ŁAŹNIA 1 12. IN OUT Festival TANIEC/OBRAZ

12. IN OUT FESTIVAL TANIEC/OBRAZ

 

http://inoutfestival.pl/

 

Kuratorka przeglądu: Jolanta Woszczenko / Asystentka kuratorki: Agata Janikowska / Koordynatorka: Emilia Golnik

 

W nadchodzącej 12. edycji festiwalu będziemy się przyglądać kreatywnemu potencjałowi uwidaczniającemu się podczas zetknięcia dwóch sztuk: tańca i filmu. Przeglądy filmów, pokazy taneczne i wykłady skupiać się będą wokół tematu TANIEC/OBRAZ.

 

Dance film, czyli artystyczny film taneczny, to hybrydyczny gatunek, który powstał gdy zapis wideo przestał pełnić jedynie dokumentującą funkcję w rejestrowaniu tańca i choreografii. Taniec i obraz spotykają się w nim na równych prawach, wzajemnie na siebie oddziałując. Z tego spotkania wynikają nowe inspiracje dla obu aktywności.

 

Intencją tegorocznej edycji festiwalu jest przekrojowe przedstawienie tego mało jeszcze znanego w Polsce gatunku. Z jednej strony poprzez pokazy konkursowych filmów eksplorujących relację TANIEC/OBRAZ i zarysowanie teoretycznego tła podczas wykładów, z drugiej – angażując uczestników w warsztaty, spektakle taneczne, rozmowy i dyskusje.

 

Projekcje filmów konkursowych

 

W ramach festiwalu organizowany jest konkurs krótkich form filmowych podejmujących temat TANIEC/OBRAZ. W trakcie sobotnich i niedzielnych przeglądów widzowie będą mogli zobaczyć dwadzieścia filmów wyłonionych przez jury spośród zgłoszeń nadesłanych z całego świata. Konkurs ma międzynarodowy charakter, więc jak co roku można spodziewać się ciekawego i zróżnicowanego zestawienia.

 

PROGRAM FESTIWALU:

 
20 kwietnia

 

18:00 Uroczyste otwarcie IN OUT Festivalu.

 

18:30 Premiera spektaklu tanecznego „Widzenie poprzedza słowa. Dziecko patrzy i rozpoznaje zanim nauczy się mówić” / Anna Steller, Maciek Salamon, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz

Pierwszego dnia festiwalu premierę będzie miał efekt współpracy trojga artystów związanych z różnymi dyscyplinami sztuki: Anny Steller, Maćka Salamona i Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza. Występ taneczny połączony z projekcją wideo będzie prowokować widzów do refleksji nad ich własną percepcją.

 


21 kwietnia

 

13:00 Przeglądy konkursowych filmów (1) + rozmowy z artystami

 
W ramach festiwalu organizowany jest konkurs krótkich form filmowych podejmujących temat TANIEC/OBRAZ. W trakcie sobotnich i niedzielnych przeglądów widzowie będą mogli zobaczyć dwadzieścia filmów wyłonionych przez jury spośród zgłoszeń nadesłanych z całego świata. Konkurs ma międzynarodowy charakter, więc jak co roku można spodziewać się ciekawego i zróżnicowanego zestawienia.

 

15:00 Przeglądy konkursowych filmów (2) + rozmowy z artystami

 
17:00 Wykład „Więcej niż obraz, więcej niż taniec, więcej niż film, czyli 9 wariacji na temat dancefilmu”/ Katarzyna Pastuszak

 

Katarzyna Pastuszak – tancerka, reżyserka i teatrolożka – przybliży hybrydalny charakter twórczości powstającej na skrzyżowaniu dwóch dyscyplin: tańca i filmu. Wykorzystując badania teoretyków dancefilmu, przyglądać się ona będzie temu gatunkowi z różnej perspektywy.

 
18:00 Pokaz filmów: Dancer, Play (Part 2), Rite / Dara Friedman

Podczas projekcji zaprezentujemy trzy prace Dary Friedman:
DANCER, 2011, 25:00
PLAY (Part 2), 2013, 15:00
RITE, 2014, 4:10

 


 
22 kwietnia

 

12:00 - 16:00 Warsztaty / Dara Friedman

Podczas trwania festiwalu jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, które poprowadzi nasza gościni i jurorka konkursu – Dara Friedman. Była tancerka, a obecnie twórczyni wideo artu, często wykorzystuje taniec jako temat swoich prac wideo.

 

13:00 Przeglądy konkursowych filmów (3) + rozmowy z artystami

 
 
15:00 Przeglądy konkursowych filmów (4) + rozmowy z artystami

 

16:30 Wykład performatywny „5 rzeczy albo kilka twierdzeń o choreografii" / Marta Ziółek

Wykład performatywny oparty będzie na zsubiektywizowanym spojrzeniu Marty Ziółek na historię tańca i współczesne problemy choreografii.

 

17:00 Wręczenie nagród i projekcja zwycięskich filmów

Podczas gali autorom zwycięskich filmów wręczone zostaną nagrody ufundowane przez Mieczysław Struka (Pomorski Urząd Marszałkowski) oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

 

César Brodermann / Are you holding me, or am I holding myself / USA 2017

 

 

 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska