ŁAŹNIA 1 2015 - Omer Fast
25-26 listopada 2015 
godz. 19:00
Laźnia 1, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk DOLNE MIASTO
 
Dwudniowy przegląd prac i spotkań z artystą
 
Omer Fast dorastał w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. Jego indywidualne wystawy były pokazywane m.in. w Moderna Museet w  Sztokholmie czy Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku.
 
Prace artysty oscylują na granicy filmu dokumentalnego, fantastycznego i dramatu. Na kanwie autentycznych czy prawdopodobnych sytuacji buduje narracje nasycone przeżyciami traumatycznymi i namiętnością. Interesuje go w jaki sposób człowiek radzi sobie w codziennym życiu z wszelkiego rodzaju traumami jak np. strata bliskiej osoby czy stanu permanentnego zagrożenia jakim jest wojna. W swoich pracach często wykorzystuje powtarzanie i odgrywanie na nowo tych samych sytuacji, analizując w jaki sposób czynniki zewnętrzne i stan emocjonalny bohatera w danej chwili ma wpływ na sposób radzenia sobie z traumą. 
 
 
 
 
Program przeglądu:
 
25.11.2015, godz. 19:00
 
1. CIĄGŁOŚĆ Omer Fast, D 2012, 41 min
Powrót z Afganistanu
 
Torsten i Katja to małżeństwo po pięćdziesiątce. Towarzyszymy im, gdy jadą na dworzec, skąd odbierają Daniela – młodego żołnierza, który właśnie wrócił z Afganistanu. Ich spotkanie jest niezręczne. W domu mężczyzna nie odwzajemnia uczuć rodziców. Następnego dnia Torsten i Katja znowu jadą samochodem na dworzec. Kolejny młody żołnierz czeka na nich w tym samym miejscu...
Specjalne wyróżnienie: Internationale Kurzfilmtage Oberhausen 2013
Nagroda Jury w konkursie filmów niemieckich: Kurz Film Fest Hamburg 2013
Nagroda dla najlepszego krótkometrażowego filmu niemieckiego 2013 - Nagroda specjalna dla filmów średniometrażowych
 
 
2. NAJLEPSZE JEST 1500 METRÓW (5000 Feet is the Best) Omer Fast, D/USA 2011, 30 min
 
Film powstał w oparciu o dwa spotkania z operatorem drona Predator, które zostały nagrane we wrześniu 2010 r. w hotelu w Las Vegas. Mężczyzna zgodził się opowiedzieć przed kamerą o technicznych aspektach swojej pracy i codziennych rutynowych czynnościach. Kiedy kamera była wyłączona, poza protokołem, opisał pokrótce incydenty, w których bezzałogowy samolot otworzył ogień do rebeliantów i cywilów – i psychologiczne problemy, jakich w efekcie doświadczył – po czym przerwał wywiad.
Zamiast szukać odpowiednich informacji medialnych czy materiałów dokumentalnych, które mogłyby dodać głębi jego skróconej opowieści, film z premedytacją pokazuje nie tę osobę w nie tym miejscu. Przedstawia bowiem aktora, obsadzonego w roli operatora drona, który niechętnie zgodził się na wywiad w ciemnym hotelu. Rozmowa jest ciągle przerywana dygresjami aktora, które przenoszą widza w zagmatwaną podróż po Las Vegas. Historie, opowiedziane w szybkich ujęciach wstecz, zataczają koło, które chwilami powraca jednak do głosu i nieostrej twarzy pilota drona – i jego niedokończonej narracji.
 
3. Wykład Omera Fasta
 
26.11.2015, godz. 19:00
 
WSZYSTKO, CO WZRASTA, MUSI SIĘ SPOTKAĆ (Everything That Rises Must Converge) Omer Fast, D/USA 2014, 56 min
Film wyłącznie dla widzów dorosłych!
W tej hybrydzie między dokumentem a fabułą obserwujemy czworo prawdziwych aktorów występujących w filmach dla dorosłych podczas ich dnia pracy w San Fernando Valley w południowej Kalifornii.
Film ukazuje nam dzień pracy czworga prawdziwych aktorów porno: towarzyszymy im najpierw w domach, potem w samochodach, gdy jadą do niczym się niewyróżniającego domu mieszkalnego w San Fernando Valley w południowej Kalifornii. Między scenami dokumentalnymi przewija się też kilka postaci fikcyjnych, których opowieści rozgrywają się wokół tego samego budynku, w którym pracują aktorzy. Film ten, w formie czterech wyświetlanych jednocześnie obrazów, łączy sceny codziennego życia z chwilami piękna, jak też dziwnymi i absurdalnymi momentami, w których dochodzi do pozornego spotkania.
Film WSZYSTKO, CO WZRASTA, MUSI SIĘ SPOTKAĆ tylko dla osób dorosłych!
 
Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska