ŁAŹNIA 2 2016 - KINOEKSPERYMENTY

Cykl filmowy przybliżający twórczość artystów z kręgu kina eksperymentalnego, którego głównym założeniem jest prezentacja nowych form wyrazu artystycznego w kinie. W zestawie proponowanych pozycji filmowych znajdą się portrety wyrazistych, często kontrowersyjnych postaci świata artystycznego, m.in.: „Mr. Gaga” Tomera Heymanna o jednym z najbardziej innowacyjnych współczesnych choreografów Ohadzie Naharinie;  „Chris Burden - portret artysty” (reż. Timothy Marrinan, Richard Dewey) o amerykańskim „performerze ekstremalnym”. Nie zabraknie również uznanych artystów z kręgu sztuki współczesnej (Anna i Wilhelm Sasnalowie), którzy wykorzystują filmowe środki wyrazu tworząc autorskie kino na własnych warunkach.

 

Podczas najbliższego spotkania, które odbędzie się 29 listopada w kinie KinoPort w CSW Łaźnia 2 zaprezentujemy dwa filmy Anny i Wilhelma Sasnalów, ich pierwszy film w dorobku reżyserskim – „Z daleka widok jest piękny” (2011) oraz najnowszy film, obecny w polskich kinach od października tego roku, „Słońce, to słońce mnie oślepiło” (2016). Po zakończeniu projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserką filmów – Anną Sasnal.

 

 

 

PROGRAM

15.11.2016, godz. 18.00 - „ Mr. Gaga”, reż. Tomer Heymann // + ROZMOWA PO ZAKOŃCZENIU PROJEKCJI // W rozmowie po projekcji filmu wezmą udział tancerki,  Joanna Czajkowska oraz Anna Haracz. Rozmowę moderować będzie Magdalena Hajdysz.

29.11.2016, godz. 18.00 - „Z daleka widok jest piękny” // 19.30 „Słońce, to słońce mnie oślepiło”, reż. Wilhelm Sasnal, Anna Sasnal // + SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ ANNĄ SASNAL

Wstęp wolny

 

 

 

"Z daleka widok jest piękny", reż. A. Sasnal, W. Sasnal

 

 

 

 

 
 
 
FILMY
 

MR. GAGA

2015 | 100’ | Holandia, Niemcy, Szwecja, Izrael | reż. Tomer Heymann

 

Projekcja: 15.11.2016, godz. 18.00 (0 zł)

 

To film o jednym z najbardziej innowacyjnych i oryginalnych współczesnych choreografów, który zmienił myślenie o tej sztuce. Ohad Naharin jest dyrektorem artystycznym słynnego izraelskiego Zespołu Tańca Bat-Szewa (Batsheva Dance Company). Zyskał międzynarodową sławę, gdyż stworzony przez niego język ruchu – GaGa, nie tylko zrewolucjonizował metodę szkolenia tancerzy Batszewa, ale i przerodził się w światowy system kształcenia w dziedzinie praktyki ruchu.

 

+ ROZMOWA PO FILMIE // W rozmowie po projekcji filmu wezmą udział tancerki, Joanna Czajkowska oraz Anna Haracz. Rozmowę moderować będzie Magdalena Hajdysz.

 

 


 

Z DALEKA WIDOK JEST PIĘKNY

2011 | 77’ | Polska | reż. Wilhelm Sasnal, Anna Sasnal

 

Projekcja: 29.11.2016, godz. 18.00 (0 zł)

 

W podkarpackiej wiosce latem toczy się nieco ospałe, wypełnione codziennymi czynnościami życie. Kobiety gotują obiad, mężczyźni zakładają wnyki w lesie, młodzi w wakacyjnym nastroju kąpią się w rzece. Główny bohater filmu - Paweł, mieszkający ze starą, schorowaną matką - zbiera złom, na zagraconym podwórku tnie na części stare samochody. Gdy wywiezie matkę do zakładu opieki, zyska dom, w którym chce rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika, nikt nie wie, co się z nim stało. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy - najpierw potajemnie, nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją, bo pozostawioną bez opieki własność. Po jego powrocie zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w splądrowanym siedlisku.

 


 

SŁOŃCE, TO SŁOŃCE MNIE OŚLEPIŁO

2016 | 74’ | Polska, Szwajcaria | reż. Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal

 

Projekcja: 29.11.2016, godz. 19.30 (0 zł)

 

Główny bohater Rafał Mularz to obcy z wyboru. Nie postępuje według powszechnie przyjętych reguł. Jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry, jeszcze bardziej obcego niż on sam - Obcego z definicji. Film buduje portret nie tylko głównego bohatera, ale też współczesnego społeczeństwa, które zwykle wskazuje palcem wszelką inność, odmienność. Co tak naprawdę oznacza spotkanie z Obcym? To pytanie warto zadać tak w wymiarze jednostkowym, jak również w szerszym wymiarze społecznym szczególnie w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska..

 

+ SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ ANNĄ SASNAL. Po zakończeniu projekcji zapraszamy do uczesnictwa w rozmowie z Anną Sasnal - reżyserką, scenarzystką i redaktorką.

 

 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska