ŁAŹNIA 2 2017 - PROJEKCJA FILMU „UCHO WEWNĘTRZNE” I SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM TRZASKĄ
29 stycznia o godzinie 18.30 zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego „Ucho wewnętrzne” w reżyserii Magdaleny Gubały i Szymona Uliasza. Film podejmuje próbę przedstawienia artystycznej biografii Mikołaja Trzaski  (saksofonisty, klarnecisty i kompozytora)  w kontekście łączących go relacji z innymi muzykami. Po seansie odbędzie się spotkanie z bohaterem filmu – Mikołajem Trzaską, które poprowadzi dziennikarz, Jakub Knera.
 
 
UCHO WEWNĘTRZNE | premiera
2014 | 75’ | Polska | reż. M. Gubała, Sz. Uliasz
 
Rzecz o improwizacji, lecz nie tylko o nią tutaj chodzi; to opowieść o spotkaniach różnych muzyków, różnych osobowości w twórczym procesie. To historia o spełnionym marzeniu człowieka, który rzucił studia plastyczne i zaryzykował – zaczął grać na saksofonie i stopniowo odkrywa swoje możliwości i ograniczenia. Współpracuje z muzykami z całego świata, z artystami różnych proweniencji. Obserwujemy jak przemierza tak obraną ścieżkę, towarzyszymy mu podczas pracy, podczas spotkań i rozmów w gronie przyjaciół. Formalna strona filmu podporządkowana jest muzyce, jej zmiennym, nierzadko połamanym rytmom.
+ SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM TRZASKĄ
 
 
 
 
 
O BOHATERZE I INNYCH POSTACIACH:
MIKOŁAJ TRZASKA
Od czasu, kiedy Mikołaj Trzaska rzuca definitywnie studia na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w roku 1991, podąża za swoimi zaistniałymi już wcześniej fascynacjami jazzem lat 60-tych i rozwija swój indywidualny styl. W tym czasie dokonania takich muzyków jak John Coltrane i Ornette Coleman inspirują go by samodzielnie podjąć naukę gry na saksofonie altowym. Dalsza droga jest konsekwencją determinacji i muzycznej dociekliwości twórcy, jego temperamentu i wytrwałości, które objawiają się  w sposobie pracy. Charyzma i bezkompromisowość są wyznacznikami jego stylu uprawiania muzyki jak również charakteryzują jego sposób mówienia o niej. Jako wiodąca postać dokumentu prowadzi nas przez meandry polskiej i światowej sceny jazzowej muzyki improwizowanej wskazując na istotne obszary, inspiracje, korzenie, z których owa muzyka czerpie. Bohater staje się dla nas furtką dzięki której mamy możliwość przyjrzeć się z bliska środowisku muzyków, zobaczyć szerszy świat wykraczający poza pojedynczy punkt widzenia. Jego koncerty są rodzajem wewnętrznej podróży, w którą zaprasza wszystkich prezentujących otwartą postawę, niekoniecznie tylko przygotowanych i wyedukowanych muzycznie słuchaczy. W taką podróż zaprasza również poprzez film.
 
Wśród bohaterów filmu „UCHO WEWNĘTRZNE” znajdują się także przedstawiciele innych dziedzin sztuki, z którymi muzyk przyjaźni się i współpracuje. Są to m.in. Andrzej Stasiuk – literatura i Leszek Bzdyl – teatr tańca. O wyobraźni muzycznej, istocie improwizacji, wielokulturowych inspiracjach, podróżach do źródeł opowiadają w filmie także muzycy i kompozytorzy, m.in. Raphael Rogiński, Macio Moretti, Michael Zerang, Ken Vandermark, Tim Daisy, Per-Ảke Holmlander, Mark Sanders, Steve Swell, Michał Górczyński.
 
Mikołaj Trzaska
 
 
 
TWÓRCY:
Twórcy w roku 2012 otrzymali Nagrodę im. Andrzeja Munka przyznawaną przez PWSFTviT w kategorii: Najlepsza Reżyseria za "odwagę i siłę osobowości" za film fabularny „ŚCINKI”.
 
Magdalena Gubała - absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Scenarzystka, reżyserka, scenografka. W 2012 roku wraz z Szymonem Uliaszem otrzymała Nagrodę im. Andrzeja Munka przyznawaną przez Szkołę Filmową w Łodzi za Najlepszy Debiut Reżyserski za film fabularny „Ścinki” („za odwagę i siłę osobowości”).
Filmografia:
„Ucho wewnętrzne” (2016) – dokument, scenariusz i reżyseria
„Pogłosy, powidoki” (2011) - dokument; dźwięk na planie
„Ścinki” (2012) - fabuła; scenariusz i reżyseria, scenografia
 
Szymon Uliasz - reżyser dokumentów antropologicznych: „Pogłosy, powidoki” (2011), „Błędne mapy” (2014), twórca teledysków.  W 2012 roku wraz z Magdaleną Gubałą laureat Nagrody im. Andrzej Munka za Najlepszy Debiut Reżyserski („Ścinki”). Doktorant w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikował eseje o teatrze Tadeusza Kantora i prozie Lászlo Krasznahorkaia.  W 2015 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie filmu.
Filmografia:
„Ucho wewnętrzne” (2016) – dokument, scenariusz i reżyseria
„Pogłosy, powidoki” (2011) - dokument, scenariusz i reżyseria
„Ścinki” (2012) - fabuła, scenariusz i reżyseria
„Błędne mapy” (2014) - dokument, reżyseria
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska