ŁAŹNIA 2 2015 - CINÉ PRIVÉ W GDAŃSKU | FILMY ANIMOWANE
W programie Ciné Privé w Gdańsku znalazły się cztery bloki filmowe poświęcone animacji. Zachęcamy do uczestnictwa w pokazach młodej animacji z Belgii, jak również do zapoznania się z ofertą najlepszych polskich animacji przygotowaną we współpracy ze Studiem Munka i Short Waves Festival.
 
Szczegółowy program Ciné Privé w Gdańsku
 
 
 
 
POLISH WAVE: ANIMACJE (80')
 
 
Seans:
20 marca 2015, godz. 18.00 - SALA WARSZTATOWA NR 24 W CSW ŁAŹNIA 2
 

ZIEGENORT
2013 | 20’ | Polska | reż. Tomasz Popakul

Dokument o niezwykłym człowieku, a może właśnie postulat zwykłości. Animowany traktat filozoficzny wygłoszony potocznym językiem serca. Pacjent życia przytacza historię swojej choroby i kreśli ją własnymi rysunkami. Widział wiele i rozmawiał z nie byle kim. W tle między innymi piękna wojna z Węgrami.
 
 


 
 
ŁUKASZ I LOTTA
2012 | 9’ | Polska | reż. Renata Gąsiorowska

Stożka Lotta i gruszek Łukasz idą na swoją pierwszą randkę.
 
 
 

 
 
 
CO SIĘ DZIEJE, GDY DZIECI NIE CHCĄ JEŚĆ ZUPY
2011 | 9’ | Polska | reż. Paweł Prewencki

Zupa pozwala zaspokoić głód, ale dziecięcą ciekawość już nie. Dwoje małych bohaterów może nasycić tylko przygoda. Kiedy uciekają od stołu, dziadek postanawia dać im surową lekcję. Jego zaklęcia zamykają wszystkie drzwi. Niewinny kaprys niesie za sobą drastyczne konsekwencje. A zupa stygnie.
 
 
 
 


TAJEMNICA GÓRY MALAKKA
2011 | 21’ | Polska | reż. Jakub Wroński

Chłopiec w poszukiwaniu ojca-bohatera. Daleko od politycznej poprawności.
 
 


DRAKULA
2010 |10’ | Polska | reż. Piotr Bosacki

Atak na formę i narrację, zderzenie z historią, rozumem i percepcją. Proces powstawania myśli w czasie rzeczywistym, ścieżka poznawcza przez ludzkie ciało i umysł, wsparta minimalistyczną animacją.
 
 


 
 
NOISE
2011 | 7’ | Polska  | reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek

Z uchem przy ścianie łatwo o przesłyszenie. Krótka opowieść o odgłosach wdzierających się w życie człowieka. Zabawnie zobrazowane dźwięki stają się pełnoprawnym elementem widzialnej rzeczywistości.
 
 


 
 
„THE DRUG” ROYKSOPP
2011 | 4’ | Polska | reż. Mateusz Witkowski

Pulsującą kojącymi rytmami przestrzeń kosmosu i głęboką czerń gwiaździstego nieba rozświetlają tajemnicze fluoroscencyjne kształty... Zdobywca nagrody w konkursie na teledysk do piosenki grupy Royksopp.
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
WYBÓR POLSKICH FILMÓW ANIMOWANYCH (90')
W bloku zaprezentowane zostaną filmy ze Studia Munka zrealizowane w ramach programu "Młoda Animacja". 
 
 
 
Seans:
21 marca 2015, godz. 18.00 - SALA WARSZTATOWA NR 24 W CSW ŁAŹNIA 2
 
 
 
Rondo
2012 | 6’ | reż. Artur Kordas

Krótka historia człowieka zmierzającego wydawałoby się w świadomie obranym kierunku i konkretnym celu. Budząc się o poranku na pustyni rozpoczyna swoją wędrówkę dobrze sobie znaną drogą. Kiedy słońce chowa się za horyzontem, ostatkiem sił trafia w końcu do miejsca, które wydaje się być jego domem...
 
 
 
 
 
Dróżnik
2012 | 11’ | reż. Piotr Szczepanowicz

Kameralny film, skupiony na człowieku i jego niewielkim otaczającym go świecie. Bohaterem filmu jest samotny mężczyzna pracujący jako dróżnik w miejscu gdzie nikt praktycznie nie przechodzi, a żaden z pociągów nie zaznaje tam postoju. Jedyną jego rozrywką jest gra na trąbce. Jednak nastaje dzień, w którym Dróżnika spotyka szansa zmiany swojego dość monotonnego życia.
 
 
 
 
 
 
Kryminał
2009 | 5' | reż. Marcin Jażyński
 
Film jest wariacją na temat czarnego kryminału. Jak przystało na tę konwencję pojawiają się cyniczni gangsterzy rabujący złoto i zmęczony bohater - twardy gliniarz. Mamy tu napad z bronią w ręku, pozorną przyjaźń i brutalną zdradę, pościg samochodowy zatłoczonymi ulicami wielkiego miasta oraz strzelaninę w finale bez happy endu. Całość sprawia wrażenie historii rodem z powieści Chandlera.
"Kryminał" to próba połączenia estetyki filmu i pop-artowskiego komiksu w formie animacji 2D i 3D. 
 

 
 
 
 
 
 
 
Poza starością
2010 | 10' | reż. Grzegorz Wacławek
 
Opowieść o obecności starszego pokolenia w życiu dzieci i młodych ludzi. To także historia o tym, jak ważne są relacje międzypokoleniowe, które każdej ze stron dostarczają głębokich przeżyć emocjonalnych.
 
 
 
 
 
 
Underlife
2010 | 8' | reż. Jarosław Konopka

Film opowiada o narodzinach, przyjściu i odejściu. O tym czy człowiek może wyzwolić się spod wpływu, jaki wywiera na jego życie czas i miejsce narodzin, pojawienia się we własnym wózku. I czy jest się świadomym niewidzialnego, czasem destrukcyjnego wpływu przodków, za sprawą którego być może nigdy nie będziemy w stanie wydostać się z tego wózka.
To symboliczno-metaforyczna, krótka historia jednego wózka inspirowana między innymi ''Kołysanką'' Krzysztofa Komedy.
 
 
 
 
 
Rytuał
2010 | 5' | reż. Zbigniew Czapla

Sugestywny plastycznie zapis zmagań bohatera z codziennymi czynnościami. Cykl nakładających się na siebie ludzkich działań przybiera często groteskowe, komiczne formy nieznośnych natręctw. Ten krótki film stawia nieśmiałe pytanie o złożoność, a właściwie mankamenty ludzkiej natury. Zachowania, gesty i przyzwyczajenia zarówno pana, jak i jego psa ukazują daleko idące podobieństwo, a wzajemna relacja to niekończący się cykl codziennych rytuałów. Bohater filmu żyjący na co dzień z psem (jego alter-ego) uwikłany w zestaw powtarzających się działań, nieoczekiwanie odkrywa przerażającą zwierzęcość swojej natury. Gwałtowne wyrwanie ze snu przerywa tę niepokojącą metamorfozę. Ale czy to był tylko sen?
 
 
 
 
 
Podkop do nieba
2014 | 6' | reż. Maciej Lorenz
 
Humorystyczna opowieść o krecie, który chciał się dokopać do nieba. Pięciominutowa historia przedstawiona w cyfrowo animowanym ołówku. Odrobina baśni, absurdu i satyry na rzeczywistość.
 
 
 
 
 
 
 
 
PREZENTACJA FILMÓW ANIMOWANYCH STWORZONYCH PODCZAS WARSZTATÓW ANIMACJI W CSW ŁAŹNIA
 
 
Seans:
21 marca 2015, godz. 17.00 - SALA WARSZTATOWA NR 24 W CSW ŁAŹNIA 2
 
 
 
 
Pracownia filmowa „Animujemy Gdańsk” to edukacyjno-filmowy projekt Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, kierowany przez Roberta Turło – uznanego twórcę filmów animowanych, prowadzącego zajęcia filmowe w całej Europie. Działalność tej pracowni, wyposażonej w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, opiera się na organizacji bezpłatnych warsztatów, wykładów, przeglądów filmowych i spotkań z artystami.
Sztandarowym projektem pracowni jest projekt Polska Szkoła Animacji Fenomen Artystyczny, organizowany wspólnie z kinem KinoPort w ramach którego odbywają się comiesięczne interdyscyplinarne spotkania z filmem animowanym. W każdym miesiącu w ciągu ostatnich dwóch lat mieszkańcy Trójmiasta mieli okazję tworzenia własnych filmów animowanych, w różnorodnych technikach twórczych, zarówno tradycyjnych (poklatkowych) jak i nowoczesnych (komputerowych np. 3D). Każdy warsztat prowadzony jest przez innych artystów – uznanych i uhonorowanych, bądź tych debiutujących, o niezwykłym potencjale. Po każdych zajęciach ma miejsce otwarty pokaz animacji konkretnego artysty. Publiczność przeglądów filmowych i spotkań autorskich, poza oglądaniem animacji, zawsze ma okazję do interakcji z twórcami, którzy ukazują swój proces twórczy, zastosowane techniki i kulisy pracy w studiu.
 
Podczas Ciné Privé w Gdańsku pokażemy Państwu efekty pracy uczestników warsztatów - filmy, które powstały podczas kolejnych odsłon Polskiej Szkoły Animacji w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
 
 
 
 
 
 
 
WYBÓR BELGIJSKICH FILMÓW ANIMOWANYCH (90')
 
 
Seanse:
19 marca 2015, godz. 19.30 - KINOPORT
21 marca 2015, godz. 21.10 - SALA WARSZTATOWA NR 24 W CSW ŁAŹNIA 2
 
 
 
 
Monster (Volstok) (40 sec)
 
Uwaga, potwory wszędzie! "Monster" to jeden z serii krótkich filmów grupy VOLSTOK.
 
 
 
 
Looper, reż. Eve Deroeck, Melanie Tourneur  (5’)
 
Teledysk stworzony przez Eve Deroeck i Melanie Tourner na podstawie piosenki Témé Tan.
 
 
 
 
 
 
La boite de sardines, reż. Louise-Marie Colon (9’30)
 
Ewa jest malutką syrenką, która pewnego dnia zakochuje się w Emilu, samotnym rybaku, i przez to wskakuje w jego rybacką sieć. Emil znajdzie Ewę w puszce po sardynkach...
 
 
 
 
Heir to the evangelic revival, reż. Wendy Morris (7’)
 
 
 
 
 
 
 
Nen Diederik - Fresh buns (Volstok) (15 sec)
 
Kolejny epizod przygód Diederika - wesołej kiełbaski.
 
 
 
 
 
 
 
Oma, reż. Karolien Raeymaekers (7’44)
 
Pewna dziewczynka musi pogodzić się z tym, że jej babcia jest ciężko chora.
 
 
 
 
 
Oh willy, reż. Emma de Swaef, Marc James Roels (17’)
 
 
 
 

Nen Diederik - Our fallen comrade (Volstok) (13 sec)
 
Kolejny epizod przygód Diederika - wesołej kiełbaski.
 
 
 

Administrators, reż. Roman Klochkov (6’47)
 
Dom Egora - królika - stanął w płomieniach. Widząc to Egor biegnie do pobliskiej siedziby władz miasta i prosi o pomoc w ugaszeniu pożaru. Królik jest odsyłany do różnych departamentów...
 
 
 

Bugger, reż. Kristof Luyckx  (1’)
 
 
 
 
 
Absence, reż. Isabel Bouttens (10’10)
 
Bohaterka filmu w stale powracających snach stara się odnaleźć swoją utraconą miłość.
 

Why, reż. Luc Degryse (3’)
 
 

Memee, reż. Evelyn Verschoore (9’30)
 
 

 
 
 
Nen Diederik – High dive (Volstok) (20 sec)
 
Kolejny epizod przygód Diederika - wesołej kiełbaski.
 
 
 
 
 
Kinderspel, reż. Britt Raes, Bert van Haute, 2014, (1’10)
 
Dwóch chłopców bawi się na podwórku. Z pozoru niewinna zabawa przeistacza się w prawdziwą bitwę, przynajmniej do momentu kiedy chłopcy usłyszą znajome dźwięki.
 
 
 
 

Oh my dog!, reż. Chloe Alliez (6’27)
 
 
 
 

My cover of enjoy the silence, reż. Kristof Luyckx  (1’)
 
 
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska