ŁAŹNIA 2 2015 - WIOSNA FILMÓW W KINOPORCIE | 9 - 13 CZERWCA
Zapraszamy na replikę 21. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów, która odbędzie się między 9 a 13 czerwca w KinoPorcie. W ramach pokazów premierowych i przedpremierowych zaprezentowane zostaną najciekawsze i nagrodzone na największych festiwalach (m.in. w Cannes, Berlinie czy Wenecji) filmy współczesnej kinematografii europejskiej i światowej.

Pierwszym pośród pięciu prezentowanych w KinoPorcie filmów z Festiwalu Wiosna Filmów będzie nowy film szwedzkiego reżysera Roya Anderssona, twórcy m.in. takich filmów jak „Pieśni z drugiego piętra” (Nagroda Specjalna Jury na festiwalu w Cannes, 2000) czy „Do ciebie, człowieku” (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej dla Najlepszego europejskiego reżysera roku, 2007). Jego ostatni w dorobku film, surrealistyczna komedia „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”, którą pokażemy już 9 czerwca, nagrodzona została Złotym Lwem na ubiegłorocznym MFF w Wenecji. Inną ciekawą propozycją jest „Aferim!”utrzymany w  czerni i bieli film drogi rumuńskiego reżysera Radu Jude, który na ostatnim festiwalu w Berlinie otrzymał ex aequo z Małgorzatą Szumowską i jej „Body/Ciało”  Srebrnego Niedźwiedzia właśnie za opowiadający o cygańskiej mniejszości narodowej  film „Aferim!”. Będąc cały czas w kręgu filmów niezbyt znanych kinematografii narodowych podczas naszego mini przeglądu będzie można zobaczyć również libański film pt. „Anioł” („Ghadi”) uhonorowany Nagrodą Publiczności na festiwalach filmowych w Pusan, Mannheim-Heidelberg, a także podczas tegorocznej edycji Wiosny Filmów oraz węgierski portret trzydziestolatków „Sens życia oraz jego brak” nagrodzony na MFF w Karlowych Warach. Swoją premierę  podczas Wiosny Filmów w KinoPorcie będzie miał również głośny film Abderrahmane'a Sissako pt. „Timbuktu”. Obraz produkcji francusko-mauretańskiej był jednym z kandydatów do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny, a szereg nagród przyznała mu Francuska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej.
 
PROGRAM:
9 czerwca, g. 18.00 - GOŁĄB PRZYSIADŁ NA GAŁĘZI I ROZMYŚLA O ISTNIENIU - reż. Roy Andersson
10 czerwca, g. 18.00 - AFERIM! - reż. Radu Jude
11 czerwca, g. 18.00 - ANIOŁ - reż. Amin Dora
12 czerwca, g. 18.00 - SENS ŻYCIA ORAZ JEGO BRAK - reż. Gábor Reisz
13 czerwca, g. 17.00 - TIMBUKTU - reż. Abderrahmane Sissako
 
WSTĘP:
Bilety w cenie 10 zł można zakupić w kasie KinoPortu bądź on-line na stronie: http://laznia.pl/biletyonline.html
 
 
 
OPISY FILMÓW:

AFERIM
2015 | 108’ | Czechy, Francja, Bułgaria, Rumunia | reż. Radu Jude
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Berlinale – Srebrny Niedźwiedź za Najlepszą reżyserię

SEANS: 10 czerwca, godz. 18.00

Wołoszczyzna, 1835 rok. Dwóch jeźdźców przemierza jałowy krajobraz. To lokalny policjant Constandin i jego syn. Jeden ma na wszystko gotowy aforyzm, drugi prezentuje bardziej kontemplacyjny stosunek do świata. Szukają zbiegłego „cygańskiego niewolnika”, który uciekł pewnemu szlachcicowi i podejrzany jest o kradzież. W podróży spotykają ludzi różnych narodowości i przekonań: Turków i Rosjan, Rumunów i Węgrów, chrześcijan i żydów. Wszyscy pielęgnują uprzedzenia i przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenia. I nawet, gdy ów zbieg zostaje odnaleziony, przygoda wcale się nie kończy…
 
 
ANIOŁ
2013 | 95’ | Liban | reż. Amin Dora
Festiwal Filmowy i Artystyczny Wiosna Filmów – Nagroda Publiczności

SEANS: 11 czerwca, godz. 18.00

Małe, libańskie miasteczko, w którym dom stoi obok domu i wszyscy się dobrze znają. Mieszkańcy mają swoje problemy, dziwactwa i grzeszki, ale są niezwykle religijni. Bo święty patron miasteczka bierze czynny udział w dyscyplinowaniu wiernych, wymierzając grzesznikom siarczyste policzki. Leba, nauczyciel muzyki, żeni się z sympatią z dzieciństwa, Larą. Sąsiedzi bardzo żywo interesują się ich małżeństwem i serdecznie współczują, gdy na świat po kolei przychodzą dwie córki. Wreszcie za trzecim razem rodzi się chłopiec. Ale Ghadi jest niepełnosprawny i zakłóca spokój okolicy swoimi krzykami. Sąsiedzi postanawiają zmusić rodziców do oddania go do zakładu opiekuńczego. Ale Leba i Lara nie zamierzają się poddać. I wkrótce w miasteczku pojawia się Anioł, który zmieni życie wszystkich, którzy w niego uwierzą.
 
 
GOŁĄB PRZYSIADŁ NA GAŁĘZI I ROZMYŚLA O ISTNIENIU
2014 | 101’ | Szwecja | reż. Roy Andersson
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji – Złoty Lew za Najlepszy film

SEANS: 09 czerwca, godz. 18.00

Dwaj domokrążni sprzedawcy, Sam i Jonathan, jak współcześni Don Kichot i Sancho Pansa zabierają widza na wędrówkę przez kalejdoskop ludzkich losów. Podróż ta pokazuje piękno jednych chwil, błahość innych, humor i tragedię, które tkwią w ludziach, wielkość człowieczeństwa i jego kruchość. Tytuł nawiązuje do ptaków z obrazu Breugla „Myśliwi na śniegu”, które z wysoka obserwują świat i wydają się myśleć: Kim są ludzie? Za czym tak gonią? Podobnie jak inne obrazy tego reżysera, film stanowi łańcuch epizodów, mających kulminacje w absurdalnych wizjach, pełnych zarazem czarnego humoru, jak i tragizmu.
 
 
SENS ŻYCIA ORAZ JEGO BRAK
2014 | 96’ | Węgry | reż. Gábor Reisz
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach – udział w konkursie East of West

SEANS: 12 czerwca, godz. 18.00

Áron jest tuż przed trzydziestką i właśnie rzuciła go dziewczyna. Ma poczucie, że musi zupełnie zmienić swoją egzystencję. Dotąd życie z dnia na dzień, bez stałej pracy, wydawało się dobrym pomysłem. Teraz wyjazd za granicę stał się całkiem realny. Áron nie potrafi uciec przed myślami o byłej dziewczynie i niepokojem nadopiekuńczej matki. Bez wiedzy rodziców, z pomocą ich karty kredytowej, kupuje bilet do Portugalii. Ale przed wyjazdem poznaje kogoś i to spotkanie może okazać się dla niego decydujące. Szkoda, że zobaczenie tej osoby ponownie może nie być takie proste…
 
 
PREMIERA
TIMBUKTU

2014 | 100’ | Francja, Mauretania | reż. Abderrahmane Sissako
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej – nominacja do Oscara za Najlepszy film nieanglojęzyczny
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Nagroda Jury Ekumenicznego, nominacja do Złotej Palmy za Najlepszy film

SEANS: 13 czerwca, godz. 17.00
 
Akcja „Timbuktu” dzieje się w tytułowym mieście w Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści i narzucają mieszkańcom islamistyczny reżim. Nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać, ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca się im przestrzeganie absurdalnych nakazów. Kisane i jego rodzina jako nieliczni zostali oszczędzeni z chaosu zaprowadzonego przez nową władzę. Sytuacja zmienia się jednak drastycznie, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada. Teraz musi stawić czoła konsekwencjom, które wyciągną od niego przedstawiciele nowego reżimu.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska