16.03 - 19.04.2019
ŁAŹNIA 1
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk - Dolne Miasto

Oman/Czarnobyl. Erozja obecności

Wernisaż: sobota 16 marca o 18.00
W czasie wernisażu odbędzie się oprowadzanie w polskim języku migowym i z audiodeskrypcją.
Spotkanie z Jerzym Wierzbickim prowadzone przez Adama Mazura: sobota 16 marca o 19.00.
Wystawa czynna: wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela: 12.00-18.00, czwartek: 12.00-20.00
Bilety: 5-7 zł

Wystawie towarzyszą wydarzenia:

Warsztaty fotograficzne z Jerzym Wierzbickim: 16-17 marca od 10.00 do 13.00.
Oprowadzanie w języku rosyjskim: 21 marca o 18.00
Kuratorka: Anna Szynwelska
Kategoria wiekowa: 12

Fotografie Jerzego Wierzbickiego prezentowane w ramach wystawy „Oman / Czarnobyl. Erozja obecności" to wizja świata, z którego „wymazano" człowieka – gdzie natura przywraca naturalny porządek i zawłaszcza na powrót swoje terytorium. Artysta prawie równolegle stworzył dwa cykle – pierwszy, dokumentujący porzucone z dnia na dzień osady w Omanie i drugi – ukazujący Czarnobyl 30 lat po katastrofie.

W przypadku Omanu opuszczanie budowli mieszkalnych jest wynikiem czynników ekonomicznych – nagłym wzrostem prosperity kraju i podniesieniem poziomu życia. Z kolei w Czarnobylu mieszkańcy zmuszeni byli opuścić skażony rejon. W obu przypadkach jesteśmy świadkami podobnego procesu powolnego anektowania terenów przez siły natury.

Jerzy Wierzbicki (1975) jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Łódzkiej Szkoły Filmowej, autorem albumu fotograficznego „Gdańsk Suburbia”. Kilkukrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach fotografii prasowej i artystycznej. Jego prace były publikowane m.in. w Newsweek Polska, Kwartalnik Fotografia, Pozytyw, National Geographic Traveler, BBC News, B&W Magazine, Y Magazine, Times of Oman, Al Shabiba. Od 2015 roku współpracuje z brytyjskim portalem poświęconym Bliskiemu Wschodowi MIddleEastEye.net. Fotografie w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, USA, Republice Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii i Sułtanacie Omanu.

+ Więcej
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła