Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz
01.02 - 29.02.2020
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Zapiski z dzielnicy Rezydencja Grete Aagaard luty 2020

W lutym odbędzie się kolejna rezydencja duńskiej artystki Grete Aagaard, realizującej długoletni i wieloetapowy projekt „Zapiski z dzielnicy” w CSW ŁAŹNIA. Tegoroczna wizyta będzie okazją do podsumowania dotychczasowych działań z lokalną społecznością, a także dyskusji na temat aktualnej sytuacji dzielnicy, jej potrzeb, planów rozwoju oraz ewentualnych pomysłów na kolejne działania z przestrzenią miejską.

Zainicjowany podczas pierwszego pobytu rezydencyjnego Aagaard w 2013 roku projekt „Zapiski z dzielnicy”, obejmuje serię działań z grupą mieszkańców i mieszkanek Nowego Portu i okolic, w tym: wspólne wydanie trzech numerów czasopisma „Nowy Port Żyje”, organizacja warsztatów robienia mebli miejskich, sitodruku, twórczego pisania czy tworzenia haiku. Jako pewnego rodzaju podsumowanie kilku lat trwania projektu, powstała także publikacja „Nowy Port Żyje. Zapiski z dzielnicy”, w której znalazły się refleksje i eseje autorstwa badaczy, krytyków sztuki, kuratorów, dokumentalistów, artystów i uczestników projektu. W zeszłorocznej odsłonie projektu, w ramach działań w przestrzeni publicznej dzielnicy, uczestnicy i uczestniczki pracowali ze słowem i roślinnością. W wyniku warsztatów kreatywnego pisania wspólnie zostało wypracowane hasło, odnoszące się do charakteru Nowego Portu: „Zorza od morza”. Następnie grupa wspólnie zaprojektowała i zasadziła kwiaty w kształt napisu na trawniku, na rogu ulic: Oliwskiej i Podjazd.

 

Kolejne działania w ramach projektu są efektem wspólnych decyzji i wyrazem zainteresowań uczestników i uczestniczek. Wyniknęły one z chęci zwrócenia uwagi na dzielnicę Nowy Port, podkreślenia jej charakteru, opowiedzenia historii mieszkańców i mieszkanek oraz miejsc dla nich ważnych. Projekt jest także gestem, mówiącym o chęci zabrania głosu, uczestnictwa, przedefiniowania i wspólnego tworzenia dzielnicy.

+ Więcej
Wstrzymaj
Strzałka w lewo Strzałka w prawo
Grete Aagaard
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła