A A A
Przycisk Menu
zarejestruj się ikonazaloguj się ikona
19.07 - 26.07.2020

Rezydencja w W788 – Krystyna Jędrzejewska-Szmek

W lipcu odbędzie się rezydencja Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek w W788 (facebook.com/wisla788) – gdzie w niewielkim domku, w sąsiedztwie Eli Jabłońskiej i jej rodziny powstała przestrzeń dedykowana rezydencjom, gdzie artyści i artystki będą mieli okazję do swobodnej i samodzielnej twórczości.

W ramach współpracy CSW ŁAŹNIA i W788 tegoroczny program rezydencyjny odbywa się pod hasłem „Doświadczanie zmysłami”, będącym częścią kilkuletniego projektu interdyscyplinarnego pod kuratelą Niny Czegledy (www.ninaczegledy.net) i wpisujący się tym samym w zainicjowaną w 2019 roku serię rezydencji artystycznych, w ramach których zaproszeni artyści i artystki pracują w obszarze badań zmysłów za pomocą dźwięku, zapachu, smaku, wzroku czy dotyku. Liczne działania artystyczno-badawczo-edukacyjne, w tym: wystawy, dyskusje, prezentacje, rezydencje artystyczne i warsztaty edukacyjne skupiają się na badaniu polisensorycznej percepcji otoczenia. Finał projektu został zaplanowany na jesień 2021 roku w CSW ŁAŹNIA

 

W tegorocznej edycji rezydencję w W788 odbędą również: Pamela Leończyk oraz Krzysztof Topolski (Arszyn).

facebook.com/wisla788

 

Krystyna Jędrzejewska-Szmek o planie na swoją rezydencję w W788:

Już od wielu lat fascynują mnie osobiste i emocjonalne relacje człowieka z roślinami. Przy okazji poprzednich projektów przeprowadzałam wywiady na temat relacji domowników ze swoimi roślinami doniczkowymi, podglądałam krzaki i zwiedzałam nieużytki Warszawy. W ramach rezydencji w W788 chciałabym się skupić na dźwiękach, które towarzyszą obcowaniu z roślinami. Inspiracją są dla mnie przeszło stuletnie etnobotaniczne badania Józefa Rostafińskiego.

 

 

Krystyna Jędrzejewska-Szmek

Artystka wizualna i biolożka. Absolwentka Fotografii na ASP w Poznaniu oraz Biologii na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat pracowała w Ogrodzie Botanicznym UW. Osią jej zainteresowań są relacje łączące ludzi ze światem przyrody. Konsekwentnie pogłębia działalność artystyczną oscylującą na pograniczu sztuki i nauki. Współautorka nagradzanego artbooka „Tropicale”, który dotyka kwestii powiązania botaniki z kolonializmem. Angażując się w projekty interdyscyplinarne takie jak „Naturomorficznie” w CSW Zamek Ujazdowski czy projekt artystyczno-społeczny „Fikus”, operuje nie tylko w sferze wizualnej, ale też jako autorka tekstów i animatorka różnego rodzaju działań społecznych i warsztatów.

+ Więcej
Strzałka w lewo Strzałka w prawo
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła