ŁAŹNIA 2 2016 - OPISY FILMÓW, WYDARZENIA | Kwiecień 2016
Kino "KinoPort"
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie
ul. Strajku Dokerów 5
80-544 Gdańsk - Nowy Port
 
Kontakt:
Mail: kinoport@laznia.pl
Kasa: (+48 58) 5000 232
 
 
REPERTUAR DO POBRANIA
KUP BILET
 

Kwiecień 2016

 
PREMIERA
BRACIA
2015 | 70’ | Polska | reż. Wojciech Staroń
 
Dwóm braciom udało się uciec z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Kochają się, ale i zarazem nienawidzą. Jeden – marzyciel artysta malarz, drugi – pragmatyk naukowiec, ogień i woda. Przez całe życie jeden jest zdany na drugiego: w stalinowskim łagrze, w komunistycznej Rosji i po repatriacji w kapitalistycznej Polsce. Ich barwne życie składa się z nieustannych przeciwności losu, ale we dwóch, pomimo waśni i sporów potrafią je pokonywać.
 

 
PREMIERA
GŁOŚNIEJ OD BOMB
2015 | 109’ | Dania, Francja, Norwegia | reż. Joachim Trier
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – nominacja do Złotej Palmy
 
Trzeci film uznanego norweskiego reżysera, Joachima Triera, autora „Oslo, 31 sierpnia”, nominowany do Złotej Palmy na ubiegłorocznym MFF w Cannes i nagrodzony za reżyserię na Sztokholmskim Festiwalu Filmowym. W rolach głównych m.in. Jesse Eisenberg znany z roli założyciela Facebooka, Marka Zuckerberga w filmie „The Social Network”, za którą był nominowany do Oskara. Isabelle Huppert -  niezapominana odtwórczyni roli głównej w „Pianistce” Michaela Hanekego. Partneruje im Gabriel Byrne, gwiazda serialu „In Treatment”. Laura, znakomita fotografka wojenna, ginie w wypadku zostawiając męża i dwóch dorosłych synów. Jej nagłe odejście sprawia, że mężczyźni, nie radząc sobie z żałobą, tracą ze sobą kontakt. Trzy lata po śmierci Laury, z okazji wystawy upamiętniającej jej prace, pojawia się okazja do ponownego spotkania i wspominania zmarłej. Na jaw wychodzą tajemnice, niewypowiedziane żale i cały arsenał stłumionych uczuć.
 

 
PREMIERA
SCENA CISZY
2014 | 98’ | Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Holandia | reż. Joshua Oppenheimer
 
Jak to jest ocaleć z potwornej zbrodni ludobójstwa dokonanej w latach 60. ubiegłego wieku przez brygady śmierci w Indonezji? Adi Rukun, optyk w średnim wieku, ocalał, ale jego starszy brat był torturowany, po czym zamordowany przez reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila. Adi decyduje się przerwać milczenie i zrobić coś zupełnie niewyobrażalnego w społeczeństwie, gdzie mordercy nadal pozostają bezkarni i żyją w sąsiedztwie swoich ofiar. Postanawia skonfrontować ich z makabrycznymi czynami, których się dopuścili i podczas badania wzroku proponuje im spojrzenie na przeszłość z innej perspektywy. Okulary mają zmienić ich patrzenie na świat. Ma nadzieję, że w ten sposób zbrodniarze przyjmą w końcu odpowiedzialność za swoje działania. Niektórzy z nich są dziś uprzywilejowanymi obywatelami, a jeden napisał nawet książkę ilustrującą dokonane zbrodnie w nadziei, że będzie ona miała kiedyś historyczne znaczenie. Adi wierzy, że tylko odważna konfrontacja z mordercami przywróci jego rodzinie godność i pozwoli na uzdrowienie strasznej traumy, która ich gnębi.
 

 
17 kwietnia, godz. 17.00 i 18.45
OSCAR® NOMINATED SHORTS: ANIMACJE (84 min.)
OSCAR® NOMINATED SHORTS: FABUŁY (103 min.)
 
W świecie filmu nic nie wywołuje tylu emocji, co Oscary®, nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Od momentu ogłoszenia nominacji, do gali rozdania złotych statuetek kinomaniacy z zapałem komentują finałową selekcję. Wybór zawsze jest niezwykle trudny, gdyż wszystkie filmy reprezentują najwyższy światowy poziom. Zapraszamy do KinoPortu na dwa wyjątkowe pokazy filmów krótkometrażowych animowanych i fabularnych, które w tym roku nominowane były do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej.
 

 
ŚWIATŁOCZUŁA KLASYKA
ŚMIERĆ PIĘKNYCH SAREN
1986 | 91’ | Czechosłowacja | reż. Karel Kachyna
 
Film „Śmierć pięknych saren” oparty na autobiograficznym opowiadaniu Oty Pavela przedstawiający losy żydowsko-czeskiej rodziny z Pragi przed i w czasie okupacji niemieckiej. Głowa rodziny Popperów staje się najlepszym sprzedawcą odkurzaczy w Europie. Jest on tragikomicznym antybohaterem traktującym każdy dzień jak wielkie wyzwanie. Jego życie składające się z ciepła rodzinnego, łowienia ryb i sąsiedzkich spotkań zmienia się diametralnie, gdy przychodzi mu chronić swoich synów.
Dyskusję po filmie poprowadzi Tomasz Garstkowiak
 

 
28 kwietnia, godz. 18.00
STARY CZŁOWIEK I MOŻE - Pokaz filmów krótkometrażowych dla seniorów (i nie tylko)
 
Starość niejedno ma imię. Nie musi być smutna, samotna i przygnębiająca. „Stary człowiek i może” to zbiór krótkich filmów fabularnych, których bohaterowie traktują jesień życia nietypowo. Poznamy John’a, który porzucił karierę neurochirurga i dostatnie życie, by jeździć na rolkach, Kobę, uczącą się obsługi zdobyczy technologicznych XXI wieku czy trójkę emerytów: Vala, Pete’a i Micky, którzy nie wyobrażają sobie życia bez pływania. Pięć filmów, różni bohaterowie, jedno przesłanie – stary człowiek może!
 
"Slomo"

 
23-24 kwietnia 2016
Teatralność / Theatricality
 
Tegoroczna edycja festiwalu filmów eksperymentalnych IN OUT poświęcona jest tematowi „teatralność”. Na festiwalu prezentowane są, wybrane w ramach otwartego, międzynarodowego konkursu, prace wideo, filmowe eksperymenty, animacje, dokumenty. Celem Festiwalu jest przyjrzenie się czym jest teatr i teatralność dla twórców wizualnych, a czym wideo i filmy dla twórców teatralnych. Jak zmienia się funkcja teatru w polu oddziaływania nowych mediów? Czy i w jaki sposób strategie teatralne pracują w zetknięciu z innymi mediami? A także w jaki sposób można teatralizować sztukę wideo?
 
 
KSIĄŻĘ
2014 | 71’ | Polska | reż. Karol Radziszewski
 
„Książę” to „spektakl dokamerowy”. Gatunek, który problematyzuje samą gatunkowość i relacje między medium filmowym a teatralnym. Spektakl powstał w ramach cyklu RE//MIX w Komunie// Warszawa, polegającym na przetwarzaniu historycznych spektakli. Punktem odniesienia dla „Księcia” był „Książę Niezłomny” Jerzego Grotowskiego, spektakl z 1965 roku z rolą Ryszarda Cieślaka. To właśnie postać Cieślaka jest dla autorów filmu głównym tropem. Ten film to fabularyzowany dokument. Biorą w nim udział aktorzy, którzy odgrywają bliskich Cieślaka i jego samego. „Książę” pokazuje, w jaki sposób przedstawienia wchodzą ze sobą w dialog, a czasem nawet w ostry spór.
 
USTALENIA, KTÓRE ZOSTAŁY USTALONE
2015 | 44’ | Polska | reż. Magda Mosiewicz
 
Magda Mosiewicz weszła z kamerą na próby najbardziej bezkompromisowego duetu teatralnego w Polsce – Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Nikt się tu nie bawi w dywagacje o sztuce, jest za to ciężka praca, codzienna teatralna harówa, która trwa do późnych godzin nocnych. Jest entuzjazm i są zwątpienia. To teatr od strony, którą się rzadko pokazuje. Autorka towarzyszy twórcom w czasie prób do przedstawień „Bierzcie i jedzcie”, „Bitwa Warszawska 1920”, „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei” oraz „W imię Jakuba S.”. Powstał film, który nie tylko dokumentuje proces powstawania spektaklu, lecz jest również autorską wizją tego, czym jest teatr.
+ SPOTKANIE Z MAGDALENĄ MOSIEWICZ

 
BARANY. ISLANDZKA OPOWIEŚĆ
2015 | 93’ | Islandia, Dania, Norwegia, Polska | reż. Grímur Hákonarson
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Nagroda w sekcji Un Certain Regard
 
Zwycięzca sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes. Komediodramat Grimura Hákonarsona rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Gummi (Sigurður Sigurjónsson) i Kiddi (Theodor Júlíusson) są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Cenią ponad wszystko swoją wolność. A przy tym nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu.
 

 
MŁODOŚĆ
2015 | 118’ | Francja, Szwajcaria, Wlk. Bryt., Włochy | reż. Paolo Sorrentino
Europejska Akademia Filmowa – Europejska Nagroda Filmowa za najlepszy film roku
 
Wybitny kompozytor (Michael Caine) otrzymuje od angielskiej królowej nieoczekiwaną propozycję. Piękna kobieta (Rachel Weisz) chce się dowiedzieć, dlaczego mąż porzucił ją dla dziewczyny (Paloma Faith), od której wszystko ją różni. Słynny reżyser (Harvey Keitel) szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu. Charyzmatyczny aktor (Paul Dano), znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie. Miss Universe postanawia wszystkim pokazać, dlaczego to ona jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Wielka gwiazda (Jane Fonda) zjawia się po latach, by prosto w twarz powiedzieć mężczyźnie swojego życia, co naprawdę o nim myśli. Kilka letnich dni, podczas których wyjdą na jaw najgłębsze tajemnice, a wystawione na próbę zostanie powszechne pragnienie wiecznej młodości.
 

 
POWRÓT
2015 | 96’ | Australia | reż. Simon Stone
 
„The Daughter” to historia zagmatwanych losów dwóch rodzin, głęboko skrywanych tajemnic z przeszłości, niewyrównanych rachunków, sekretów, które nigdy nie miały ujrzeć dziennego światła. W rolach głównych wystąpili znakomici aktorzy: Geoffrey Rush i Sam Neill.
 

 
ŚPIEWAJĄCY OBRUSIK
2015 | 92’ | Polska | reż. Mariusz Grzegorzek
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (FPFF) – nagroda w konkursie „Inne Spojrzenie”
 
„Śpiewający obrusik” to pierwszy w historii pełnometrażowy film fabularny, będący dyplomem studentów czwartego roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Reżyser filmu, rektor uczelni Mariusz Grzegorzek, stworzył wraz z młodymi aktorami piękny, przejmujący, niejednoznaczny obraz filmowy.
 

 
SYN SZAWŁA
2015 | 107’ | Węgry | reż.  László Nemes
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Grand Prix Festiwalu
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej – Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny (2016)
 
Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był. Debiut 38-letniego László Nemesa przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.
 

 
TYSIĄC I JEDNA NOC - CZ. 1, NIESPOKOJNY
2015 | 125’ | Francja, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria | reż. Miguel Gomes
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty – Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
 
Portugalia wydaje się istnieć nie tylko na krańcu kontynentu, ale wręcz na końcu świata. Jej nierzeczywisty charakter stał się jednym z tematów tryptyku Gomesa, który najnowszą historię ojczyzny nakłada na strukturę „Baśni z tysiąca i jednej nocy”. Skupia się na gospodarczym kryzysie lat 2013-2014 i przeplata dokumentalną historię bezrobotnych stoczniowców z Viana do Castelo z losami Szeherezady oraz galerią niezwykłych figur, m.in. afrykańskim szamanem, eksplodującym wielorybem i umierającą syreną.
 
TYSIĄC I JEDNA NOC - CZ. 2, OPUSZCZONY
2015 | 131’ | Francja, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria | reż. Miguel Gomes
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty – Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
 
Monumentalny projekt Gomesa z pogranicza politycznego eseju i kina poetyckiego jest wielowarstwową opowieścią o portugalskiej duszy w czasach ekonomicznego kryzysu, snutą przez Szeherezadę. Drugą część trylogii rozpoczyna od historii tajemniczego Simão - ukrywającego się przed prawem zabójcy, uważanego za lokalnego bohatera. Wielkim atutem cyklu są hipnotyzujące zdjęcia Sayombhu Mukdeeproma, stałego współpracownika Apichatponga Weerasethakula.
 
TYSIĄC I JEDNA NOC - CZ. 3, OCZAROWANY
2015 | 125’ | Francja, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria | reż. Miguel Gomes
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty – Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
 
Finałowa część trylogii opowiadającej o rozczarowanym politycznymi zmianami portugalskim społeczeństwie, pogrążającym się w recesji. Tym razem skupia się na historii uciekającej z pałacu sułtana Szeherezady. Zestawia jej miłosne perypetie m.in. z opowieścią o bezrobotnych mężczyznach przygotowujących ptaki do konkursu śpiewu i obrazami demonstracji w Lizbonie z listopada 2013 roku. Reżyser nasyca tę symboliczną historię subtelną ironią, humorem i melancholią, niczym w pieśni fado.
 

 
ZABÓJCZYNI
2015 | 105’ | Tajwan, Chiny, Hong Kong, Francja | reż. Hou Hsiao-hsien
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Złota Palma za najlepszą reżyserię
 
„Zabójczyni” to najnowsze dzieło Hou Hsiao-hsiena, najbardziej znanego po Angu Lee reżysera z Tajwanu. Ten nagrodzony za reżyserię na zeszłorocznym festiwalu w Cannes film jest wielkim hołdem dla gatunku wuxia – opowieści o legendarnych wojownikach i mistrzach walk wushu. Historia rozgrywa się w Chinach dynastii Tang. Dziesięcioletnia dziewczynka trafia do klasztoru, w którym zostaje wyszkolona na profesjonalną zabójczynię. Po latach powraca w rodzinne strony, by zrealizować tajną misję. Jej lojalność zostaje wystawiona na ciężką próbę – celem jest miły jej sercu książę. Klasyczną dworską intrygę reżyser opowiada w autorski sposób. Historię o honorze, zdradzie i wierności Hou rozpisuje na detale: spojrzenia zza zasłon, obserwowane z daleka spotkania, chwile milczenia zawieszone pomiędzy słowami. Nie brakuje oczywiście sekwencji walk, fenomenalnie sfotografowanych przez autora zdjęć do „Spragnionych miłości” Wong Kar-waia.
 

 
Kino "KinoPort"
Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2
ul. Strajku Dokerów 5
80-544 Gdańsk - Nowy Port
 
Kontakt:
Mail: kinoport@laznia.pl
Biuro kina: (+48 58) 5000 235
Kasa: (+48 58) 5000 232

Kurator kina "KinoPort": Jacek Wachulewicz | j.wachulewicz@laznia.pl
PR i promocja, Konsultacja programowa: Joanna Dobrowolska | j.dobrowolska@laznia.pl
 

Partnerzy:
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska