10.11.2017 - 29.01.2018
ŁAŹNIA 1
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk - Dolne Miasto

Ministerstwo Anomii. Przypadek wspólnot, które nie mają ze sobą nic wspólnego

Ministerstwo Anomii* ma zaszczyt zaprosić do Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, które bezpłatnie użyczyło swojej powierzchni na potrzeby projektu badawczego Ministerstwa. Przestrzeń wystawiennicza na I piętrze została zmieniona w teren symbolicznej gry, która – będąc w istocie eksperymentem społecznym – egzaminuje mechanizmy adaptacji obywateli do życia we wspólnotach oraz testuje granice obywatelskiego nieposłuszeństwa.
Jolanta Woszczenko
Ministerstwo Anomii* ma zaszczyt zaprosić do Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, które bezpłatnie użyczyło swojej powierzchni na potrzeby projektu badawczego Ministerstwa. Przestrzeń wystawiennicza na I piętrze została zmieniona w teren symbolicznej gry, która – będąc w istocie eksperymentem społecznym – egzaminuje mechanizmy adaptacji obywateli do życia we wspólnotach oraz testuje granice obywatelskiego nieposłuszeństwa Zadaniem gracza będzie odwiedzenie siedmiu wspólnot i pozostanie przy życiu. Wspólnoty, które napotkają uczestnicy gry, będą wymagały szeroko pojętej asymilacji. Tylko akceptacja lokalnych celów, mitów i norm współżycia pozwoli graczowi na przejście kolejnych pól. Ministerstwo Anomii zdaje sobie sprawę z konfliktu moralnego, jaki rodzi poświęcenie własnych ideałów na rzecz wspólnoty. Dlatego też oddaje do dyspozycji gracza możliwość popełnienia samobójstwa anomicznego – a nawet dwóch – celem uniknięcia tej nieprzyjemności.
 
Ministerstwo liczy na to, że wybory uczestników gry i ich decyzje usprawnią prace nad projektem nowych modeli społecznej koegzystencji.

*ANOMIA rzeczownik + [anomie, anomy] + [gr. 'ανομια], : „zjawisko społeczne polegające na rozpadzie powszechnie przyjętych norm i więzi społecznych, występujące w czasie wielkich kryzysów, stan wyobcowania i dezorientacji jednostki w takiej sytuacji”.
 
✳️ ✳️ ✳️

Ministerstwo Anomii jest organizacją badawczą o charakterze międzynarodowym. Powstało z ruchów anomistycznych działających na przestrzeni wieków z różnym nasileniem i zwalczanych z mniejszą lub większą zajadłością. Prekursorzy ruchów anomistycznych stawiali sobie za cel kwestionowanie ładu normatywnego i moralnego w napotykanych modelach społecznych. Obecnie MA obserwuje, tropi i analizuje stany anomii pojawiające się w nowej rzeczywistości, gdzie panujący system norm jest zdezintegrowany i konfliktowy. MA działa tam, gdzie niepewność i bezcelowość dopada zdezorientowane jednostki niezdolne sprostać sprzecznym wymogom współżycia społecznego. Społecznościom stojącym na krawędzi dewiacji MA z dumą przywraca otwartą i elastyczną rzeczywistość. Wobec zaistniałych stanów anomicznych MA opracowuje nowe „regulatory” życia społecznego tam, gdzie dotychczasowe normy przestają prasować do nowej rzeczywistości. MA zbiera informacje, przeprowadza testy oraz tajne operacje. Aktywność MA często pozostaje niezauważona z racji radykalnej dyskrecji i niejednoznaczności metod działania.
 
Projekt Ministerstwa Anomii w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA jest skierowany wyłącznie do odbiorców posługujących się językiem polskim.
 
 
+ Więcej
Zobacz także
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła