ŁAŹNIA 2 2017 - Ostatnia rodzina, reż. Jan P. Matuszyński | KINOPASJA
Cykl KinoPasja jest serią projekcji filmowych połączonych z dyskusją prowadzoną przez najlepszych trójmiejskich filmoznawców. We wtorek 24 stycznia 2017 o godzinie 18.30 zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu. Tym razem nasze spotkanie ze sztuką filmową skoncentruje się wokół twórczości Jana P. Matuszyńskiego i jego fenomenalnego filmu „Ostatnia rodzina” poświęconego rodzinie Zdzisława Beksińskiego (Festiwal Filmowy w Gdyni - Nagroda Publiczności, Złote Lwy za najlepszy film, najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą, najlepszą pierwszoplanową rolę męską). Dyskusję po projekcji poprowadzi prof. UG Krzysztof Kornacki.
 
 
KINOPASJA | "Ostatnia rodzina", reż. Jan P. Matuszyński
24 stycznia – 18.30
Prowadzenie dyskusji:  prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki
Wstęp: 10 zł / 0 zł – studenci i uczniowie za okazaniem legitymacji szkolnej
 
 
 
 
OSTATNIA RODZINA
2016 | 124’ | Polska | reż. Jan P. Matuszyński
 
„Ostatnia Rodzina” to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielili się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego. Film został nagrodzony na prestiżowych festiwalach filmowych – MFF w Locarno oraz FF w Gdyni.
 
Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.
Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…
 
Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, słynący z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo. Z kolei Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska