25.04 - 18.05.2018

Niewidzialne architektury

Projekt rezydencyjny Simone Basani&Alice Ciresola w ramach ARTECITYA
25.04 – 18.05.2018 r.

Niewidzialne architektury – projekt rezydencyjny Simone Basani&Alice Ciresola w ramach ARTECITYA

25.04 – 18.05.2018 r.

 

✳️ ✳️ ✳️

 

„Niewidzialne architektury” to projekt badawczy duetu artystyczno-kuratorskiego Simone Basani&Alice Ciresola, prowadzony w ramach długofalowej rezydencji w CSW ŁAŹNIA. Projekt ma na celu rekonstrukcję utraconego dziedzictwa z perspektywy transkulturowej, poprzez wspomnienia gdańszczan i gdańszczanek.

 

Jak zapamiętujemy miejsca, w których byliśmy w przeszłości, obecnie już nieistniejących? Pomyślmy o placach, klubach, muzeach, szkołach, kościołach, parkach, gdzie dorastaliśmy lub które odwiedzaliśmy na specjalne okazje. Czy da się odtworzyć dla publiczności te miejsca, poprzez osobistą narrację? Jeśli tak – jakie wartości kulturowe niosłaby ze sobą?

Projekt „Niewidzialne architektury” jest próbą analizy, odpowiedzenia na te i inne istotne pytania, z wykorzystaniem strategii badań performatywnych i naukowych. Jego celem jest przetestowanie krytycznej roli subiektywnych procesów pamięci i ich stosunku wobec braku włączającej pamięci zbiorowej.

 

Projekt rozwijany jest we współpracy z studentami i wykładowcami Uniwersytetu Gdańskiego, Europejskim Centrum Solidarności, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

 

✳️ ✳️ ✳️

 

We wcześniejszych etapach rezydencji, duet przeprowadził projekty nawiązujące do osobistych, często pominiętych historii mieszkańców Trójmiasta, zgłębiając także zagadnienie pamięci. Jesienią 2017 roku Simone Basani i Alice Ciresola zrealizowali dwa projekty: „Co Pozostało z Rembrandta Rozdartego Na Cztery Równe Części i Spuszczonego w Toalecie” oraz „Galeria Gdańsk ITD.” (mającego swoje trzy odsłony).

Rezydencja Simone Basani&Alice Ciresola odbywa się w ramach międzynarodowego projektu „Artecitya” (http://artecitya.eu/), finansowanego z programu Kreatywna Europa 2014-2020.

 

 

'Art of memory, "De praeternaturali utriusque..." Fludd, 1621' .
Credit: Wellcome CollectionCC BY / Fragment oryginału.
 
 
+ Więcej
Zobacz także
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła