05.02 - 31.07.2019
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Grete Aagaard - Zapiski z dzielnicy

Długoletni i wieloetapowy projekt „Zapiski z dzielnicy” duńskiej artystki Grete Aagaard zainicjowany został w 2013 roku, podczas jej pierwszego pobytu rezydencyjnego w CSW ŁAŹNIA. W ramach jego kolejnych edycji wydano wspólnie, we współpracy z grupą mieszkańców i mieszkanek Nowego Portu i okolic, trzy numery gazety „Nowy Port Żyje”, przeprowadzono warsztaty z robienia mebli miejskich, sitodruku, twórczego pisania czy tworzenia haiku. Jako pewnego rodzaju podsumowanie kilku lat trwania projektu, powstała także publikacja „Nowy Port Żyje. Zapiski z dzielnicy”, w której znalazły się refleksje i eseje autorstwa badaczy, krytyków sztuki, kuratorów, dokumentalistów, artystów i uczestników projektu.

 

Kolejne działania w ramach projektu są efektem wspólnych decyzji i wyrazem zainteresowań uczestników i uczestniczek. Wyniknęły one z chęci zwrócenia uwagi na dzielnicę Nowy Port, podkreślenia jej charakteru, opowiedzenia historii mieszkańców i mieszkanek oraz miejsc dla nich ważnych. Projekt jest także gestem mówiącym o chęci zabrania głosu, uczestnictwa, przedefiniowania i wspólnego tworzenia dzielnicy.

 

Praca Grete Aagaard polega na zadawaniu pytań i tworzeniu miejsca dla negocjacji i dialogu. Dla artystki ważny jest proces, który polega na dzieleniu się wiedzą, jak i autorstwa.

W 2019 roku planowane są kolejne działania w ramach „Zapisków z dzielnicy”, o których formie i kształcie zdecydują wspólnie uczestnicy i uczestniczki projektu, podczas lutowej rezydencji Grete Aagaard.

 

Trzy numery gazety „Nowy Port Żyje” oraz więcej informacji o poprzednich działaniach w ramach projektu, są dostępne tutaj.

 

+ Więcej
Zapiski z dzielnicy
Zobacz także
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła