W ramach 16 Festiwalu IN OUT 2024 odbył się otwarty międzynarodowy konkurs, na który nadesłano prawie sześćset zgłoszeń ze wszystkich kontynentów świata. Festiwal i konkurs odbywają się co dwa lata, a każdej edycji przyświeca inny temat związany z interdyscyplinarnością w obrębie obrazu ruchomego, rozumianego bardzo szeroko jako realizacje z zakresu sztuki wideo, filmu eksperymentalnego, animacji, dokumentu czy etiudy filmowej.
W przeciągu ostatnich lat mogliśmy, dzięki nadesłanym pracom, przyjrzeć się co artyści wizualni myślą o architekturze, tańcu współczesnym, designie, muzyce czy teatrze, a architekci, tancerze, designerzy czy osoby związane z teatrem myślą o sztukach wizualnych, wideo czy filmie. Oprócz warstwy badawczej festiwal był też miejscem spotkań, wymiany idei i pomysłów oraz nawiązywania współpracy przy kolejnych projektach. 16 edycja Festiwalu poświęcona jest realizacjom łączącym fotografię z obrazem ruchomym. Podczas tegorocznego IN OUTu będziemy się więc przyglądać czym jest fotografia dla twórców wizualnych, a czym wideo i filmy dla twórców zajmujących się fotografią.
Jury w składzie prof. Wojciech Zamiara, Lucyna Kolendo oraz Jolanta Woszczenko do drugiego etapu konkursu wybrało piętnaście prac czternastu artystów, które w interesujący i bardzo różnorodny sposób ukazują czym jest fotografia dzisiaj. Jury drugiego etapu konkursu w składzie Kyungwoo Chun, Aneta Grzeszykowska oraz Zbigniew Libera wyłonią dwie pierwsze nagrody oraz przyznają wyróżnienia honorowe.
Finał festiwalu odbędzie się w dniach 11-12 października 2024 roku w ŁAŹNI 1 na Dolnym Mieście w Gdańsku. Podczas festiwalu odbędą się pokazy prac oraz rozmowy z osobami artystycznymi.
Więcej o IN OUT Festival w zakładce PROJEKTY.
Konkurs
Temat: fotografia / obraz ruchomy
Deadline: 30 czerwca 2024
Konkurs jest dwuetapowy: spośród nadesłanych do 30 czerwca 2024 prac jury preselekcyjne wybrało 15 filmów eksperymentalnych, które zostały zakwalifikowane do finału konkursu. Wybrane prace zostaną pokazane podczas przeglądów podczas festiwalu a finaliści, zostaną zaproszeni na festiwal do Gdańska.
Nagrody:
I nagroda: 6 000 PLN ufundowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.
II nagroda: 5 000 PLN ufundowana przez CSW ŁAŹNIA
III nagroda: 4 000 PLN im. prof. Witosława Czerwonki ufundowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku
Oprócz nagród finansowych przyznane zostaną również wyróżnienia honorowe.
Konkurs skierowany był do osób tworzących w danym medium, nie ma kategorii wiekowej, ani wymogu uczelni artystycznej.
Czas trwania filmu: powyżej 1 minuty, maksymalnie do 20 minut.
Rok produkcji: praca nie powinna być starsza niż 3 lata.