Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz
25.02.2021 - 25.02.2021

KinoPasja online: Szarlatan

KINOPASJA W DOMU - SZARLATAN w reż. Agnieszki Holland

Dyskusja: fb KinoPortu
Prowadzenie: prof. UG Krzysztof Kornacki

Data: 25 LUTY 2021 O 18.00

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu KinoPasja w domu online. Tym razem wspólnie porozmawiamy o filmie "Szarlatan" w reżyserii Agnieszki Holland. Dyskusję poświęconą filmowi poprowadzi prof. UG Krzysztof Kornacki.

 

FB Kinoport

 

Światowej sławy polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych kreatorek współczesnego kina powraca z kolejnym zjawiskową produkcją. Film zadebiutował na Berlinale w 2020 roku, podczas których doceniona została zmysłowość obrazu, wyjątkowo zgrabnie zaprezentowana przez reżyserkę swym widzom. "Szarlatan" zyskał miano jednego z najlepszych festiwalowych tytułów, zaś jego sukces odbił się głośnym echem na międzynarodowej arenie. Reżyserka zasięgnęła do owoców swego życiowego dorobku, aby wykorzystać najważniejsze wśród poruszanych w swych dotychczasowych produkcjach wątki. Na piedestale ponownie postawiony został człowiek i jego powiązania z przyrodą oraz towarzysząca jego egzystencji wiara. Uwadze nie umknęły również paradoksy charakterystyczne dla XX wieku.

 

Jan Mikolasek, który zyskał w latach 30. reputację wyjątkowego uzdrowiciela, ciesząc się zaufaniem wśród czechosłowackiej społeczności, kontynuował swoją pracę zarówno pod okupacją hitlerowską, jak i pod okiem przedstawicieli komunistycznej władzy. Każdy nowy rząd dążył do wykorzystania sławy zielarza do realizacji własnych celów, w zamian zapewniając mężczyźnie swój patronat. Owa współpraca miała jednak swoją cenę.

 

"Szarlatan" opowiada historię człowieka o nieprzeciętnym umyśle, który wykorzystał w próbie okiełznania natury. Pomimo iż fabuła filmu rozgrywa się w przeszłości, jej przesłanie jest jak najbardziej aktualne. Niezmiennie źródła remedium na cierpienia nękające ludzkość upatrywane są w naturze. Jednocześnie Holland przypomina od dawna znaną prawdę odnośnie kosztów, jakie ponosi człowiek z tytułu swego talentu oraz rolę, jaką odgrywa ludzka skłonność do wiary w cuda.

+ Więcej
Wstrzymaj
Strzałka w lewo Strzałka w prawo
Kadr z filmu "Szarlatan", w reżyserii Agnieszki Holland.
Zobacz filmy w ramach cyklu
Szarlatan
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła