ŁAŹNIA 2 2017 - KinoPasja | The Square
Cykl KinoPasja jest serią projekcji filmowych połączonych z dyskusją prowadzoną przez najlepszych trójmiejskich filmoznawców.
 
28 listopada 2017 roku (wtorek) o godzinie 18.00 zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu KinoPasja. Podczas najbliższego spotkania obejrzymy „The Square”, czarną komedię nagrodzoną Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Dyskusję po zakończeniu projekcji poprowadzi dr Sebastian Jakub Konefał, pracownik Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.
 
 
KinoPort
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie
ul. Strajku Dokerów 5 
Gdańsk - NOWY PORT
Kasa biletowa: (58) 5000 232
 
28 listopada, godz. 18.00
Wstęp: 10 zł
Uczniowie i studenci - wstęp wolny
 
THE SQUARE
2017 | 142’ | Szwecja, Niemcy, Francja, Dania | reż. Ruben Östlund
 
 
Film Rubena Östlunda („Turysta”), z Elisabeth Moss (seriale „Opowieść podręcznej” i „Tajemnice Laketop”), Dominikiem Westem („Dumni i wściekli”) i Claesem Bangiem w rolach głównych, wywołał zachwyty i dziki śmiech podczas pokazu w Cannes. Śmiali się widzowie i śmiało się jury, w którym o nagrodach decydowali Pedro Almodóvar, Maren Ade, Paolo Sorrentino i Park Chan-wook. Östlund serią komicznych sytuacji sportretował współczesny świat, doprowadzając do czołowego zderzenia politycznej poprawności z tym, co w każdym z nas dzikie i zwierzęce. Oferując nieoczekiwany bonus w postaci jednej z najśmieszniejszych erotycznych scen roku – a może nawet wszech czasów – szwedzki reżyser stworzył jeden z najzabawniejszych filmów pokazanych i wyróżnionych główną nagrodą najważniejszego festiwalu filmowego na świecie.
 
Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji „The Square”, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.
 
 
 
 „Fantastyczna wyobraźnia! Niesamowicie śmieszny film! Mógłbym go oglądać bez końca.” – Pedro Almodóvar
 
Twórca:
Ruben Östlund – Ruben Östlund urodził się w 1974 roku na Styrsö (Szwecja). Jego fabularny debiut „Gitarrmongot” otrzymał nagrodę FIPRESCI na festiwalu filmowym w Moskwie w 2005 roku. Kolejny film, „Mimowolnie”, wyprodukowany przez Erika Hemmendorffa, miał swoją premierę w canneńskiej sekcji Un Certain Regard w 2008 roku. Dwa lata później Östlund zdobył Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie za „Incydent w banku”, krótki film, w którym każdy ruch kamery został wygenerowany komputerowo w postprodukcji. Premiera jego trzeciego filmu pełnometrażowego, „Gra” (2011), miała miejsce w sekcji Quinzaine des Réalisateurs podczas festiwalu w Cannes, gdzie film otrzymał nagrodę Coup de coeur. „Gra” pokazywana była też w Wenecji i Toronto oraz na licznych innych festiwalach, gdzie zdobywała nagrody i uznanie międzynarodowej publiczności. Jego czwarty film, „Turysta”, miał premierę w sekcji Un Certain Regard w Cannes i otrzymał tam Nagrodę Jury. Pokazywany był potem na całym świecie, otrzymał 16 nagród dla Najlepszego Filmu. Był także nominowany do Złotego Globu i znalazł się na oscarowej shortliście. Dystrybuowano go w ponad 70 krajach. „The Square” to czwarta pełnometrażowa fabuła w dorobku reżysera, nagrodzona już Złotą Palmą na festiwalu w Cannes 2017 oraz reprezentująca Szwecję w wyścigu do Oscarów 2018.
(mat. dystr.)
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska