ŁAŹNIA 1 2011 - FILMISTKI FEMINISTKI
24.03.2011, godz 18:00
 
Pierwszy film zrealizowany przez kobietę Alice Guy-Blaché La Fée aux Choux (Kapuściana Wrózka) powstał w 1896 roku i od tego czasu sytuacja kobiet w filmie mainstreamowym, eksperymentalnym i awangardowym przechodziła wraz z rozwojem technologii i kolejnymi falami feminizmu spore zmiany. Jako jedne z pierwszych artystek, które dostrzegły i zaczęły eksplorować artystyczny i polityczny potencjał wideo, były: Germaine Dulac, Maya Daren czy Shirley Clark.


Marta Deskur, "4 siostry", 2009

Druga fala feminizmu, która miała miejsce pod koniec lat sześćdziesiątych, za swoje główne cele przybrała opór wobec patriarchalnej przemocy oraz wszelkich form opresji kobiecej seksualności i cielesności. Druga fala feminizmu zbiegła się w czasie z postępem technologicznym i coraz większą dostępnością kamer; kolejne artystki zaczęły posługiwać się wideo w swojej twórczości.


Bogna Burska, część pierwsza "A Thousand Deaths" (Tysiąc Śmierci), 2010/2011, wideo found footage

Podczas spotkania zostaną pokazane prace artystek, które urodziły się tuż przed rozpoczęciem bądź też w czasie trwania drugiej fali feminizmu. Będzie to okazja do przyjrzenia się ich twórczości oraz zagadnieniom, które są dla nich istotne, a także do weryfikacji specyfiki polskiej na tle historii i fal feminizmu w sztuce wideo z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Podczas prezentacji zostaną pokazane najnowsze prace Bogny Burskiej, Marty Deskur, Barbary Konopki i Aleksandry Ska, oprócz tego będzie można zobaczyć wideo Anny Baumgart.
 
Anna Baumgart,
"Do utworu o Matce i Ojczyźnie", 2008
Bogna Burska, część pierwsza "A Thousand Deaths" (Tysiąc Śmierci), 2010/2011, wideo found footage
Marta Deskur, "4 siostry", 2009
Barbara Konopka, "Życie jest snem", 2010
Aleksandra Ska, "Bezproduktywna", 2011

Po prezentacji odbędzie się dyskusja z udziałem Bogny Burskiej, Barbary Konopki i Aleksandry Ska.
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska