ŁAŹNIA 2 2015 - OPISY FILMÓW | MAJ

 

 

 

BADJAO. DUCHY Z MORZA

Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie. Nieposiadający żadnych dokumentów nomadzi traktowani są często jak nielegalni imigranci. Wysepki, na których od setek lat mieszkali (i czerpali wodę pitną), sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. Badjao nie mają tam wstępu. Wypierani do skupionych wokół miast slumsów, nieuchronnie tracą swoje umiejętności. 10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji świat jego przodków znika. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao.

 

Reżyseria: Eliza Kubarska
Czas trwania: 76 min
Kraj/rok: Polska, Wielka Brytania, 2013

Nagrody/Wyróżnienia: Docs Against Gravity Film Festival - nominacja do nagrody Millenium za Najlepszy film

 

 

Seanse:

 

21 maja, godz. 18.00 (10 zł)

24 maja, godz. 17.00

28 maja, godz. 19.40 (10 zł)

31 maja, godz. 17.00

 

 

 

CITIZENFOUR (Premiera)

Długo oczekiwany obraz Laury Poitras o największym skandalu politycznym naszych czasów objawionym światu z pierwszej ręki. Reżyserka pracowała nad filmem od kilku lat, gdy w styczniu 2013 roku otrzymała serię kodowanych e-maili od anonimowego źródła określającego siebie mianem „Citizen Four”. Ich autor pisał, że ma dowody na nielegalne podsłuchy na wielką skalę prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) we współpracy z wieloma zagranicznymi służbami. Pięć miesięcy później Poitras poleciała do Hongkongu z dziennikarzami z „Guardiana”: Glennem Greenwaldem i Ewenem MacAskilllem. Sfilmowali tam rozmowy z mężczyzną, którego świat poznał później jako Edwarda Snowdena.

 

Reżyseria: Laura Poitras
Czas trwania: 114 min
Kraj/rok: Niemcy, USA, Wielka Brytania, 2014

Nagrody/Wyróżnienia: Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej – 2015 – Oscar za Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

 

 

 

 

 

Seanse:

 

20 maja, godz. 18.00

21 maja, godz. 19.30 (10 zł)

23 maja, godz. 17.00

 

 

 

 

DZIKIE HISTORIE

Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą „dość!” i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem.

 

Reżyseria: Damián Szifrón
Czas trwania: 122 min
Kraj/rok: Argentyna, Hiszpania, 2014

Nagrody/Wyróżnienia: Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej – 2015 – nominacja do Oscara za Najlepszy film nieanglojęzyczny
 
 
 
 
 
Seanse:
 
7 maja, godz. 18.00 (10 zł)
12 maja, godz. 19.40
20 maja, godz. 20.10
30 maja, godz. 18.40
 
 
 
 
 

EDEN (Premiera)

Paul nie widzi świata poza muzyką. Jest młodym paryskim DJ-em, który rozpoczyna karierę w tym samym czasie co duet Daft Punk. Żyje pełną piersią - podróże, kluby, seks, narkotyki i szaleństwa młodości. Jednak to muzyka jest dla Paula wszystkim - jedyną miłością, prawdziwą pasją, sposobem na zabawę, szczęście i spełnienie. Na fali popularności nowego klubowego brzmienia szybko zyskuje rozgłos, a jego życie zmienia się w nieustająca imprezę. Kolejne romanse, kolejne kluby, kolejne próby pozostania wiernym sobie i swojej pasji. Po latach Paul wciąż nie widzi świata poza muzyką. Świat muzyki przestał jednak zauważać jego.

 
Reżyseria: Mia Hansen-Love
Czas trwania: 131 min
Kraj/rok: Francja, 2014
 
Nagrody/Wyróżnienia: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián - nominacja do Złotej Muszli za Najlepszy film
 
 
 
Seanse:
 
29 maja, godz. 19.00
31 maja, godz. 18.30
 
 

 
 
 

METROPOLIS

Futurystyczna wizja potężnego miasta, w którym wąska grupa uprzywilejowanych obywateli wspięła się na szczyt technicznych zdobyczy industrializmu. Życie toczy się tu pod samym niebem, mieszkańcy dawno oderwali się od przyziemnej codzienności, ciesząc się doskonale funkcjonującym mechanizmem miejskiej maszynerii. Futurystyczna idylla ma jednak swoją cenę. Ktoś musi przecież wprawiać cały mechanizm w ruch i pilnować, by wszystko poruszało się w idealnym rytmie. Głęboko pod ziemią, w zimnych, ciemnych korytarzach tkwi żywa siła wielkiego Metropolis, która niebawem ujrzy światło dzienne.

 
 
Reżyseria: Fritz Lang
Czas trwania: 117 min
Kraj/rok: Niemcy, 1927

 
 
 
 
 
 
 
Seans:
 
10 maja, godz. 17.00
 
Wstęp wolny
 
 
 

PARTY GIRL (Premiera)

Angelique daleko do stereotypowego wizerunku pani w średnim wieku. Jest najstarsza z grupy pracujących w nocnym barze kobiet. Nie zwalnia tempa życia, wciąż lubi się bawić i świetnie czuje się w towarzystwie mężczyzn. Choć czasy się zmieniają i w lokalu zaczyna ubywać gości, uczucia stałego klienta Angelique, Michaela, są niezmienne. Od lat bez pamięci w niej zakochany, któregoś dnia nieoczekiwanie prosi ją o rękę. Przed Angelique pojawia się szansa na ustatkowanie się. Utrzymany w stylu filmów Johna Cassavetesa, realistyczny portret silnej i wolnej kobiety, która wybrała życie poza granicami obyczajów i zasad tradycyjnego społeczeństwa. Film inspirowany prawdziwą „party girl” – matką jednego z reżyserów, która w filmie gra samą siebie.

 

Reżyseria: Amachoukeli-Barsacq, Claire Burger, Samuel Theis
Czas trwania: 96'
Kraj/rok: Francja, 2014

Nagrody/Wyróżnienia: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – nagroda za Najlepszą obsadę, nagroda dla Najlepszego debiutanta
 
 
Seanse:
 
15 maja, godz. 19.00
22 maja, godz. 19.30
23 maja, godz. 19.15

 
 

RANDKI W CIEMNO (Premiera)

Sandro ma już 40 lat, ale wciąż mieszka z rodzicami, którzy nieustannie mieszają się w jego intymne życie. Przy wspólnych posiłkach wciąż powracają te same pytania: o ślub, dzieci, rodzinę, życie na swoim. Chociaż Sandro dokucza samotność, podchodzi sceptycznie do pomysłu swojego przyjaciela, Iva, również starego kawalera, który angażuje go w umówioną przez internet randkę w ciemno…

 
Reżyseria: Levan Koguashvili
Czas trwania: 95 min
Kraj/rok: Gruzja, 2013
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Seanse:

7 maja, godz. 20.15 (10 zł)
12 maja, godz. 18.00
14 maja, godz. 20.00 (10 zł)
 
 
 

TAXI (Premiera)

W Teheranie auta suną po zakorkowanych ulicach, kierowcy żółtych taksówek błądzą po gigantycznej metropolii w poszukiwaniu adresów, pod które każą zawieść się pasażerowie. Wśród nich jest jeden wyjątkowy samochód. Wyróżnia go nie tylko to, że jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa (w Iranie na porządku dziennym jest to, że taksówkarze odpinają je i chowają w bagażniku, żeby nie uwierały pasażerów), ale też to, że na desce rozdzielczej zamontowano w nim przemysłową kamerę, a za kierownicą siedzi nie kto inny, jak sam Jafar Panahi, reżyser tego wspaniale przyjętego przez krytykę i widzów filmu. Do jego samochodu wsiadają ludzie prości i intelektualiści, przyjaciele i kompletnie nieznajomi, przypadkowe osoby w potrzebie i umówieni na przejażdżkę członkowie rodziny, w tym kradnąca reżyserowi film siostrzenica, Hana Saeidi.

 
Reżyseria: Jafar Panahi
Czas trwania: 82 min
Kraj/rok: 2015
 
Nagrody/Wyróżnienia: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie - Berlinale - Złoty Niedźwiedź
 
 
 
 
 
 
Seanse:
 
22 maja, godz. 18.00
24 maja, godz. 18.30
28 maja, godz. 18.00 (10 zł)
30 maja, godz. 17.00
 
 

WĘDRÓWKA NA ZACHÓD

Drobinki kurzu, wirujące w świetle słonecznym. Gwar ruchliwej ulicy. Szum morskich fal. Człowiek, który na coś czeka, samotnie paląc papierosa w pokoju. Dziecko, które – czymś zaintrygowane – zatrzymuje się na schodach w podziemnym przejściu. Mnich pogrążony w medytacji, idący przez miasto. Wszystko to dzieje się jednocześnie i obok siebie. Tylko od nas zależy, jak głęboko się zanurzymy w otaczającej nas rzeczywistości. „Wędrówka na Zachód” w reżyserii nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji Tsai Ming Lianga to głębokie, duchowe przeżycie: pogodne i radosne doświadczenie dla wszystkich, którzy ścigają się z czasem i żyją w wiecznym pośpiechu.

 
Reżyseria: Tsai Ming-Liang
Czas trwania: 56 min
Kraj/rok: Francja, Tajwan, 2014
 
 
 
 
Seans:
 
06 maja, godz. 18.00
 
 
 

ZA JAKIE GRZECHY, DOBRY BOŻE?

Cztery piękne córki na wydaniu i jedno marzenie ich poukładanych, konserwatywnych rodziców – żeby dobrze wyszły za mąż. Ale co zrobić, gdy czterech zakochanych mężczyzn to Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca Czarnej Afryki? Każdy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religię. Jak nie zwariować, próbując wszystkich pogodzić ze sobą? Czy to wszystko może skończyć się na ślubnym kobiercu, czy raczej wywoła totalną wojnę domową?

 

Reżyseria: Philippe de Chauveron
Czas trwania: 97 min
Kraj/rok: Francja, 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seanse:

 

14 maja, godz. 18.00 (10 zł)

27 maja, godz. 18.00

 

 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska