ŁAŹNIA 1 2006 - Miasto Krótkich Filmów EUROSHORTS
14-15.12.2006, godz,17:00 i 18:00
 
Festiwal Euroshorts jest jedyną europejską imprezą obejmującą jednocześnie filmowy obszar niekomercyjny w tym dokument, fabułę, animację i formy eksperymentalne z reklamą. Pod hasłem „Miasto krótkich filmów” po raz 15 w Warszawie w listopadzie br. zagościło Euroshorts. W programie, oprócz odbywającego się w Kino Lab CSW Zamek Ujazdowski konkursu strefy niekomercyjnej i komercyjnej pojawiły się multimedialne prezentacje specjalne, pokazy filmowe z muzyką na żywo, oraz spotkania i dyskusje z twórcami kina. CSW Łaźnia prezentuje replikę festiwalu Euroshorts 2006, z wyborem najlepszych obrazów zakwalifikowanych do konkursu oraz osławiony Amerykański Film Reklamowy 2006, który dorocznie włączany jest do kolekcji MOMA w Nowym Jorku. Podczas repliki festiwalu zaprezentowana będzie nowość wydawnicza Fundacji Młodego Kina płyta dvd z najlepszymi realizacjami i reklamami wyróżnionymi przez Euroshorts w ostatnich latach. Komentarz do prezentacji, dyrektor festiwalu, reżyser Przemek Młyńczyk.
Program:
14.12.2006
Godz. 17.00 - 20.00 2006 - Euroshorts 2006 - FILMY FABULARNE
1. Bhai-bhai 19', Francja, reż. Olivier Klein
Młody Hindus, Degol jest nielegalnym imigrantem w Paryżu. Zostaje schwytany i deportowany z Francji. Ale nic nie jest smutne w indyjskich musicalach, a ten jest bardzo udany. Zdjęcia: Pierre-Yves Bastard, występują: Stephen Henry (jako Degol), Diane Dassigny (jako Victoire), Nirupama Nitanyandan (jako Matka), Partha Pratim Majumder (jako wujek). Muzyka: Akosh Szelevényi, Alexandre Beneteau, Stéphane Scott, Franck Lassalle.

2. Cabalerno 6', USA, reż. Jarrah Gurrie
Nieporadny gość w nowojorskiej Lower East Side zawzięcie filmuje przystojnego chłopaka na skateboardzie. Film skejtowy. Jak zrobić obrót o 180 stopni backflipem. Oglądajcie też online na stronie: http://www.jarrahgurrie.com/work/cabalerno

3. landestine 13’, Wielka Brytania, reż. Justin Doherty
Dusza podobno opuszcza ciało poprzez kark, w momencie śmierci. A do tego czasu nie opuszcza ciała ani nie można jej zabrać. Clandestine to nowoczesny kryminał i wyraz uznania dla francuskich thrillerów z lat 60-tych. W warstwie muzycznej: intensywny islandzki rytm zespołu Sigur Ros i ożywcze bity postrockowej kanadyjskiej grupy Do Make Say Think. Występują: Rufus Graham, Andy Linden, Maria Walsh, Julia Gwynne.

4. Dissolution 14', Wielka Brytania, reż. Gareth Wild   Niolesh Bell Gorsia
Lukas, dwudziestokilkuletni urzędnik, mieszka sam. Codziennie w mediach widzi coraz bardziej zniekształcony obraz Islamu. Pewnego dnia, przypadkowo na ulicy dostrzega, że nie można patrzeć jednostronnie. Media nie mogą być naszymi jedynymi przyjaciółmi. Zdjęcia: Drew Stearne i Gareth Wild.

5. Emilka Płacze / Emilka Cries 32', Polska, reż. Rafał Kapeliński
Tragikomedia. Opowieść o osiemnastoletnim chłopaku zagubionym w otaczającym go świecie. W Katowicach trwa stan wojenny. Bohater filmu zakochuje się w Emilce, ale jego uczucie nie zostaje odwzajemnione. Zdesperowany zaprasza ją na kurs tańca.

6. God's Good Pleasure 18', USA, reż. Dawn Westlake
Massimo Belcuore jest zwariowanym włoskim seryjnym mordercą. Lu Tiburon to wyuzdana agentka CIA na wakacjach w Północnej Italii. Połączy ich krótki lecz niezapomniany letni romans w 2001 roku. Film znanej niezależnej autorki z Los Angeles jest bardzo blisko aktualnych tematów politycznych.

7. Je joue (I Play) / To taka gra 2', Łotwa, reż. Jean Counet 
Piękna dziewczyna prowadzi grę z widzem i jego oczekiwaniami.

8. Melodramat, 19', Polska, reż. Filip Marczewski
Opowieść o dorastaniu 14 letniego chłopca w Warszawie. Występują: Alan Andersz, Agnieszka Krukówna, Paweł Królikowski. Zdjęcia: Radek Ładczuk, montaż: Rafał Listopad

9. Motion Report 17', Serbia, reż. Verica Patrnogić
Jak zamienić ciężki kurz belgradzkich ulic na błękitne niebo? Poszarpana historia w stylu "dziewczyna poznaje chłopaka", rozgrywająca się w trudnych czasach i w bardzo podzielonym społeczeństwie. (Gavin Smith dla Nowojorskiego Festiwalu Filmowego).

11. Near Life Experience 7’, Francja, reż. David Cangardel
Eksperymentalny film fabularny o życiu w mieście. Zdjęcia: Xavier Castro.

12. Skinheads / Skinheadzi 15'30", Kanada, reż. MIchael Vass
Komedia absurdu o 30-letnim bezrobotnym, mieszkającym z matką, który ma złudzenie swojej wielkości w momencie gdy rano skinheadzi otaczają ich dom. Próbując rozwikłać strategię skinheadów, zaprzyjaźnia się z ciekawym człowiekiem, jednym z nich. Zdjęcia: Patrick McGowan. Aktorzy: Jayne Eastwood, Jonathan Goad, Michael Barry

13. Tricko (T-Shirt) / Koszulka 11', Czechy, reż. Hossein Martin Fazeli
Mark jest Amerykaninem pochodzenia słowackiego, człowiekiem z zasadami. W sklepie na Słowacji spotyka Tomasza, który ma na koszulce pewien napis.

Godz. 20.10 – 21.00. Euroshorts 2006 – FILMY DOKUMENTALNE
1. A nawet, jeśli jest winna 10', Francja, reż. Jean-Gabriel Periot
Francja, lato 1944. Publiczne karanie kobiet oskarżonych o związki z Niemcami w czasie wojny. Pokazywany na dziesiątkach festiwali i nagrodzony na co najmniej dziesięciu, eksperyment dokumentalny z użyciem archiwaliów.

2. Fish Eye / Rybie oko 5', Czechy, reż. Margot Buff
Dowcipny prawie-dokument o tym jak się zmienia tradycja w Czechach. Narratorem jest postać, która ma wszystko do stracenia
3. Mama Africa 22”, Poland / Polska, reż./dir. Elvin II Flamingo
Nieuchronnie nawiązujący do słynnego filmu pt "Easy Rider", impresyjny dokumentalny zapis z podróży dwóch motocyklistów. Na Yamahach TT600R przejechali oni 20 tys km w 102 dni - z Północy Polski na sam dół Afryki - do Kapsztadu (Cape Town w Republice Południowej Afryki). / Inevitably inspired by "Easy Rider", an impressional-documentary short film about a trip from North Poland to South Africa - Cape Town - on two motorcykles Yamaha TT600R. 20.000 kilometres - 102 days.


15 grudnia 2006, 18.00-20.45
godz. 18.00 Amerykański Film Reklamowy 2006

godz. 19.00 Euroshorts 2006: najlepsze nagrodzone polskie filmy reklamowe
10 reklam nagrodzonych w kategorii pomysłu i scenariusza filmu reklamowego, zdjęć filmowych, w kategorii dźwięku, w kategorii filmu społecznego, w kategorii grafiki telewizyjnej. Promocja dvd Euroshots 2006.

godz. 20.00 FILMY ANIMOWANE I EKSPERYMENTALNE

1. Atonement Tonight / Wieczorna pokuta 4’27, Australia, reż. Anny Slater
Program rozrywkowy "Wieczorna pokuta" przy pomocy serialu "Życie sławnych i bogatych" odsłania prawdziwe kulisy   hollywoodzkiej historii schwytania Saddama Husseina. Być może nie wiecie, że przyczyniła się do tego Australijska Rada Zbożowa. Lektor: Simon Kennedy
2. Defaced 3'27" Ireland / Irlandia, reż./dir. Lorcan Finnegan
Mężczyzna z komercyjnego plakatu próbuje uciec i przeskoczyć do streetartowego szablonu na przeciwległej ścianie. Mimo że grozi mu zamazanie przez służby miejskie, podejmuje ryzyko, aby poczuć wolność i być z dziewczyną, która jest na szablonie.
3. Guy's Guide to Zombies / Przewodnik dla chłopców o Zombie 3', UK / Wielka Brytania, reż. Daniel Austin
Zombie. Ohydna plaga współczesnego świata? A może nie? Jeśli masz wątpliwości, zajrzyj do Przewodnika dla Chłopców o Zombie, dokładnej instrukcji życia z żywymi trupami, od A do Z! Pokojowe współistnienie jest na wyciągnięcie ręki!
4. Infinite Justice 2', Germany / Niemcy, reż. Karl Tebbe
W tym filmie wykorzystano fragmenty doniesień z wojny irackiej pokazywanych w telewizji w Niemczech. Każdą scenę zrekonstruowano z użyciem sprzedawanych w USA zabawek, odpowiednich dla dzieci powyżej 5 lat. NIEBEZPIECZEŃSTWO POŁKNIĘCIA - małe części. To nie Disney, to nie "Team America". To wojna. Mamy przyjaciół po obu stronach frontu. Film studencki z Fachhochschule Dortmund.
5. Ciudad Dormida 10', Spain / Hiszpania, reż. Enrique Rodriguez i Moncho Fernandez
Nowe, czyste lecz puste miasto - sypialnia. Żyje własnym życiem mimo braku mieszkańców. Muzyka: Sergio Luque.
6. Dubus 4'09", Russia / Rosja reż. AV
Impresja filmowa do muzyki znanej rosyjskiej grupy Zelany Razhoho. Używając fragmentów znanych filmów (Serenada w Dolinie Słońca, Casablanca, Pół żartem pół serio, Na nabrzeżach, Citizen Kane) petersburscy artyści wideo - Alexei i Sergei Dmitriev - stworzyli film, który już obiegł kilkanaście rosyjskich festiwali filmowych. Materiały z filmów zostały odpowiednio przetworzone. Zelany Rashoho (od rosyjskiego "Żelanie  razchochotitsa") gra jazz, muzykę elektroniczną i dub
7. Paperwork 10', UK / Wielka Brytania, reż. Wyn Mason
Dwuekranowe wideo nakręcone w Le Petit Chateau w Brukseli, najstarszym i największym europejskim ośrodku dla uchodźców. W materiale występują mieszkańcy ośrodka.
8. Ectasy's Poem 3', Brasil / Brazylia, reż. Kika Nikolela
wstep wolny, proszę rezerwować telefonicznie miejsca

Fundacja Młodego Kina www.euroshorts.pl
Kuratorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
 
  

 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska