ŁAŹNIA 2 2017 - ŚWIATŁOCZUŁA KLASYKA | pokaz filmu „Nawet deszcz”
W cyklu „Światłoczuła klasyka” prezentujemy wybitne dzieła filmowe utrwalone na taśmie 35mm. Po ponad stuletniej epoce powszechnego stosowania taśmy filmowej jako nośnika obrazu era kina analogowego odeszła do historii. Projekcje w ramach cyklu „Światłoczuła klasyka” to wyjątkowa okazja do tego by poczuć magię starego kina.
14 marca o godzinie 18.30 zapraszamy na pokaz filmu „Nawet deszcz” (reż. Icíar Bollaín) nagrodzonego w 2011 roku m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie – Berlinale.
 
 

 
 
 
NAWET DESZCZ
2010 | 98’ | Francja, Hiszpania, Meksyk | reż. Icíar Bollaín
MFF w Berlinie (2011) - Nagroda Publiczności
Hiszpańska Akademia Sztuk Filmowych – Goya (2011) – Najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza muzyka oryginalna, najlepsze kierownictwo produkcji
 
14 marca, godzina 18.30
Wstęp: 10 zł
 
Sebastian - reżyser idealista - i Costa, jego producent, realizują w Boliwii film o przybyciu Kolumba do Ameryki. Pragną ukazać wielkiego odkrywcę w sposób daleki od wyidealizowanej wersji szkolnych podręczników - na ekranie żądni złota Kolumb i jego świta brutalnie rozprawiają się z Indianami. Realizacja filmu idzie wyśmienicie do momentu gdy w okolicy wybucha tzw. „wojna o wodę”, wywołana prywatyzacją wodociągów. Szybko okazuje się, że pomimo upływu 500 lat, konkwista trwa nadal. Kiedyś wyzyskiwani przez konkwistadorów, dziś boliwijscy Indianie stają się ofiarami chciwych polityków i międzynarodowych korporacji. Rozpoczyna się podwójna walka rdzennych mieszkańców Boliwii z najeźdźcami z Zachodu - w filmie i w rzeczywistości. Costa i Sebastian staną przed trudną decyzją, czy są gotowi zrobić film za wszelką cenę, nawet kosztem indiańskich współpracowników i własnych ideałów. Dyskusję po filmie poprowadzi Tomasz Garstkowiak
 
 
ŚWIATŁOCZUŁA KLASYKA – cykl powstał z myślą o miłośnikach tradycyjnego kina analogowego. Do projekcji w ramach tego cyklu wykorzystujemy taśmę światłoczułą, jakiej powszechnie używano w branży kinowej do początku XXI wieku.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska