09.09 - 30.09.2019
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Hilda Kozari - rezydencja artystyczna

We wrześniu gościmy na rezydencji artystycznej Hildę Kozári, odbywającą swój pobyt w ramach projektu pod roboczym tytułem „Doświadczanie zmysłami” kuratorki Niny Czegledy, skupionego na refleksji nad różnorodnością doznań zmysłowych. Projekt rozpoczął się w 2019 roku serią rezydencji artystycznych, a zakończy zbiorową wystawą w 2021 roku w CSW ŁAŹNIA.

Hilda Kozári działa w obszarze sztuk wizualnych, na stałe mieszka w Helsinkach. Kozári tworzy wizualne prace, o charakterze multisensorycznym i patrycypacyjnym, zazwyczaj z akcentem na zmysł węchu. Dotyka tematu zmysłów w ujęciu kulturowym i pamięci przestrzennej jako nieodłącznej części ludzkiej tożsamości.

 

Istotnymi elementami pracy artystki jest współpraca z naukowcami i artystami z różnych dziedzin, prowadzenie warsztatów, dyskusji oraz projektów społecznych i miejskich. Jej działania z osobami niewidzącymi lub niedowidzącymi odzwierciedlają się w dziełach prezentowanych na wystawach i w przestrzeni publicznej.

 

Od 1991 roku prace Kozári były prezentowane w galeriach, muzeach, przestrzeniach prywatnych oraz publicznych na całym świecie, od Węgier po Stany Zjednoczone. Jej najbardziej rozpoznawalna instalacja zatytułowana „AIR, Smell of Helsinki, Budapest and Paris” z 2003 roku znajduje się w kolekcji Museum of Contemporary Art Kiasma. Prace Kozári znajdują się również w parkach w Helsinkach, Vantaa i Jyväskylä.

+ Więcej
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła