ŁAŹNIA 1 2007 - Przemek Młyńczyk Replika Euroshorts
13 - 14.12.2007, godz. 18:00
 
Euroshorts jest europejskim festiwalem krótkich filmów fabularnych, dokumentalnych,  eksperymentalnych animowanych i reklam. Istnieje od 16 lat (pierwsza edycja 1992). Rozpoczyna się w Warszawie w listopadzie, w Zamku Ujazdowskim, a potem, do czerwca kolejnego roku, dociera do około 20 innych miast. Festiwal nie ma wysokiego budżetu ale ma wielu widzów, unikalną atmosferę i niezależność. Jest podzielony na dwie części: Strefę Niekomercyjną i Strefę Twórczej Reklamy. W tym roku do w kokursie wzięło udział 66 filmów z 18 krajów. Hasło festiwalu w 2007 roku to „Filmowe party”.
    W ramach Repliki Festiwalu w Parakinie w CSW Łaźnia zobaczymy filmy nagrodzone i wyróżnione: Dragonfly, Visual Music, Benelux, Reading Polish, El Hombre Feliz, My Mother, The Cleaner, Saving Mom and Dad, Un Hombre Tranquillo oraz Plateau i filmy wybrane oraz słynny Amerykański Film Reklamowy 2007.
The Art and Technique of the American Commercial 2007 – to godzinna taśma amerykańskich reklam, nakręconych przez niekonwencjonalnych reżyserów (w tym roku są to między innymi Dante Ariola, Malcolm Venville, Roman Coppola, Kinka Usher, Wes Anderson). Ich prace zostały nagrodzone przez amerykańskie Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Filmów Reklamowych (AICP) i włączone do stałych zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Taśma jest podzielona na kilkanaście kategorii artystycznych, między innymi gra aktorska, zdjęcia, montaż, efekty specjalne i reklamy studenckie. Fundacja Młodego Kina pokazuje w Polsce już 16 edycję tej taśmy.

Fundacja Młodego Kina jest organizacją non-profit skupiającą filmowców, grafików, promotorów kultury. Powstała w 1990 roku. Inspiruje projekty filmowe młodych twórców o wysokiej wartości artystycznej. Organizuje Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy Euroshorts. Wydała 3 płyty DVD, zrealizowała 10 filmów. Jednym z celów statutowych Fundacji jest założenie ośrodka filmowego -  Wytwórni, gdzie młodzi filmowcy będą mogli realizować swoje projekty, bez konieczności poszukiwania wsparcia w komercyjnych instytucjach filmowych. Informacje o Fundacji: www.fmk.art.pl

program:
/czwartek/ 13.12.07, godz. 18.00:  Amerykański Film Reklamowy oraz animacje i filmy ze strefy eksperymentalnej,

1. Amerykański Film Reklamowy , 72'

2.The Cleaner (Zamiatacz), 2'44”, Szwajcaria, reż. Dustin Rees
Historia miłosna w scenerii śmieci.

3. Visual Music (Muzyka wizualna), 4'17”,  Niemcy reż. Jan Schönweiesner
Świat pewnego mężczyzny składający się z bloków z wielkiej płyty zaczyna się rozpadać.
        
4. Like Me, Only Better (Taki sam, ale lepszy), 6',Anglia, reż.Martin Pickles
Lakoniczna komedia o Neurozie, Katolicyzmie i Prozaku. Ręcznie rysowana ołówkiem animacja porusza się pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym światem głównego bohatera.

5. Benelux, 4'40”, Hiszpania, reż. Gonzalo Munilla, zdjęcia Chema Borrego
Przed, w trakcie, po. Teraźniejszość, przeszłość, przyszłość. Do biegu, gotowi... Start

6. Fleisch (Mięso), 2'47”, Polska/Poland, reż./dir. Katarzyna Kijek, muzyka/music Grzegorz Manko
Film inspirowany książką Martina Harnicka "Mięso". Poszukuje podobieństw między systemem komunistycznym a kapitalistycznym.

7. Dragonfly (Ważka), 3'44”, Anglia, reż. Gemma Burditt
Na swoim miejscu parkingowym bohater filmu znajduje łódź i płynie ulicami Londynu.

8. Like Me, Only Better (Taki sam, ale lepszy), 6',Anglia, reż.Martin Pickles
Lakoniczna komedia o Neurozie, Katolicyzmie i Prozaku. Ręcznie rysowana ołówkiem animacja porusza się pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym światem głównego bohatera, Clive'a.

9. Ah, l'amour (Une nouvelle minimale), 1', Włochy/Italy, reż./dir. Giuseppe Tilli
Prosta opowieść o prawdziwej miłości, która zawsze zwycięża

10.Reading Polish (Czytając po polsku), 4'30”, Polska/Poland, reż.Ludomir Franczak, teksty: Lech i Jarosław Kaczyńscy, Anna Fotyga
Nieudolnie czytane przez Niemców teksty autorstwa naszych polityków oddają charakter wypowiedzi polskich władz z okresu tzw. IV RP i sprowadzają je do właściwego poziomu.

11. And Then He Was a She (I stał się nią), 4', Holandia/Netherlands, reż./dir. Corrine Bot
Kiedyś dorosnę i będę piękną kobietą...
12. Nest (Gniazdo), 15', Ukraina/Ukraine reż./dir. Evgen Khvorostyanko, zdjęcia/dp. Vasil Kulik, wyst./feat. Volodimir Belostocky, Lara Yacenko
Film studencki ze szkoły filmowej w Kijowie, poruszający temat sensu życia w bardzo ekspresyjnej formie, przypominającej przedwojenne filmy rosyjskie.


Piątek  14.12.07, godz. 18.00: Krótkie fabuły i filmy dokumentalne, 135'

Fabuły:

1. The Cleaner (Sprzątacz), 13',  reż./dir. Noel Kearns, wyst./feat. Yuri Stepanov, Rad Lazar
Stefan,  imigrant pracujący jako sprzątacz w londyńskim szpitalu, zostaje wezwany do tłumaczenia podczas operacji. Jednak w pacjencie rozpoznaje oprawcę z wojny, która toczyła się w jego kraju.

2. My Mother (Moja matka), 10'08”, Anglia/England, reż./dir. Elaine Wickham, wyst./feat. Susannah Harker, Georgia Groome
Pogodna historia 80-letniej matki i córki, które mają sobie wiele do przekazania.
3.Saving Mom and Dad (Uratować mamę i tatę), 15',  Francja/France, reż./dir. Kartik Singh, wyst./feat. Adita Bhagirath, Joachim Staaf.
Siedmioletni Ravi Malhotra pragnie, by jego rodzice dostali się do Nieba. Problemem jest, wg jego nauczyciela, że Sikhowie, aby byli zbawieni, powinni się nawrócić. Czy Ravi poradzi sobie z tym zadaniem?

4. Switched On (Włączony), 10', Australia/Australia, reż./dir. Matthew Lovkis, wyst./feat. Damon Lockwood, Kim Lane
Keith Donald jest typowym yuppie. Pewnego dnia wszystko w co wierzył odwraca się przeciwko niemu.

5. My Mum the Wrestler (Mama zapaśniczka), 2', Anglia/England, reż./dir. Mark Withers, wyst./feat. Paige Goodman, Martina Goodman, Caroline Russ
Komedia o nietypowej mamie pewnej ośmiolatki

6. Carnegami (Mięsny), 7', Włochy,Francja/Italy,France, reż./dir. Cagla Zencirci, Guillaume Giovanetti.
Pewien rzeźnik w małym miasteczku na południu Włoch niepokoi się, że jego 30-letni syn o naturze marzyciela wciąż się nie ożenił. Ale któregoś dnia w sklepie zjawia się zjawia się wyjątkowa kobieta.

7. More More More (Więcej więcej więcej), 12'55”, Anglia/England, reż./dir. Blake Ritson, Dylan Ritson, wyst./feat. Mart Gatiss, Will Beck
Utrzymany w stylu czarnego humoru dramat o tajemniczym spotkaniu dwóch nieznajomych w opuszczonym budynku.

8.Diente por Ojo (Ząb za oko), 20', Hiszpania/Spain, reż./dir. Eivind Holmboe, wyst./feat. Fele Martínez, José Angel Egido
Pewnej nocy grupa siedmiorga osób zostaje połączona przez łańcuch strasznych wydarzeń.

9.Sympathy (Współpraca), 4'20”, Szwajcaria/Switzerland, reż./dir. Dustin Rees, wyst./feat. Dustin Rees
Aby w pełni zrozumieć ten film musisz wziąć w nim udział. Przygotuj się na duży aplauz.

10.Plateau (Na odludziu), 22', Finlandia/Finland, reż./dir. Antti Pirinen, zdjęcia/dp. Timo Nissi, wyst./feat. Jani Karvinen, Anu Sinisalo, Mikko Kouki
Wszystko wydaje się być przeciwko Janne'owi.

Krótkie dokumenty
1. Stas Perfecki wraca na Ukrainę (Stas Perfecki returns to Ukraine), 7', Ukraina/Ukraine, reż./dir. Svitlana Oleshko, muzyka/music Andruhoid (Mikołaj Trzaska, Wojciech Mazolewski, Macio Moretti)
Dokumentalny teledysk do tekstu słynnego ukraińskiego poety Jurija Andruhowycza, mówiącego o aktualnej sytuacji na Ukrainie i w Europie

2. El Hombre Feliz (Szczęśliwy człowiek), 12'', Hiszpania/Spain, reż./dir. Lucina Gil
Czy szczęśliwy człowiek istnieje? Naukowcy z różnych krajów odwiedzają hiszpańskiego emeryta, który być może odpowiada temu opisowi.

Kuratorka PARAKINA: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Wstęp wolny
 
  
 
   
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska