02.09 - 30.09.2019
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Raewyn Turner i Brian Harris - rezydencja artystyczna

Raewyn Turner i Brian Harris
Rezydencja artystyczna
02 – 30.09.2019
CSW ŁAŹNIA 2

We wrześniu gościmy na rezydencji artystycznej duet: Raewyn Turner&Brian Harris, odbywającej się w ramach projektu pod roboczym tytułem „Doświadczanie zmysłami” kuratorki Niny Czegledy, skupionego na refleksji nad różnorodnością doznań zmysłowych. Projekt rozpoczął się w 2019 roku serią rezydencji artystycznych, a zakończy się zbiorową wystawą w 2021 roku w CSW ŁAŹNIA.


Artyści pracują nad projektem „Reed Read / Smoldering transactions”, czerpiącym z mitologicznej opowieści o dyskrecji nadwornego fryzjera, który w obawie przed zdradzeniem tajemnicy króla Midasa, wykopał dziurę w ziemi aby powierzyć jej swój sekret. Szumiące trzciny porastające wykopaną wcześniej jamę zdradziły światu tajemnicę króla.

Zainspirowani tą historią artyści podejmą próbę ponownej analizy znalezionych w naturze danych oraz wykorzystania tych interpretacji łączących sztukę sensoryczną i inżynierię.

 

O artystach

Raewyn Turner i Brian Harris

Artystyczny tandem Raewyn Turner i Brian Harris w swojej pracy kwestionuje relację człowieka ze światem substytucji sensorycznych, cyfrowej synestezji i technologii. Duet tworzy prace eksperymentalne i sensoryczne, poruszające aktualne problemy, z wykorzystaniem sztuki, nauki i technologii. W zderzeniu z dominacją kultury wizualnej, artyści koncentrują się na zmyśle węchu badając zapach współczesnej egzystencji, iluzji i pojmowania rzeczywistości.

Jak sami mówią: „interesują nas podprogowe zapachy, unoszące się w powietrzu cząsteczki, inne zmysły odnoszące się do pradawnych mocy, innych systemów wiedzy i wspólnej alchemii, które wpływają na umysł i emocje. Pragniemy uświadomić istnienie pozazmysłowych impulsów ich „odpowiedników”. Ważne informacje przekazywane są poza ludzką świadomością, zakodowane w dźwięku, obrazie i zapachu. Te współczesne szyfry mają moc oddziaływania na nasz nastrój i zachowanie, sposób budowania relacji, odczuwania miłości i umiejętności refleksji nad sobą i społeczeństwem ”.

Najnowsze prace duetu Turner&Harris były prezentowane w ramach międzynarodowych wystaw i warsztatów, między innymi: Parque de las Ciencias, Genada, Hiszpania i 25. Annual Wallace Art Awards w Nowej Zelandii.

+ Więcej
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła