13.11.2018 - 17.02.2019
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Nick Wadley w Gdańsku

Scena, której świadkiem był Nick Wadley stała się inspiracją do stworzenia cyklu rysunków Big man. Te i kilkadziesiąt innych prac wybitnego brytyjskiego historyka sztuki i rysownika będzie można zobaczyć na wystawie Nick Wadley w Gdańsku prezentowanej w CSW ŁAŹNIA 2 Gdańsku Nowym Porcie.
Pełne inteligentnego humoru rysunki artysty, to efekt uważnej obserwacji ludzi w pociągach, szpitalu, poczekalniach czy na ulicy.
Kuratorka: Jasia Reichardt
Kategoria wiekowa: od 12 roku życia
„W drugim akcie sztuki granej w londyńskim teatrze jeden z bohaterów, potężny mężczyzna zaczął tańczyć – choć wcześniej sprawiał wrażenie kogoś, kto z trudem się porusza. Tańczył sam pośrodku sceny. Poruszał się tak lekko i z takim wdziękiem, że widzom udało się zapomnieć, jaki z niego olbrzym…”
 
Scena, której świadkiem był Nick Wadley stała się inspiracją do stworzenia cyklu rysunków Big man. Te i kilkadziesiąt innych prac wybitnego brytyjskiego historyka sztuki i rysownika będzie można zobaczyć na wystawie Nick Wadley w Gdańsku prezentowanej w CSW ŁAŹNIA 2 Gdańsku Nowym Porcie.
Pełne inteligentnego humoru rysunki artysty, to efekt uważnej obserwacji ludzi w pociągach, szpitalu, poczekalniach czy na ulicy. Znajdziemy wśród nich wnikliwie portrety, fantazje na temat zwierząt, przedmiotów oraz rysunki łączące obraz z zabawą słowem, którą Nick Wadley szczególnie lubił.
„now + here = nowhere”
W swoich pracach nie bał się też eksperymentów formalnych m.in. kserowania rysunków i fotografii w różnych odcieniach i robieniu z nich kolaży czy skanowania szkiców, które później poddawał obróbce komputerowej.
 
Na wystawie w ŁAŹNI 2 zaprezentowanych zostanie ponad 100 prac Nicka Wadleya m.in. satyryczne prace publikowane w latach 90. i na początku XX. wieku w Daily Telegraph Magazine, Royal Academy Magazine oraz w Financial Times, książki różnych autorów z jego ilustracjami czy… gablota osobliwości zawierająca drobne przedmioty wykonane przez Nicka Wadleya i rzeczy podarowane mu przez przyjaciół. Na ekspozycji zostaną też pokazane portrety artysty wykonane przez Franciszkę Themerson. 
 

Nick Wadley (1935 – 2017) ukończył studia artystyczne w Kingston School of Art oraz historię sztuki w Courtauld Institute w Londynie. W latach 1970-1985 kierował Wydziałem Historii Sztuki londyńskiej Chelsea School of Art. Po 25 latach pracy na uczelni odszedł na wcześniejszą emeryturę i poświęcił się rysowaniu. Wydał kilkadziesiąt publikacji naukowych dotyczących historii sztuki (m.in. The Drawings of Van Gogh, 1969; Cubism, 1972, Impressionist & PostImpresioonela Drawing, 1991). Jest autorem ilustracji do książek Cozette de Charmoy, U.A. Fanthorpe, Lisy Jardine i wielu innych. Poza publikowaniem, Nick Wadley był także kuratorem wystaw Romana Cieślewicza, Franciszki Themerson czy Lyonela Feiningera. W latach 1996-2001 na łamach The Daily Telegraph i Financial Times publikował (wraz z Sylvią Libedinsky) satyryczne rysunki. Jego własne rysunki były prezentowane w Wielkiej Brytanii, Polsce, Włoszech, Francji, Argentynie i Japonii. Wydał kilka książek – zbiorów rysunków i wierszy, a kolejne czekają na publikację. 

+ Więcej
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła