ŁAŹNIA 1 2007 - HEAVY WATER A FILM FOR CHERNOBYL
26.04.2007, godz.18:00
 
Parakino w kwietniu przypomina o jednej z największych katastrof XX wieku, wybuchu w elektrowni atomowej w Czernobylu na Ukrainie. Prezentowany poetycki dokument jest dziełem brytyjskich artystów Davida Bickerstaff’a i Phila Grabsky’ego. Prezentowany poetycki dokument jest dziełem brytyjskich artystów Davida Bickerstaff’a i Phila Grabsky’ego. W polskiej premierze filmu weźmie udział jeden z jego twórców David Bickerstaff.

Heavy Water: a film for Chernobyl.[ Ciężka woda: film dla Czerobyla]. Film w reżyserii Davida Bickerstaff’a i Phila Grabsky’ego. Poezja: Mario Petrucci, produkcja: Seventh Art Productions, 2007, UK, 60 min. Premiera polska filmu z udziałem jednego z autorów, artysty Davida Bickerstaffa.

Dwudziestego szóstego kwietnia 1986 roku eksplodował reaktor nr 4 w czernobylskiej elektrowni atomowej, posyłając olbrzymią radioaktywną chmurę nad północną Ukrainę i sąsiadującą z nią Białoruś. Niebezpieczeństwo trzymane było w tajemnicy zarówno przed resztą świata, jak i społecznością lokalną, która jak co dzień zajmowała się własnymi sprawami. Rozpoczęto uroczystości z okazji 1 Maja, nadal bawiły się dzieci, mieszkańców Prypeci zdumiewał widowiskowy ogień szalejący w reaktorze. Jednak już po upływie trzech dni, ten porównywalny do wielkości Anglii obszar został skażony przez radioaktywny pył, tworząc ‘strefę’ ziemi zatrutej.

Film oparty o cieszący się uznaniem poemat Mario Petrucci’ego, Half Life: a Journey to Chernobyl opowiada historię ludzi, którzy mieli do czynienia z katastrofą w najbardziej bezpośredni sposób: strażaków, żołnierzy, ‘likwidatorów’ oraz ich rodzin.

Poezję czytają: David Bickerstaff, Francine Brody, Juliet Stevenson, David Threlfall oraz Samuel West.

David Bickerstaff jest dyrektorem kreatywnym agencji Newangle produkującej wideo i interaktywne prezentacje dla muzeów i korporacji. http://www.atomictv.com

Kuratorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Wstęp wolny
 
  
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska