08.09 - 14.10.2018
ŁAŹNIA 1
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk - Dolne Miasto

DEIMANTAS NARKEVIČIUS – ROCKING THE STATE

Choć Deimantas Narkevičius jest z wykształcenia rzeźbiarzem, to od wielu lat zajmuje się głównie tworzeniem filmów nazwanych przez niego „rzeźbami cyfrowymi”.
Agnieszka Kulazińska i Aleksandra Księżopolska
Kategoria wiekowa: 12

Z pozoru jego filmy dotykają tematu komunistycznego dziedzictwa Litwy, w rzeczywistości ich problematyka wykracza poza granice tego kraju. Artystę interesuje bowiem analiza uniwersalnych procesów percepcji przeszłości, sposobów w jaki modyfikują ją ideologie i utopie oraz życiowe doświadczenia jednostek. Prace artysty dotyczą najczęściej metod konstruowania i fabrykowania historii, ze szczególnym uwzględnieniem komunistycznego dziedzictwa w Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Deimantas Narkevičius w swoich pracach analizuje różne struktury narracji, bawi się konwencjami, bada współczesne społeczeństwa pod kątem relacji pamięci z historią polityczną, świadectwem indywidualnym i zbiorowym. Jego twórczość charakteryzuje się wielopłaszczyznowym ujęciem przeszłości. Artysta często sięga po archiwalne materiały, żongluje wywiadami i cytatami, reinterpretuje i bawi się czasem. Tworzy hybrydowe dzieła dekonstruujące obowiązujące obrazy przeszłości. Konstruuje fundamenty dla procesów pamięciowych, wspomnień i możliwych scenariuszy.

 

 


Na wystawie „Rocking the State” zaprezentowane zostaną najnowsze, stereoskopowe prace artysty.
 

Wystawa odbywa się w ramach cyklicznego wydarzenia „Wilno w Gdańsku”, które prezentuje współczesną scenę artystyczną Litwy, skupiające się głównie na sztukach wizualnych i muzyce. W dniach 7-10 września w programie znajdą się koncerty, wystawy, spotkania, filmy, dyskusje i inne wydarzenia towarzyszące.

 

Deimantas Narkevičius to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na scenie międzynarodowej artystów litewskich. Jego prace prezentowane były w najważniejszych instytucjach kultury na świecie m.in.: Centre Pompidou (Paryż), Museo Nacional Centro De Arte Reina Sofia (Madryt), Tate Modern (Londyn), Museum of Modern Art (Nowy Jork), Stedelijk Museum (Amsterdam). Reprezentował Litwę na 49. Biennale w Wenecji, dwa lata później został zaproszony do wzięcia udziału w 50. Biennale w Wenecji w wystawie pt. „Utopia Station”. Prace Narkevičius prezentowane były także na Manifesta II (Luxembourg, 1998) and Manifesta X (St. Petersburg, 2014).
 

 
+ Więcej
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła