ŁAŹNIA 2 2017 - Wykłady o sztuce współczesnej: Co to jest performans?
Zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu WYKŁADY O SZTUCE WSPÓŁCZESNEJ. Gościem pierwszego spotkania będzie dr Leszek Karczewski, adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi. Głównym zagadnieniem wykładu będzie zjawisko performansu.
 
 
KinoPort
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie
15 lutego -  18.00
Wstęp wolny
 
 
Co to jest performans?
Czy mówienie to praca i jaki z niej zysk? Czy można ustalić fakty i kto to robi? Czy słowa zmieniają świat i na jak długo? Czy każdy jest sobą, jeśli to w ogóle ważne? Czy osoba zakochana kocha i jak odróżnić jej płeć? Co mają wspólnego chrzciny, umowa śmieciowa i serwomechanizm? Takie pytania zadaje performatyka: dyscyplina nauki, która uczy, że jedyne, co w świecie pewne, to nieustanna zmiana.
 
Co to jest performance art?
Kim jest człowiek, który nie udaje, że jest kimś innym? Kim jest człowiek, który działa bez pośrednictwa? Kim jest człowiek, który demonstruje swoje czynności? Kim jest człowiek, który robi publicznie rzeczy prywatne? Kim jest artysta-performer i czym się zajmuje? Odpowiedzi można znaleźć w gabinecie osobliwości, w filharmonii, w cyrku, w galerii sztuki i na ulicy.
 
dr Leszek Karczewski (ur. 1978 r.), adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi. Autor prac poświęconych teorii podmiotowości, teorii interpretacji i edukacji muzealnej, inspirowanych filozofią amerykańskiego pragmatyzmu. Pomysłodawca i realizator „Kulturanka”, programu o sztuce współczesnej skierowanego do najmłodszych (dla TVP Kultura), nagrodzonego w XXXIII konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2012 w kategorii Przedsięwzięcia Edukacyjne. Kurator akcji społeczno-artystycznych, m.in. „Galerii Dżinsów”, „WIKIzeum” i „ms3 Re:akcja” (nominowanej do nagrody Sybilla 2009). Członek Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Wyróżniony m.in. honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
 
Wykłady o sztuce współczesnej
 
W powszechnym obiegu  sztuka współczesna to przestrzeń niezrozumiała,  niedostępna i skierowana do wąskiego grona odbiorców. Tymczasem dyskusje o sztuce nie muszą być hermetycznie. Każdy z nas zadaje sobie jakieś pytania na jej temat. Jak odróżnić arcydzieło od sztampy? Kto jest dzisiaj artystą? Podczas kilku spotkań będziemy szukali odpowiedzi na pytania, które może postawić sobie każdy z nas - a  będące jednocześnie  ścisłym obszarem zainteresowań sztuki współczesnej.
 
Kuratorka cyklu: Anna Meronk
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska