ŁAŹNIA 1 2015 - SPOTKANIA - Coco Fusco
Coco Fusco
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port
7.07.2015, godz. 19:00,
 
W swojej pracy artystycznej Fusco łączy media elektroniczne i performans w różnych formatach – od inscenizowanych performansów multimedialnych z udziałem wielkoformatowych projekcji i telewizji przemysłowej do performansów na żywo nadawanych przez internet, w których to publiczność, poprzez interakcję na czacie, zaprasza się do wytyczenia przebiegu akcji. W swoim najnowszym performansie „Obserwacje drapieżnictwa u ludzi – wykład psychologa zwierząt dr Ziry” artystka wskrzesza postać z Planety Małp, aby skomentować, także w multimedialnej oprawie, współczesne formy agresji. 
 
Coco Fusco jest artystką interdyscyplinarną i pisarką oraz naukowcem wizytującym MIT w programie im. Martina Luthera Kinga na lata 2014-2015. Jest laureatką stypendium Fundacji Guggenheim (2013), ufundowanej przez Absolut nagrody za tekst o sztuce (2013), stypendium Fulbrighta (2013), amerykańskiego stypendium dla artystów (2012) oraz nagrody w dziedzinie sztuki im. Herba Alperta (2003). Performanse i prace wideo Fusco były dwukrotnie pokazywane na Biennale Współczesnej Sztuki Amerykańskiej w Muzeum Whitney w Nowym Jorku (2008, 1993), na festiwalu Next Wave organizowanym przez Brooklyńską Akademię Muzyki, na biennale w Sydney, Johannesburgu, Kwangju i Szanghaju, a także na InSite 05, Mercosul, Transmediale, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Londynie, VideoBrasil i Performa05. Jej prace były także prezentowane w muzeum Tate Liverpool, MOMA, Walker Art Center i Muzeum Sztuki Współczesnej MACBA w Barcelonie. Artystkę reprezentuje galeria Alexander Gray Associates w Nowym Jorku. 
Fusco jest autorką książek English is Broken Here: Notes on Cultural Fusion in the Americas (1995), The Bodies that Were Not Ours and Other Writings (2001) oraz A Field Guide for Female Interrogators (2008). Jest też redaktorką Corpus Delecti: Performance Art of the Americas (1999) i  Only Skin Deep: Changing Visions of the American Self (2003). Aktualnie pracuje nad nową książką zatytułowaną Dangerous Moves: Performance and Politics in Cuba
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska