A A A
Przycisk Menu
zarejestruj się ikonazaloguj się ikona
24.06 - 07.07.2019
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

In Between? – image and memory

The recruitment process has begun for an international project entitled In Between? – image and memory, this year targeting university students keen to explore relations between visual arts and memory/remembrance. Twelve young photographers from different European countries selected in an international recruitment procedure are going to meet in Wejherowo and nearby Piaśnica in Pomerania in August in order to learn about the difficult history and multicultural nature of the region.

Warsztaty fotograficzne, spotkania z mieszkańcami, wykłady o historii II wojny światowej i rozmowy o trudnej przeszłości to tylko niektóre elementy, które znajdą się w interdyscyplinarnym programie wizyty na dawnym pograniczu polsko-niemieckim. Kaszuby w I połowie XX wieku były bowiem obszarem stykania się kultur niemieckiej i polskiej, oddziaływujących na rodzimą kulturę kaszubską. Po I wojnie światowej nowa granica między Polską a Niemcami przebiegała niedaleko Wejherowa. Potem wybuch II wojny światowej rozpoczął najtragiczniejszy rozdział w historii tego regionu.

 

W przeddzień 80. rocznicy tamtych wydarzeń uczestnicy projektu zajmą się przede wszystkim badaniem lokalnej pamięci o masowych egzekucjach w lasach piaśnickich w okresie od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. Naziści zamordowali tam kilkanaście tysięcy osób, m.in. przedstawicieli polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego oraz mieszkających na terenie Trzeciej Rzeszy Polaków, Czechów i Niemców, sprzeciwiających się ideologii hitlerowskiej.

 

Efektem wizyty studyjnej będzie wystawa fotograficzna, przygotowana pod okiem opiekunki artystycznej projektu Katarzyny Sagatowskiej. Ekspozycja zostanie zaprezentowana na początku września podczas międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Polityka okupacyjna nazistowskich Niemiec. Pomorze jesienią 1939 roku i zbrodnia w Piaśnicy”, której głównym organizatorem jest Muzeum Piaśnickie w Wejherowie.

 

Tegoroczna edycja projektu „In Between?” skierowana jest do osób poniżej 26 roku życia posługujących się językiem angielskim na poziomie co najmniej B2. Zgłoszenia zawierające m.in. krótką notkę biograficzną, portfolio oraz uzasadnienie chęci udziału w projekcie można wysyłać do 7 lipca. Szczegółowy regulamin rekrutacji oraz wytyczne dla kandydatów dostępne są pod adresem: https://enrs.eu/news/apply-for-in-between-image-and-memory-summer-project

 

Realizowany od kwietnia 2016 r. cykl wizyt studyjnych “In Between?” czerpie z metodologii historii mówionej. Do tej pory w pięciu edycjach projektu wzięło udział ponad sto młodych osób (poniżej 26 roku życia), które odwiedziło łącznie 18 wielokulturowych regionów Europy. Efektem tych wizyt są m.in. nagrania wywiadów z mieszkańcami współczesnych i dawnych obszarów przygranicznych, dostępne w zasobach EUscreen oraz Europeana Migration. W 2018 roku projekt został wyróżniony Special Mention Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego EUROPA NOSTRA.

 

Główny organizator: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność https://enrs.eu/

 

Partnerzy:

- Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Gdańsk

- Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie

- Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, Oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie

- Federalny Instytut ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Środkowej i Wschodniej (BKGE), Niemcy

+ Więcej
Strzałka w lewo Strzałka w prawo
Zobacz także
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła