26.02 - 25.03.2019
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

NABÓR NA REZYDENCJĘ KURATORSKĄ: WSPÓŁCZESNA TURYSTYKA W KRYTYCZNYM UJĘCIU

Termin przesyłania zgłoszeń: do 25.03.2019

CSW ŁAŹNIA zaprasza kuratorów i kuratorki do udziału w rezydencji kuratorskiej. Program umożliwia współpracę z zespołem kuratorskim przy projekcie: Współczesna turystyka w krytycznym ujęciu. Wybrany kurator/kuratorka będzie miał/a możliwość przeprowadzenia badań nad tą tematyką zarówno w Gdańsku, jak i – w razie potrzeby – w innych częściach Polski. Czas trwania, termin pobytu i harmonogram rezydencji zostaną ustalone indywidualnie z wybranym/ą kandydatem/ką. Rezydencja powinna się odbyć do końca 2019 roku i trwać od 2 do 4 tygodni.

Gdańsk doświadcza obecnie procesu szybkich, dynamicznych i często agresywnych zmian. Poprzez różnego rodzaju czynniki ekonomiczne i społeczne, związane z przepływem kapitału, warunkami rynku pracy, finansjalizacją obszarów miejskich – przestrzeń publiczna zmienia się i przekształca.

Jeden z oddziałów CSW ŁAŹNIA znajduje się w rewitalizowanej obecnie dzielnicy Dolne Miasto, zlokalizowanej w odległości krótkiego spaceru od centrum miasta. W jej najbliższym sąsiedztwie powstało niedawno wiele osiedli mieszkaniowych, nagle przekształcając okolicę w turystyczne centrum miasta. Natomiast drugi oddział CSW ŁAŹNIA zlokalizowany jest w bardziej odległej dzielnicy Nowy Port, będącej o krok przed doświadczeniem tego typu zmian. Od 2013 r. dzielnica objęta jest miejskim programem rewitalizacji.

Projekt „Współczesna turystyka w krytycznym ujęciu” ma za zadanie stworzyć możliwość i przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczenia, stymulowania interdyscyplinarnych badań nad pojęciem nowoprzybyłego, a także zmian, które są wywołane przez turystykę i podziały w strukturze społecznej w wyniku gentryfikacji. W jaki sposób – jeśli w ogóle – można połączyć lokalne społeczności i nowo przybyłych?

 

Jakie zmiany stymuluje obecność turystów, jaka jest ich rola i wpływ na współczesne aglomeracje i ich mieszkańców? Ruch turystyczny w oczywisty sposób przeobraża miasto, na nowo kształtując jego centrum i dzielnice. Atrakcyjne dla turystów lokalizacje stają się jednocześnie obcymi, fantomowymi przestrzeniami dla mieszkańców. Pozostaje pytanie: kto jest właścicielem danego miejsca: mieszkańcy? czy nowoprzybyli?

 

Zainteresowanych niniejszym tematem zapraszamy do przesłania swoich propozycji na adres: rezydencje@laznia.pl, najpóźniej do 25 marca 2019 roku.

 

Aplikacja powinna zawierać:

 

• Biogram (do 200 słów)

• 2-3 przykłady poprzednich projektów / szkiców koncepcji. Można również dołączyć linki do dokumentacji projektu (do 300 słów)

• Koncepcja i plan badawczy w ramach rezydencji – z uwzględnieniem głównych idei (do 700 słów)

• Harmonogram: preferowany i przewidywany czas pobytu?

 

Oferujemy:

 

• Zakwaterowanie w pokoju rezydencyjnym CSW ŁAŻNIA

• Grant w wysokości 4500 PLN brutto

• Zwrot kosztów podróży do 2200 PLN

• Organizacja spotkań i wizyt studyjnych w Gdańsku oraz w innych lokalizacjach w Polsce

• Koszty związane z wnioskami wizowymi lub ubezpieczeniem – pozostają po stronie rezydenta

• Wsparcie zespołu CSW ŁAŹNIA

+ Więcej
Fot. Adam Bogdan
Zobacz także
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła