09.03 - 27.05.2018
ŁAŹNIA 1
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk - Dolne Miasto

Dominik Lejman – Opatrzenie

„Opatrzenie” to pierwsza przeglądowa wystawa Dominika Lejmana w Gdańsku, prezentująca w ujęciu problemowym ważniejsze prace artysty z ostatniej dekady. Za klucz wystawy posłuży podwójne znaczenie słowa „opatrywać” w języku polskim. Pierwsze, jako „opatrywanie” w sensie cielesnym, np. opatrywanie ran, drugie, jako proces „opatrywania”, czyli zanikania znaczenia i siły przekazu poprzez powtórzenie spojrzenia, gdy mówimy, że coś się „opatrzyło”.
kuratorka: Jadwiga Charzyńska, koordynacja: Michalina Domoń

Wzajemna relacja obu znaczeń łączy prezentowane prace nie tylko pod względem treści, ale również pod względem zabiegu formalnego, charakterystycznego dla prac Lejmana „zapalenia światła w kinie”, radykalnie zmieniającego znaczenie poruszanych wątków. Specyficzną logikę prac na wystawie można ponownie zdefiniować jako healing loop lub anesthetizing loop, czyli ‘znieczulającą’ projekcję w pętli powtórzenia, odebranie siły obrazowi na rzecz obecności widza w przestrzeni wystawy.

Na wystawie znajdą się ważniejsze prace powstałe z ostatniej dekadzie, między innymi „YoLoVi”, „Basic Training”, „Płot” – projekt na Biennale w Wenecji 2017, jak też i specjalnie przygotowany na wystawę fresk wideo „Równia pochyła (inclined plane)”.
 

 

 
 
+ Więcej
Zobacz także
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła