18.10.2019
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Włóczędzy - Performans

Piątek 18 października godz. 20.00

Łaźnia 2 - ul. Strajku Dokerów 5

wstęp wolny

Co dzieje się z naszym ciałem i pamięcią, kiedy doświadczamy zmiany miejsca? Czy za każdym razem, gdy przychodzi moment wyjazdu, opuszczenia naszego dotychczasowego domu musimy pozostawić coś za sobą, aby przetrwać? Gdzie możemy się dalej udać? Czy odnajdziemy nowe schronienie?

 

W performansie „Włóczędzy” dwoje tancerzy i jeden muzyk podejmują próbę zbadania współczesnej kondycji nomadycznej jednostki. Artyści spotykają na swojej drodze wiele różnych miejsc. Wciąż poszukują kolejnych, wiążą je ze sobą poprzez napotkane obrazy, pragnąc przekształcić się w inną istotę, stać się kimś lub czymś odrębnym. Niczym nędzarze czy zagubieni trubadurowie, starają się zrozumieć własną wędrówkę.

 

„Włóczędzy” to niepowstrzymany przepływ słów, dźwięków i ruchu. W warstwie tekstowej znalazły się fragmenty zaczerpnięte z powieści „Bieguni” Olgi Tokarczyk, połączone z autobiograficznymi opowieściami gdańszczan i gdańszczanek, cytatami filozofek feministycznych oraz osobistymi wspomnieniami samych performerów.

 

Koncepcja i reżyseria: Simone Basani

Występują: Dana Chmielewska, Piotr Stanek, Krzysztof Topolski

Trening ruchowy i współpraca artystyczna: Dana Chmielewska

Dźwięk: Krzysztof Topolski

Wsparcie kuratorskie: Alice Ciresola

Wsparcie dramaturgiczne: Valentina Tiziani

Współpraca: Monika Popow

Tłumaczki historii Gdańszczan i Gdańszczanek: Olga Sachno-Iwaszko, Agnieszka Sprawka

Zdjęcia: Alina Żemojdzin

Współpraca w fazie badawczej projektu: Alicja Pek

Specjalne podziękowania dla: Elisabeth Peck, Bartosz Górski, Ryszard Kisiel, Katerina Olshanova, Marta Siciarek, Elena Vertikova oraz dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek, którzy podzielili się z nami swoimi historiami o utraconych miejscach.

 

Produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA

Partner: Gdańska Galeria Miejska

Współpraca: Winda – Gdański Archipelag Kultury

 

Wydarzenie towarzyszące Biografiom Gdańskim – XVI Dniom Mniejszości Narodowych.

 

Performans powstał w wyniku pobytów rezydencyjnych Simone Basani w CSW ŁAŹNIA w latach 2018 – 2019.

 

Simone Basani, artysta, performer. Studiował na wydziale Sztuk Wizualnych, IUAV, Uniwersytet w Wenecji IUAV, Community Drama, CRT – Research Centre, Mediolan oraz Studia Teatralne, KASK, Gandawa. Jego prace prezentowane były zarówno w przestrzeniach muzealnych jak i teatralnych, m.in.: Fortuny Museum - Wenecja, CSW ŁAŹNIA - Gdańsk, Teatrino di Palazzo Grassi - Wenecja, Villa Empain - Bruksela, Vooruit - Gandawa i innych.

+ Więcej
Partnerzy
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła