A A A
Przycisk Menu
zarejestruj się ikonazaloguj się ikona
11.09 - 27.09.2019
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Warsztaty tworzenia zapachów

Warsztat przybliży uczestnikom proces analizowania kompozycji zapachowych bursztynu. Uczestnicy zapoznają się z organicznymi jak i syntetycznymi surowcami wchodzącymi w skład nuty bursztynowej, a także z naturalnym olejem bursztynowym pochodzącym ze skamieniałej żywicy drzew iglastych.
Kategoria wiekowa: 16+

11 września oraz 27 września 2019 - dwa niezależne warsztaty

Godz. 18.00 – 20.00

CSW ŁAŹNIA 2

Prowadzący: Raewyn Turner and Brian Harris

Kategoria wiekowa: od 16 roku życia

Zapisy: Lila Schally-Kacprzak / rezydencje@laznia.pl / +48 502 622 478

Warsztaty bezpłatne

 

Uczestnicy będą mogli doświadczyć, dotknąć i powąchać materiały służące do skomponowania zapachów. Wspólnie z artystami z Nowej Zelandii wezmą udział w procesie mieszania substancji i komponowania bazy bursztynowej, tworzenia tzw. stałych perfum. Artyści razem z uczestnikami postarają się zinterpretować oraz opisać stworzone kompozycje, poszerzając tym samym doświadczanie naszego otoczenia poprzez zmysł zapachu.

W kolejnym etapie warsztatów, aby przybliżyć kompozycję i doświadczanie wywołane zapachami, artyści wprowadzą uczestników w świat dźwięków. Czerpiąc z terminologii muzyki każdy zapach zostanie opisany przez zestaw nut przy użyciu specjalnie skonstruowanego przez Briana Harrisa urządzenia, „elektronicznego nosa.” Za pomocą czujników, wentylatorów i mikroprocesorów odczytuje on zapachy i w odpowiedzi na każdy z elementów kompozycji zapachowej odtwarza akordy fortepianowe.

 

Ważne:

Prosimy o przyniesienie niewielkich pojemników z przykrywkami – np. małych puszek albo pustego opakowania po kosmetykach (np. pudrze) – na potrzeby komponowania podczas warsztatów baz bursztynowych.

Aby wzbogacić swoje kompozycje zapachowe, zachęcamy do zabrania ze sobą naturalnych olejków eterycznych takich jak róża czy jaśmin.


Partner warsztatów: Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników amber.org.pl

 

O projekcie

Warsztaty prowadzone przez duet: Raewyn Turner&Brian Harris, odbywają się w ramach miesięcznej rezydencji artystów w CSW ŁAŹNIA. Pobyt jest częścią projektu pod roboczym tytułem „Doświadczanie zmysłami” kuratorki Niny Czegledy, skupionego na refleksji nad różnorodnością doznań zmysłowych. Projekt rozpoczął się w 2019 roku serią rezydencji artystycznych, a zakończy się zbiorową wystawą w 2021 roku w CSW ŁAŹNIA.

Artyści pracują nad projektem „Reed Read / Smoldering transactions”, czerpiącym z mitologicznej opowieści o dyskrecji nadwornego fryzjera, który w obawie przed zdradzeniem tajemnicy króla Midasa, wykopał dziurę w ziemi aby powierzyć jej swój sekret. Szumiące trzciny porastające wykopaną wcześniej jamę zdradziły światu tajemnicę króla.

Zainspirowani tą historią artyści podejmą próbę ponownej analizy znalezionych w naturze danych oraz wykorzystania tych interpretacji łączących sztukę sensoryczną i inżynierię.

 

O artystach

Raewyn Turner i Brian Harris

Artystyczny tandem Raewyn Turner i Brian Harris w swojej pracy kwestionuje relację człowieka ze światem substytucji sensorycznych, cyfrowej synestezji i technologii. Duet tworzy prace eksperymentalne i sensoryczne, poruszające aktualne problemy, z wykorzystaniem sztuki, nauki i technologii. W zderzeniu z dominacją kultury wizualnej, artyści koncentrują się na zmyśle węchu badając zapach współczesnej egzystencji, iluzji i pojmowania rzeczywistości.

Jak sami mówią: „interesują nas podprogowe zapachy, unoszące się w powietrzu cząsteczki, inne zmysły odnoszące się do pradawnych mocy, innych systemów wiedzy i wspólnej alchemii, które wpływają na umysł i emocje. Pragniemy uświadomić istnienie pozazmysłowych impulsów ich „odpowiedników”. Ważne informacje przekazywane są poza ludzką świadomością, zakodowane w dźwięku, obrazie i zapachu. Te współczesne szyfry mają moc oddziaływania na nasz nastrój i zachowanie, sposób budowania relacji, odczuwania miłości i umiejętności refleksji nad sobą i społeczeństwem ”.

Najnowsze prace duetu Turner&Harris były prezentowane w ramach międzynarodowych wystaw i warsztatów, między innymi: Parque de las Ciencias, Genada, Hiszpania i 25. Annual Wallace Art Awards w Nowej Zelandii.

+ Więcej
Strzałka w lewo Strzałka w prawo
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła