Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz
11.01 - 13.02.2020
ŁAŹNIA 1
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk - Dolne Miasto

Dellfina Dellert - Sztuka wybaczania

Termin: 11 STYCZNIA O 17.00
MIEJSCE: CSW ŁAŹNIA 1 DOLNE MIASTO

W sobotę 11 STYCZNIA O GODZINIE 17.00 NA BUDYNKU CSW ŁAŹNIA 1 ZAŚWIECI SIĘ NEON WARSZAWSKIEJ ARTYSTKI DELLFINY DELLERT. PRACA ZATYTUŁOWANA "SZTUKA WYBACZANIA" ODNOSI SIĘ DO PRASTAREJ HAWAJSKIEJ PRAKTYKI HO’OPONOPONO, KTÓREJ GŁÓWNYM CELEM JEST POJEDNANIE I WYBACZANIE.

INSTALACJĘ NEONOWĄ BĘDZIE PREZENTOWANA NA FASADZIE BUDYNKU CSW ŁAŹNI DO 13 LUTEGO 2020.

W HAWAIIAN DICTIONARY RYTUAŁ OBJAŚNIONY JEST JAKO "MENTALNE OCZYSZCZANIE: RODZINNE SPOTKANIA, PODCZAS KTÓRYCH, RELACJE MIĘDZY CZŁONKAMI RODZINY BYŁY PROSTOWANE POPRZEZ MODLITWĘ, ROZMOWĘ, SPOWIEDŹ, SKRUCHĘ ORAZ WZAJEMNE POJEDNANIE I WYBACZENIE”.
Kurator: Robert Sęk

Celem praktyki jest uszlachetnienie stosunków międzyludzkich. W wielu kulturach polinezyjskich wierzono, iż poczucie winy za popełnione błędy jest przyczyną chorób, które dotykają człowieka. Praktyka Ho’oponopono, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza  “naprawiam”, “sprawiam, że (coś) znowu prawidłowo funkcjonuje”  była sposobem na rozwiązywanie problemów wspólnoty, których nie była ona w stanie samodzielnie rozwikłać. Rytuał zakładał wspólne przyjrzenie się błędom, ich analizę, wzięcie za nie odpowiedzialność, przeproszenie reszty członków wspólnoty, przebaczenie i oczyszczenie rozumiane jako uwolnienie się od problemu i uzdrowienie wzajemnych relacji.

 

Wybrane przez artystkę słowa mantry odpowiednio oznaczają:

PRZEPRASZAM czyli biorę odpowiedzialność za swoje myśli i czyny, zamiast projektować je na innych

WYBACZ MI  wychodząc poza swoje ego proszę o wybaczenie tych, których skrzywdziłem

DZIĘKUJĘ a zatem okazuję wdzięczność za to, co już mam, zamiast skupiać się na tym, czego mi brakuje

KOCHAM CIĘ czyli okazuję bezwarunkową miłość rodzinie, przyjaciołom, wszystkim ludziom, wszelkim stworzeniom, naturze.

 

Dellfina Dellert poprzez projekt pragnie uruchomić proces symbolicznego uzdrawiania. Współcześnie szeroko dyskutowanym problemem jest mowa nienawiści, jej przejawy obserwować możemy praktycznie w każdym aspekcie życia społecznego. Rozumiem świat w taki sposób, w jaki go opisuję. Projekt artystki wskazuję, iż proces oczyszczania powinniśmy zacząć od nas samych.

 

Odsłonięciem neonu Dellfiny Dellert chcemy rozpocząć refleksję o tym jak artyści mogą walczyć z mową nienawiści. W połowie lutego jako finisaż pokazu w CSW ŁAŹNIA odbędzie się dyskusja dotycząca tego problemu.

 

Prezentacją neonowej instalacji "Sztuka Wybaczania" CSW ŁAŹNIA pragnie włączyć się w obchody Roku Antyfaszystowskiego będącego ogólnopolską inicjatywą koalicji instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, ruchów społecznych, kolektywów oraz artystów, artystek, aktywistów i aktywistek. Program Roku jest organizowany oddolnie i składa się na niego szereg wydarzeń kulturalnych oraz działań społecznych, które są organizowane w całej Polsce od 1 września 2019 roku (80. rocznica wybuchu II wojny światowej) do 8 maja 2020 roku (75. rocznica jej zakończenia). 

 

Instalacja "Sztuka Wybaczania" miała swoją premierę w galerii BWA Warszawa, na wystawie  "Między Zbawieniem a Konstytucją", której wernisaż odbył się 11.11.2018, w 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości

 

Wydarzenie realizowane w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska

+ Więcej
Zobacz także
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła