Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz
22.11.2019 - 12.01.2020
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Autonomia Ulicy

AUTONOMIA ULICY

WERNISAŻ: 22 LISTOPADA O 18.00
WYSTAWA: 23.11.2019 – 12.01.2020
CSW ŁAŹNIA 2 NOWY PORT

ARTYŚCI:
GRZEGORZ BRZOZOWSKI, KARINA DANISZEWSKA, JULIA DEGOWSKA, DANIEL GĄSIOROWSKI, ALEKSANDRA GOŁĘBIEWSKA, MACIEJ GROCHOWSKI, ANTONINA JAGIEŁŁO, ZUZANNA JURKIEWICZ, KLAUDIA KANABAJ, KAMIL KOSTRZEWSKI, DOMINIK LUBECKI, NEL MELON, BARBARA NOWAKOWSKA, AGATA SIEROCKA, NATALIA SZCZEPAŃSKA, MARZENA SZYMKOWIAK

DŹWIĘK: KAMIL POLAŃSKI
WIZUALIZACJE: AGNIESZKA PIASECKA, IZABELA RAKOWSKA

KURATORKI: MONIKA POPOW, IWONA WOŹNIEWSKA
WSPÓŁPRACA: ADRIAN „LIPSKEE” LIPIŃSKI

22 LISTOPADA WERNISAŻOWI WYSTAWY TOWARZYSZYĆ BĘDZIE PERFORMANS TANECZNY ADRIANA „LIPSKEEGO” LIPIŃSKIEGO "3 PORT"

30.11 - oprowadzanie po wystawie w j. polskim: młodzi artyści i artystki ze Stowarzyszenia 180 Stopni

7.12 - oprowadzanie po wystawie w j. angielskim: Moniką Popow

14.12 - oprowadzanie po wystawie w j. rosyjskim: Maciej "Sheva" Mołdoch

 

Wszystkie oprowadzania o godzinie 12.00.

 

„Autonomia ulicy” to wystawa stworzona przez młodych artystów związanych ze Stowarzyszeniem 180 Stopni. Projekt pokazuje świat młodych ludzi w kontekście życia w mieście. Zwiedzający ma okazję zajrzeć do prywatnych pokojów, stać się „podglądaczem” życia jednej z nowoporckich kamienic. Zobaczy tam realny świat młodych ludzi – ich twórczość, zainteresowania, wątpliwości – stające się podstawą do twórczej ekspresji. Tytułowa autonomia ulicy pozwala go poczuć w całej jego niezależności i autentyzmie. Świat wewnętrzny mieszkańców kamienicy kryje różnorodność. Znajdują się wśród nich artystki i artyści, graficiarze, gracz, czy też siostry, tak podobne do siebie, a jednak niezwykle różne. Historie nakładają się na siebie, tworząc skomplikowany splot – opowieść o Nowym Porcie. Czasem jest to opowieść bardzo współczesna, czasem wręcz historyczna, czego symbolem jest sukienka uszyta na podstawie opowieści nowoporckich kobiet.

 

Odczuwanie świata młodych ludzi, w założeniu wystawy, ma być realne – widzowie zostają zaproszeni do wejścia do ich przestrzeni, dotykania pozostawionych przez nich przedmiotów, włączenia ich ulubionej muzyki. Podglądanie to równocześnie uczestniczenie w ich rzeczywistości. Sami możecie zdecydować, w jaki sposób chcecie do niej wejść. Autonomia to niezależność i autentyzm.

 

Wystawa stanowi podsumowanie rezydencji kuratorsko-artystycznej Iwony Woźniewskiej i Adriana „Lipskeego” Lipińskiego. Rezydencja jest próbą fizycznej i symbolicznej transformacji przestrzeni budynku dawnej łaźni miejskiej. Zrekonstruowanie jej historii zanim został on przekształcony w centrum sztuki współczesnej w ramach rewitalizacji miasta Gdańska. Opuszczony i zdegradowany gmach stanowił wówczas nieoficjalne, ale niezwykle istotne centrum artystycznych oddolnych działań lokalnej młodzieży, zanurzone w nurcie kultury ulicznej.

 

W ramach współpracy przy projekcie „Autonomia ulicy” zespół Programu Rezydencji Artystycznych CSW ŁAŹNIA ma na celu stworzenie przestrzeni wspólnej, sprzyjającej spotkaniu i kolektywnemu działaniu. Jest to próba zmiany stereotypowego postrzegania kultury ulicznej. „Autonomia ulicy” zakłada przybliżenie źródeł inspiracji, założeń, filozofii oraz aspektu społecznego.

 

Na wystawie zostały wykorzystane materiały video: reportaż "Zrozumieć Młody Port" zrealizowany przez Stowarzyszenie 180 Stopni w ramach Inicjatywy "Zrozumieć Sierpień" Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, wizualizacja z performansu Adriana "Lipskeego" Lipińskiego "3-Port", którego premiera odbyła się podczas festiwalu NARRACJE w 2015 r., materiały filmowe z gry "Assassin's Creed", prod. Ubisoft Montreal.

+ Więcej
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła