A A A
Przycisk Menu
zarejestruj się ikonazaloguj się ikona
24.05.2020 - 24.05.2020

KinoPasja online: Transmisja na żywo "Do widzenia do jutra"

KINOPASJA W DOMU - "Do widzenia do jutra" w reżyserii Janusza Morgensterna
Wprowadzenie do filmu i dyskusja: live streaming na fb KinoPortu
Prowadzenie: prof. UG Krzsztof Kornacki

Data: 24 maja o 18.00
Miejsce: fb KinoPort - transmisja na żywo z możliwością interakcji, zapraszamy do dyskusji i zadawania pytań na czacie.

W niedzielę 24 maja o godzinie 18.00 zapraszamy na kolejną odsłonę „KinoPasji w Domu”
Spotkamy się ponownie z Prof. Krzysztofem Kornackim online na stronie fb KinoPortu.Tym razem powędrujemy wspólnie uliczkami Gdańska z roku 1960 wraz ze Zbyszkiem Cybulskim i całym gdańskim kultowym Teatrzykiem Bim Bom. A to za sprawą filmu „DO WIDZENIA DO JUTRA” chyba najbardziej „Gdańskiego z Gdańskich filmów”. Po filmie będzie nas oprowadzał od początku związany z KinoPasją Prof. Krzysztof Kornacki .

Film to niezwykły –
… jest smakiem, zapachem, obrazem, dźwiękiem i dotykiem tamtego czasu – powracamy , przenosimy się do trochę bajkowego /szlachetnie czarno białego Gdańska i Sopotu tamtego 1960 roku i wraz z bohaterami -----niepowtarzalną i niezwykłą Teresą Tuszyńską i czarodziejem aktorstwa Zbyszkiem Cybulskim wędrujemy uliczkami dawnych lat…Te same miejsca a jakże dzisiaj inne różne…

 

Film jest dostępny nieodpłatnie tutaj:
www.vod.pl/filmy/do-widzenia-do-jutra

 

"Do widzenia, do jutra" to syntetyczny portret młodego pokolenia, odmiennego od poprzedników. Sportretowani w tym filmie młodzi ludzie zdają się być pozbawieni traumy wojennej, mają w sobie tyle optymizmu i żywotności, by ją ze swego życia wyeliminować. Wymyślają pantomimy o miłości, cieszą się sukienkami szeleszczącymi jak skrzydła motyli, sączą w barze koktajle, śpiewają piosenki z głupawymi tekstami, grają w tenisa.

"Film zaczyna się obrazem spotykających się rąk z gdańskiego teatrzyku 'Co to' i gitarową balladą Komedy. Nie przeszkadza blada projekcja, chrypiący dźwięk. Działa elegancja graficznych, czarno-białych kadrów Laskowskiego: dużo światła, powietrza; rock-and-rollowa moda tamtych lat, halki, spódnice i koszule w paski; okulary Zbyszka Cybulskiego, orientalna uroda Tuszyńskiej, którą dubbinguje uroczą polszczyzną Amerykanka, ówczesna żona Kałużyńskiego. Jak wiele o tamtym czasie udało się powiedzieć w tym małym filmie" (Tadeusz Sobolewski "Kino" nr 5/2002).

Akcja filmu jest nad wyraz prosta. Oto pojawia się w Gdańsku śliczna, młodziutka córka francuskiego konsula, Margueritte, urodą, stylem bycia, ale i blichtrem wynikającym z właściwego dla latorośli konsulów zachodnich krajów poziomu życia, przyćmiewa
polskie dziewczyny i przyciąga uwagę chłopców.

Prosta fabuła a jakże znaczący i piękny -
...debiutancki film Janusza Morgensterna określa się dziś mianem kultowego. Nie chodzi o to, by w "Do widzenia, do jutra" widzieć arcydzieło. Wdzięk i znacznie tego filmu mają swoje źródło gdzie indziej. Szczególnie dziś, po upływie lat.

+ Więcej
Strzałka w lewo Strzałka w prawo
Zobacz filmy w ramach cyklu
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła