ŁAŹNIA 2 2017 - KinoPasja |
Cykl KinoPasja jest serią projekcji filmowych połączonych z dyskusją prowadzoną przez najlepszych trójmiejskich filmoznawców. We wtorek 27 czerwca 2017 roku o godzinie 18.00 zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu. Dyskusję po zakończeniu projekcji poprowadzi prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki.
 
Podczas czerwcowej odsłony cyklu zaprezentujemy  ostatni w dorobku film Jerzego Skolimowskiego – „11 minut”. Film zdobył m.in. wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, Polską Nagrodę Filmową – Orzeł i trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W filmie wystąpili m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Paulina Chapko, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Jan Nowicki, Ifi Ude oraz irlandzki aktor Richard Dormer („Gra o tron”).
 
 
„11 minut”
Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona – aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów z mroczną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem, dziewczyna z psem, grupa zakonnic. Przekrój mieszkańców wielkiego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.
 
 
OD REŻYSERA
WEWNĘTRZNY PULS CZASU
W moim początkowym myśleniu o tym filmie czas odgrywał instrumentalną rolę. Scenariusz wyposażony był w szereg precyzyjnych, strukturalnych ograniczeń. Przebieg akcji każdego z bohaterów był wyliczony co do sekundy jako że akcja miała się rozgrywać w czasie naturalnym. Wszystkie wydarzenia w filmie wciąż mają miejsce w tym samym przedziale czasowym, w ciągu 11 minut, pomiędzy godziną 17:00 a 17:11, jednak w montażu postanowiłem rozluźnić nieco strukturę filmu. Mam nadzieję, że widz wciąż będzie czuł pulsujący pod warstwą narracyjną upływ czasu, ale emocjonalna percepcja losu bohaterów okaże się dużo bardziej istotna.  W efekcie zamiast reżimu czasu postawiłem na metaforę.
 
 
BIOGRAFIA REŻYSERA
JERZY SKOLIMOWSKI
Jerzy Skolimowski zrealizował ponad 20 filmów, między innymi nagrodzony Złotym Lwem w Berlinie „Le Depart”, zdobywcę Grand Prix w Cannes „The Shout”, czy nagradzane „Moonlighting”, „The Lightship” oraz „Cztery noce z Anną”. Jako aktor Jerzy Skolimowski wystąpił w „Eastern Promises”, „Before Night Falls”, „Mars Attacks” oraz „Avengers”. Jest również malarzem, doktorem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
 
(materiały dystrybutora)
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska