A A A
Przycisk Menu
zarejestruj się ikonazaloguj się ikona
16.10.2019 - 17.10.2019

Wydarzenie Specjalne

16 października o godz. 18:00 zapraszamy na specjalny pokaz filmu Turysta, który odbędzie się w ramach rezydencji kuratorskiej "Współczesna turystyka w krytycznym ujęciu" Benedikte Holen. Wstęp wolny.

Wstęp do filmu oraz dyskusję po filmie poprowadzi dr Sebastian Jakub Konefał.

 

Turysta
reżyseria: Ruben Ostlund
produkcja: Dania/Francja/Norwegia/Szwecja
czas trwania: 118 min.

"Turysta" to inteligentna intymna tragikomedia psychologiczna, przypominająca "Rzeź" Romana Polańskiego lub "Lśnienie" Stanleya Kubricka. Oparty na zaczerpniętej z biografii reżysera historii film nagrodzony Nagrodą Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2014 roku i zgłoszony jako szwedzki kandydat do Oscara, jest też ciekawym przykładem rodzinnego dramatu. Jest nie tylko wnikliwą i dającą do myślenia wiwisekcją ról, jakie współczesne społeczeństwo nakłada na kobietę i mężczyznę będących razem w związku, lecz również ciekawą analizą sytuacji kryzysowych, jakie mogą się w nim pojawić. To również interesująca filmowa obserwacja mechanizmów działania pierwotnych ludzkich instynktów, a także ich wpływu na reakcje i zachowanie ludzi. Wykorzystujący najnowocześniejsze efekty specjalne film zachwyca inteligentną tragifarsową stylistyką, jakością i perfekcjonizmem zdjęć, zwłaszcza sceny zejścia lawiny, uznaną za najlepszą tego typu scenę w historii kina i naturalistycznej gry aktorskiej, w szczególności Lisy Loven Kongsli, Johannesa Kuhnke i Kristofera Hivju. „Indiewire” podało 5 powodów, dla których Turysta powinien być nominowany do Oscara: to film dyskursywny, o którym widz długo będzie rozmawiał po wyjściu z kina, jest niesamowicie zabawny, główni bohaterowie to para małżeńska, która z trudem znosi siebie nawzajem, film momentami przypomina Lśnienie, a Ruben Östlund jest wyniesiony na piedestał przez wielu naszych ukochanych europejskich twórców.

Więcej informacji o rezydencji Benedikte Holen znajduje się na stronie internetowej laznia.pl/rezydencje/rezydencja-kuratorska-benedikte-holen-98/

Dystrybucja filmu: Against Gravity

+ Więcej
Strzałka w lewo Strzałka w prawo
Zobacz filmy w ramach cyklu
Turysta
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła