ŁAŹNIA 2 2016 - „Mów mi Marianna” | Przedpremierowa projekcja filmu i spotkanie z reżyserką Karoliną Bielawską
 
 
 
 
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 - Centrum Edukacji Artystycznej
ul. Strajku Dokerów 5  
Gdańsk - NOWY PORT
 
24.01.2016, godz. 18.30
Wstęp: 10 zł
 
 
 
Zapraszamy na przedpremierową projekcję wyjątkowego filmu dokumentalnego „Mów mi Marianna” w reżyserii Karoliny Bielawskiej. Film zdobył wiele wyróżnień i nominacji na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym między innymi główną nagrodę na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2015 roku. Po zakończeniu projekcji zapraszamy do udziału w rozmowie z reżyserką Karoliną Bielawską. Spotkanie, w którym uczestniczyć będzie również dr Anna Kłonkowska z Uniwersytetu Gdańskiego poprowadzi Julia Gierczak, filmoznawczyni i doktorantka w Katedrze Kulturoznawstwa UG.
 
 
 
 
 
MÓW MI MARIANNA
2015 | 74’ | Polska | reż. Karolina Bielawska
2015 - Krakowski Festiwal Filmowy – Złoty Róg za najlepszy film dokumentalny (Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny), Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Telewizję Kino Polska (Konkurs Polski), Nagroda dla najlepszego producenta (Konkurs Polski), Nagroda Publiczności
2015 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS „Prawa Człowieka w Filmie” - Nagroda Publiczności
2016 – Paszport „Polityki” – Nominacja w kategorii „Film”
 
 
 
Kiedy Marianna chce być Marianną do końca – nie tylko emocjonalnie, ale też  cieleśnie i prawnie - musi zrezygnować z całego swojego dotychczasowego życia. Musi zostawić żonę i córki, pogodzić się z odrzuceniem i brakiem akceptacji ze strony rodziców, z samotnością. Ale pragnienie bycia kobietą, życia w zgodzie z własnym ciałem i tożsamością, jest silniejsze. Starając się o zmianę metryki, przygotowując się do operacji zmiany płci, Marianna pełna jest entuzjazmu i wiary w przyszłość. Kiedy jednak jej życie nieoczekiwanie łamie choroba, wybrzmiewa cały dramat tej egzystencji. W tym poruszającym dokumencie Karolina Bielawska portretuje swoją bohaterkę z szacunkiem i z ogromną dozą czułości. W wyważony sposób odsłania jej emocje i motywacje, subtelnie opisuje relacje z bliskimi, pokazuje i utratę, i narodziny miłości. Do warstwy dokumentalnej autorka dodaje teatralną ramę, pozwalającą Mariannie nazwać i wytłumaczyć – sobie i innym – każdy ze swoich trudnych wyborów.
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska