ŁAŹNIA 2 2016 - OPISY FILMÓW | Październik 2016

PREMIERY


FAIR PLAY

2014 | 100’ | Czechy, Niemcy, Słowacja | reż. Andrea Sedláčková


Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. w komunistycznej Czechosłowacji. Młoda i utalentowana biegaczka Anna zostaje wybrana do drużyny narodowej i rozpoczyna treningi, aby zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie. Trener jest przekonany, że młodej sportsmence uda się zdobyć medal. Aby pomóc Annie, podaje jej sterydy, w tajemnicy przed nią samą. Matka Anny zdaje sobie sprawę, że to dla córki wielka szansa i że może wykorzystać wyjazd na olimpiadę, by uciec z kraju, dlatego godzi się na podawanie dziecku szkodliwych specyfików.

 


 

HANNAH. NIEZNANA HISTORIA BUDDYZMU

2016 | 90’ | Wlk. Brytania, Hiszpania, Nepal, Indie, Węgry, Hong Kong, Niemcy, Dania | reż. Marta Gyorgy-Kessler, Adam Penny


Film opowiada historię Hannah Nydahl, pionierki buddyzmu tybetańskiego na Zachodzie oraz jej życia, począwszy od idealistycznych, hippisowskich czasów w Kopenhadze lat 60. XX w. i jej podróży poślubnej z Ole do hedonistycznego miasta Katmandu. Tam, w 1968 roku, zostali oni pierwszymi zachodnimi uczniami Jego Świątobliwości XVI Karmapy – pierwszego świadomie inkarnującego się lamy Tybetu i człowieka, który na zawsze zmienił ich życie.

 

 


 

JA, DANIEL BLAKE

2016 | 100’ | Francja, Wielka Brytania | reż. Ken Loach


„Ja, Daniel Blake” to niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i głęboką przyjaźń.

 


LO I STAŁO SIĘ. ZADUMA NAD ŚWIATEM W SIECI

2016 | 97’ | USA | reż. Werner Herzog


Kiedy będziemy mogli tweetować myśli? Czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? I czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne? Werner Herzog w swoim najnowszym filmie udowadnia, że moment, w którym internet zacznie „śnić sam o sobie” jest już bardzo bliski. Prowadzi widzów poprzez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, w jaki sposób internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy realnego świata – od biznesu, przez edukację, podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i w końcu osobiste relacje. Jeden z naukowców pokazuje, jak wygląda wyobraźnia robota, i zadaje niewygodne pytanie: czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno będziemy wciąż potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka?

 


 

OSTATNIA RODZINA

2016 | 123’ | Polska | reż. Jan P. Matuszyński


„Ostatnia Rodzina” to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielili się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

 


 

PIKNIK Z NIEDŹWIEDZIAMI

2015 | 104’ | USA | reż. Ken Kwapis


Sławny pisarz, Bill Bryson (Robert Redford), ani myśli o spokojnej emeryturze. Na przekór rodzinie i pięknej żonie (Emma Thompson) postanawia wybrać się w podróż życia. Zamierza przebyć na piechotę Szlak Appalachów – liczącą 2200 mil, malowniczą trasę łączącą stany Georgia i Maine. Nie mogąc znaleźć innych towarzyszy, Bryson zabiera na wyprawę dawno niewidzianego przyjaciela Katza (Nick Nolte), notorycznego podrywacza, dla którego ekspedycja jest sposobem na ucieczkę przed wierzycielami. Na szlaku szybko okazuje się, że dla każdego z podróżników słowo „przygoda” ma zgoła odmienne znaczenie. A im dalej w las, tym robi się zabawniej!

 


 

PLAN MAGGIE

2015 | 98’ | USA | reż. Rebeca Miller


Maggie (Greta Gerwig) jest nowoczesną dziewczyną z Nowego Jorku, która nie jest w stanie zakochać się na dłużej niż 6 miesięcy, ale bardzo chciałaby zostać matką. Postanawia po prostu zajść w ciążę i wybiera do tego celu potencjalne najlepszego mężczyznę. Tym czasem zakochuje się w zupełnie innym (Ethan Hawke). Po kilku latach cudzy mąż, który w międzyczasie został jej własnym, powszednieje i Maggie znów potrzebuje zmiany. W jej głowie pojawia się nowy plan, ale żeby go zrealizować będzie potrzebowała pomocy byłej żony swojego obecnego partnera (Julianne Moore).

 


 

ZAGUBIENI

2015 | 107’ | Czechy | reż. Petr Zelenka


Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu, trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i  Benito Mussoliniego, na którym zadecydowano o losach Czechosłowacji – bez udziału Czechów. Przywódcy nie mieli jednak świadomości, że świadkiem ich potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji… papuga. Choć trudno w to uwierzyć, papuga nadal żyje i ma się dobrze. Do tego nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu – przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową – wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu.

 


 

DEBATA FILMOWA

SMOLEŃSK

2016 | 120’ | Polska | reż. Antoni Krauze


10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido) – dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej – próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy. Tropy prowadzą między innymi do dramatycznej wyprawy Lecha Kaczyńskiego do ogarniętej wojną Gruzji, której celem było powstrzymanie inwazji wojsk rosyjskich na Tbilisi w sierpniu 2008 roku. Z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać…


Prowadzenie dyskusji po filmie:

18 października // dr hab. Dariusz Dekański

25 października // Prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki

 


 

DNI ANIMACJI 2016

21-22.10.2016


W nawiązaniu do obchodzonego w październiku na całym świecie Międzynarodowego Dnia Animacji przygotowaliśmy specjalny program przedstawiający najnowsze i zarazem najlepsze filmy animowane pokazywane w ostatnich miesiącach na polskich festiwalach filmowych. 21 i 22 października zaprezentujemy wybór nagrodzonych filmów animowanych pokazywancyh podczas ostatnich edycji: InShort Film Festival, Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. Wstęp wolny

 


 

INSHORT FILM FESTIVAL

15-16.10.2016


InShort Film Festival to międzynarodowy, międzykulturowy, niezależny i integrujący młodych filmowców festiwal filmów krótkometrażowych, wszystkich możliwych gatunków. Celem InShortFF jest pomoc wschodzącym twórcom w dotarciu do szerokiego i międzynarodowego grona odbiorców. Festiwal promuje różnorodność oraz wymianę i dialog międzykulturowy. Zapraszamy na jeden finałowych pokazów #InShortFF, którego widzowie będą mieli okazję wybrać swojego faworyta spośród tegorocznych zwycięzców. Głos polskiej publiczności wpłynie na ostateczny wynik, ogłoszony tydzień później podczas zamykającej Gali Finałowej w Londynie. „The Best of…” to dziesięć najlepszych filmów zgłoszonych do tegorocznego konkursu InShort Film Festival. Ponadto polskiej edycji InShort Film Festival 2016 będą towarzyszyły dwa pokazy specjalne. Podczas nich widzowie zobaczą najciekawsze produkcje zgłoszone do udziału w tegorocznym festiwalu. Wstęp wolny
 

 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska