A A A
Przycisk Menu
zarejestruj się ikonazaloguj się ikona
01.09 - 31.10.2019
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Rezydencja artystyczna Simone Basani

Jesienią 2019 roku odbędzie się kolejny etap długoterminowej rezydencji artystycznej Simone Basani, która rozpoczęła się w 2016 roku, wspólnie z kuratorką Alice Ciresola.

Simone Basani jest artystą i performerem. Jego badania koncentrują się na procesach zapamiętywania, historycznego zapominania i reprezentacji żałoby. W swoich badaniach kwestionuje heteronormatywny i kolonialny punktu widzenia, zwłaszcza europejski. Tworzy wydarzenia oparte na wielopoziomowej i włączającej współpracy, dążąc do budowania przestrzeni skupionych na krytycznej refleksji.

 

W kolejnej odsłonie swojej rezydencji artysta podsumuje dotychczasowo zebrane doświadczenia i materiały w postaci performansu zatytułowanego „Wędrowcy”. Premiera będzie miała miejsce 18 października w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Spektakl skupiać się będzie na analizie współczesnej kultury nomadycznej i zmianach wzorów zachowań dzisiejszych społeczeństw. Spektakl powstanie we współpracy z: Alice Ciresola, Daną Chmielewską, Piotrem Stankiem, Krzysztofem Topolskim oraz Moniką Popow. Ich wspomnienia jak i autobiograficzne opowieści spotkanych w Gdańsku osób staną się elementem „Wędrowców”.

 

Wędrowcy

Performans

18 października 2019 r., godz. 20:00

ŁAŹNIA 2 

ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk

Czy ciągła wędrówka jest pożądanym sposobem na życie?

Może nawet niezbędnym do przetrwania w dzisiejszych czasach?

Dwoje tancerzy i jeden muzyk podejmują próbę zbadania współczesnej kondycji nomadycznej jednostki. Artyści spotykają na swojej drodze różne miejsca, porzucają je, łączą obrazy, starając stać się innymi istotami ludzkimi i nie-ludzkimi. Widz podąża za nimi aż do momentu, w którym ich tożsamość wydaje się zagubiona na zawsze. Być może już nigdy nie uda im się uciec od samych siebie?

Wędrowcy to niepowstrzymany przepływ słów, dźwięków i ruchu. W warstwie tekstowej znalazły się fragmenty zaczerpnięte z powieści "Bieguni" Olgi Tokarczyk, połączone z cytatami filozofek feministycznych ( Braidotti, Butler), autobiograficznymi opowieściami gdańszczan i gdańszczanek oraz osobistymi wspomnieniami samych performerów.

 

Koncepcja i reżyseria: Simone Basani

Występują: Dana Chmielewska, Piotr Stanek, Krzysztof Topolski

Trening ruchowy i współpraca artystyczna: Dana Chmielewska

Dźwięk: Krzysztof Topolski

Wsparcie kuratorskie: Alice Ciresola

Współpraca: Monika Popow

Produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA

Partner: Gdańska Galeria Miejska

Współpraca: Winda – Gdański Archipelag Kultury

Wydarzenie towarzyszące Biografiom Gdańskim – XVI Dniom Mniejszości Narodowych

 

Performans powstał w wyniku pobytów rezydencyjnych Simone Basani w CSW ŁAŹNIA w latach 2018 – 2019

Simone Basani, artysta, performer. Studiował na wydziale Sztuk Wizualnych, IUAV, Uniwersytet w Wenecji IUAV, Community Drama, CRT – Research Centre, Mediolan oraz Studia Teatralne, KASK, Gandawa.

 

Jego prace prezentowane były zarówno w przestrzeniach muzealnych jak i teatralnych, m.in.: Fortuny Museum - Wenecja, CSW ŁAŹNIA - Gdańsk, Teatrino di Palazzo Grassi - Wenecja, Villa Empain - Bruksela, Vooruit - Gandawa i innych.

+ Więcej
Strzałka w lewo Strzałka w prawo
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła