ŁAŹNIA 2 2015 - CINÉ PRIVÉ W GDAŃSKU | STUDIO MUNKA – POLSKIE DEBIUTY 2014 | 20 - 21 marca
Andrzej Munk
Reżyser filmowy, także scenarzysta i autor zdjęć filmowych. Urodził się 16 października 1921 (lub, jak podają inne źródła, w 1920) w Krakowie. Twórczość fabularna Andrzeja Munka charakteryzuje się niebanalnym i nowatorskim podejściem do tematu polskiego heroizmu i narodowej mitologii. W przeciwieństwie do Andrzeja Wajdy, Munk przedstawiał te najważniejsze w powojennej rzeczywistości zagadnienia, z właściwym dokumentaliście, chłodnym dystansem. Jego sposób przedstawienia niejednokrotnie ocierał się o satyrę czy groteskę.  Andrzej Munk zginął 20 września 1961 r. w wypadku samochodowym pod Łomżą. 
Od 1965 r. łódzka Szkoła Filmowa przyznaje najlepszym debiutantom roku nagrody imienia Andrzeja Munka.
 
 
Studio Munka powołane w 2008 roku działa w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich, i jest producentem debiutów filmowych – krótkich i długich metraży. Młodzi twórcy, którzy chcą zrealizować swój pierwszy film mogą liczyć w Studiu Munka na wsparcie i opiekę nad projektem – od developmentu, przez produkcję w profesjonalnych warunkach, aż po szeroko rozumianą promocję gotowego filmu. Studio Munka prowadzi jeden program dla fabularnych projektów pełnometrażowych - "Debiut Pełnometrażowy" oraz trzy programy dla krótkich metraży: "30 Minut", "Pierwszy Dokument" i "Młoda Animacja", poświęconych odpowiednio fabułom, dokumentom i animacjom.
 
Szczegółowy program Ciné Privé w Gdańsku
 
 
 
STUDIO MUNKA – POLSKIE DEBIUTY 2014

(zestaw I, 112’)
 
 

MAŁY PALEC/PINKY
2014 l 23’ l Polska l reż. Tomasz Cichoń

Pewnego wieczoru Tomek, Leszek i Seweryn kradną drogi samochód „na wydrę”, po czym sprzedają go paserowi. Chcąc uczcić dobrze wykonaną robotę, udają się na piwo do pobliskiego wietnamskiego baru. Rozochoceni sukcesem bezczelnie awanturują się z obsługą lokalu. Nie wiedzą jeszcze, że ta noc będzie dla nich długa i bolesna… „Mały palec” to opowieść o tym, że nie wolno zadzierać z kelnerkami. Zwłaszcza w wietnamskim barze, zwłaszcza na przedmieściach Warszawy...
 
MAŁY PALEC/PINKY | 2014 l 23’ l Polska l reż. Tomasz Cichoń
 
 

GRY/GAMES
2013 | 30’ l Polska l reż. Maciej Marczewski

Film oparty na tekście Ireneusza Iredyńskiego „Winda”. Całość historii rozgrywa się w windzie, w której zostało zatrzaśniętych dwoje ludzi. Para rozpoczyna zaskakującą grę. Wymyślają swoje wspólne życie. Opowiadają wyimaginowaną historię od pierwszego romantycznego spotkania aż po dramatyczny koniec ich znajomości. Fikcyjna historia zaczyna przeplatać się z prawdziwymi przeżyciami. Zabawa przeistacza się w pełen ekstremalnych emocji dramat.

GRY/GAMES | 2013 l 30’ l Polska l reż. Maciej Marczewski
 

PSUBRAT/BROTHER DOG
2013 l 37’ l Polska l reż. Maria Zbąska

Panabi to kilkunastoletni chłopiec mieszkający na warszawskim osiedlu, na którym rządzi Bocian. Bocian to największy bandyta i, jak to zwykle bywa, ma najładniejszą dziewczynę. Pech chce, że to właśnie w niej zakochuje się brat Panabiego. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla Panabiego zawsze oznaczają nadciągającą katastrofę. „Psubrat”, będący luźną adaptacją opowiadania Etgara Kereta „Dziewczyna Corbiego” to przewrotna „Opowieść Wigilijna” z polskim blokowiskiem w tle.
 
PSUBRAT/BROTHER DOG | 2013 l 37’ l Polska l reż. Maria Zbąska
 
 

DOM NA KOŃCU DROGI/LAST HOUSE ON THE ROAD
2013 l 25’ l Polska l reż. Wojciech Kasperski

W samotnym domu pod lasem pojawia się w nocy nieznajoma kobieta. Mieszkająca tam rodzina przyjmuje ją do środka. Kobieta zauważa, że pod pozorami spokoju jej pojawienie się wywołało prawdziwą burzę w domownikach. Razem z nią odkrywamy, co kryje się pod zawiłymi rodzinnymi relacjami oraz jakie tajemnice kryje ostatni dom na wiejskiej drodze.
 
DOM NA KOŃCU DROGI/LAST HOUSE ON THE ROAD | 2013 l 25’ l Polska l reż. Wojciech Kasperski
 
 

PROJEKCJA:
20 marca 2015, godz. 18.00 – KINOPORT
 
 
 
STUDIO MUNKA - POLSKIE DEBIUTY 2014
 
(zestaw II, 108’)
 
 

OJCZE MASZ/FATHER’S DAY
2014 l 33’ l Polska l reż. Kacper Lisowski

Bohaterem „Ojcze masz” jest Marcel, punkrockowy muzyk. Chociaż jest już po czterdziestce, nadal się nie ustatkował, żyje zgodnie z hasłem „no future”. Pewnego dnia na drodze życiowej Marcela pojawia się chłopiec.

OJCZE MASZ/FATHER’S DAY | 2014 l 33’ l Polska l reż. Kacper Lisowski

 
 
NATURALNI/THE NATURALS
2014 l 23’ l Polska l reż. Kristoffer Rus

Monika i Piotr (lat ok. 40) to dość typowe małżeństwo, w którym namiętność i przyciąganie seksualne wygasło, ale zazdrość - nie. Aby coś z tym zrobić, udają się na terapię, jednak przez pomyłkę trafiają do psychologa ewolucyjnego. Okazuje się, że z punktu widzenia biologii ich pragnienia są jak najbardziej naturalne.

NATURALNI/THE NATURALS | 2014 l 23’ l Polska l reż. Kristoffer Rus
 
 
 
POGRZEBINY/A WAKE
2014 l 22’ l Polska l reż Wojciech Stupnicki

„Pamiyntej, mosz starszego bracika” – ten zwrot motywacyjny Pyjter powtarza Młodemu kilka razy dziennie. Obaj są kelnerami w lokalu obsługującym imprezy okolicznościowe, ale ta szychta będzie inna. Pyjter zamierza znaleźć Młodemu dziewczynę. Pech chce, że to akurat stypa, więc trzeba złamać żałobny nastrój i wprowadzić atmosferę zabawy.

 
POGRZEBINY/A WAKE | 2014 l 22’ l Polska l reż Wojciech Stupnicki
 
 

CAŁE MNÓSTWO MIŁOŚCI/WHOLE LOTTA LOVE
2014 l 32’ l Polska l reż. Bartek Kaczmarek

Łukasz muzyk jazzowy jak każdy chciałby „coś” zmienić w swoim życiu. Wykorzystując weekendowy wyjazd swojej dziewczyny Ani zamawia firmę przeprowadzkową i postanawia wrócić do kawalerskiego życia.

 
CAŁE MNÓSTWO MIŁOŚCI/WHOLE LOTTA LOVE | 2014 l 32’ l Polska l reż. Bartek Kaczmarek
 
 
 
PROJEKCJE:
20 marca 2015, godz. 19.30 – SALA NR 24
21 marca 2015, godz. 17.00 – KINOPORT
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska