28.02 - 31.03.2019
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

DOCHODZENIE

WERNISAŻ: 28 lutego o 19.00 (podczas wernisażu odbędzie się pierwszy z serii czterech performansów)
WYSTAWA: od 28 lutego do 31 marca
SERIA PERFORMANSÓW:
28 lutego o 19.00
9 marca o 18.00
23 marca o 18.00
+ działanie Black Hole Artwork
Wstęp wolny
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2
Kuratorka: Kinga Jarocka
Kategoria wiekowa: Dla dorosłych

Marek Rogulus Rogulski w swojej najnowszej realizacji proponuje nam rozważania nad metodą dochodzenia do koncepcji dzieła sztuki. Bada uniwersum zdarzeń prowadzących do powstania dzieła, bierze pod uwagę lokalne uwarunkowania i potrzeby oraz siłę i upór twórcy w procesie realizacji. Ukazuje w ten sposób zależność pomiędzy formą i rozumieniem sztuki, a panującym modelem kulturowym. 

 

Ogromna instalacja skonstruowana z metalu, złożona z wielu różnych elementów, stanowić będzie centralny punkt wystawy. Jako obiekt materialny stanie się przyczynkiem do stawiania pytań o założenia związane z powstawaniem kolejnych dzieł – mówi Kinga Jarocka, kuratorka wystawy.

 

Wokół instalacji w CSW ŁAŹNIA odbędzie się seria performansów przekształcających strukturę dzieła
w trakcie trwania wystawy. Struktura ta ma być polem możliwości i przestrzeni dla przejawiania się wielorakich, poza performansami samego artysty, działań: ocen, krytyki, interakcji widzów. Element materialny i sytuacje, które zaistnieją wokół niego wpiszą się w całokształt pracy, by nawet wówczas,
gdy wystawiona w ŁAŹNI instalacja zostanie rozebrana, zapewnić jej zdolność kontynuacji
w wymiarze sprawczym.

 

Artysta, który jest też twórcą Instytutu Cybernetyki Sztuki, w swoje działanie celowo włącza jeszcze dwie instytucje: Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku
i CSW ŁAŹNIA, wytwarzając relację opartą o stworzone przez niego dzieło sztuki. W ten sposób instytucje, w ramach których dokonuje się prezentacji oraz oceny dzieła, mają stanowić element jego struktury, określonej jako Wielki Zderzacz Art Hadronów. Pełen tytuł wystawy, który brzmi: „Ślady pamięciowe w dochodzeniu do koncepcji dzieła artystycznego poprzez pracę z modelem kulturowym”, jest wynikiem prowadzonego przez artystę projektu artystyczno-badawczego.

 

W projekcie tym artysta mierzy się z wymiarem dzieła poza linearną czasowością, z problemem działania na zbiorach nieskończonych, istnieniem w kontekście innych stanów świadomości: nadpsychicznych, transmentalnych, nie-ludzkich.

 

Wystawa jest wyjątkowym elementem procesu badań, które dzięki dziełu znajdą swoją kontynuację w CSW ŁAŹNIA.

 

Wystawie towarzyszyć będzie specjalny warsztat dla dzieci prowadzony przez Rogulusa w ramach Wtorku Sztuka (26 marca) oraz zajęcia edukacyjne i oprowadzanie po wystawie z cyklu Lekcji Sztuki (stały program edukacyjny CSW ŁAŹNIA).

 

Pobierz fragment katalogu.

+ Więcej
Zobacz także
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła