Rezydencja Artystyczna: Andrii Dostliev
W tym roku kontynuujemy współpracę z Andriem Dostilievem - artystą, kuratorem i badaczem fotografii. Jego główne obszary zainteresowań to pamięć, trauma, praktyki dekolonizacyjne w Europie Wschodniej, queerowa historia Ukrainy oraz zacieranie się granic medium fotograficznego. Praktyka artystyczna Andrii Dostilieva koncentruje się wokół fotografii, wideo, rysunku, performance’u i instalacji.
Aktualne badania Andriia Dostlieva skupiają się nad polską migracją do Nadrenii i Westfalii. Główny nacisk kłaść będzie na złożonych procesach adaptacyjnych Polaków, którzy w XIX wieku masowo przenosili się z terenów pod zaborem pruskim do dynamicznie rozwijającego się regionu przemysłowego Renu i Ruhry. Ich obecność stała się kluczowym elementem transformacji społeczno-gospodarczej tego regionu, która paradoksalnie doprowadziła do prześladowań po dojściu nazistów do władzy w latach 30. XX wieku.
Podczas wizyt i kwerend w ośrodkach naukowych w Niemczech Dostlievbadać będzie strategie adaptacyjne w kontekście języka, germanizacji polskich nazwisk czy struktur wspólnotowych. Jakie zmiany wpływały na tożsamość jednostek jak i wspólnot?
Kolejnym ważnym elementem badań Dostlieva stanowić będą współczesne metody przywracania pamięci o polskiej obecności w regionie Nadrenii Północnej-Westfalii.
Poszukiwania Andriia Dostlieva oparte będą na próbie zrozumienia złożonych procesów migracyjnych, adaptacyjnych i tożsamościowych, z perspektywy często pomijanego rozdziału wspólnej polsko-niemieckiej historii.