki artyści określali się wobec rzeczywistości i kształtowali dyskusję. Odsłania też okoliczności powstania wielu głośnych dzieł, takich jak Piramida zwierząt czy Lego. Obóz koncentracyjny. Ta prowadzona ze swadą i dowcipem opowieść zachowuje nerw i rytm czasu zmian.
 
Zdjęcie dzięki uprzejmości artysty
 
Karol Sienkiewicz jest krytykiem i historykiem sztuki. Jako krytyk współpracuje z „dwutygodnikiem” (dwutygodnik.com). Wspólnie z Kasią Redzisz opracował tom tekstów o sztuce lat 80. autorstwa Andy Rottenberg (Przeciąg, 2009) oraz wydał książkę Świadomość Neue Bieriemiennost (2012). W 2012 roku otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy.
 
Podczas spotkania będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie 30 zł. W związku z remontem w CSW Łaźnia 1 cykl Parakino będzie tymczasowo odbywał się w KinoPorcie.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska