Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz
01.01 - 30.11.2019
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Autonomia ulicy

Nowy Port jest dla nas zarówno formą jak i treścią, kontekstem i znaczeniem. To obraz, dźwięk, ruch głęboko zakorzeniony w naszej tożsamości. Nowy Port nas wychował, był surowym ojcem i bezpieczną matką. To właśnie ta przestrzeń niekiedy niebezpieczna, czasami trudna, zawsze wymagająca wskazała nam kierunek. To właśnie z braku narodziły się w nas potrzeby, które swoje zaspokojenie znalazły na ulicy. Ulica była i jest główną przestrzenią naszej ekspresji, tej artystycznej, codziennej, przekroczonej w swoim niedostatku. Relacja z ulicą kształtowała nas, zapewniając ramę. Łaźnia była dla nas azylem, włamaliśmy się do jej wnętrza, które dało nam to czego potrzebowaliśmy, miejsce to stało się niemym kuratorem ulicznej sztuki. Przy dźwiękach skruszonego tynku stawaliśmy się artystami z autonomii.
Autonomia to niezależność, samodzielność, odwaga. Ulica uczyła nas i niszczyła. Nadal tworzymy w sztuce wyboru, w kulturze wykluczonych...

Iwona Woźniewska i Adrian „Lipskee” Lipiński

CSW ŁAŹNIA w 2019 roku zaprosiła do odbycia lokalnej rezydencji kuratorskiej dwóch działaczy lokalnej społeczności gdańskiej dzielnicy Nowy Port. Iwona Woźniewska i Adrian „Lipskee” Lipiński podejmą próbę fizycznej i symbolicznej transformacji przestrzeni i zrekonstruowania historii budynku dawnej łaźni miejskiej, zanim został on przekształcony w centrum sztuki współczesnej w ramach rewitalizacji miasta Gdańska. Opuszczony i zdegradowany gmach stanowił wówczas nieoficjalne, ale niezwykle istotne centrum artystycznych oddolnych działań lokalnej młodzieży, zanurzone w nurcie kultury ulicznej.

 

Cofając się do źródeł własnej tożsamości zespół CSW Łaźnia ma na celu stworzenie przestrzeni wspólnej, sprzyjającej spotkaniu i kolektywnemu działaniu. Jest to próba zmiany stereotypowego postrzegania kultury ulicznej. „Autonomia ulicy” zakłada przybliżenie źródeł inspiracji, założeń, filozofii oraz aspektu społecznego.

Eksperyment jakim jest zaproponowany projekt jest krokiem w procesie uczenia się oraz próbą stworzenia modelu instytucji dyskursywnej, autorefleksyjnej i autokrytycznej.

Podczas blisko rocznej rezydencji, artyści zrealizują serię wydarzeń poświęconych historii łaźni oraz szerzej traktujących o poszczególnych elementach kultury ulicznej, poprzez organizację spotkań autorskich, dyskusji, projekcji filmowych. Rezydenci zaangażują w swoje działania innych lokalnych artystów, a także członków i członkinie prowadzonego przez nich Stowarzyszenia 180 Stopni – dla których kontekst kultury ulicznej jest obecnie również niezwykle istotny.

 

Trwający niemal rok proces, zwieńczony zostanie wystawą pt. „Autonomia ulicy”, którą będzie można oglądać od 22.11.2019 do 12.01.2020r. w CSW ŁAŹNIA 2  w Nowym Porcie.

Najbliższe wydarzenie otwarte dla publiczności w ramach rezydencji odbędzie się w marcu 2019, kiedy odbędzie się otwarte spotkanie z rezydentami w zrekonstruowanej przestrzeni CSW ŁAŹNIA.

 

Iwona Woźniewska – pedagożka, terapeutka behawioralna, animatorka kultury, prezeska Stowarzyszenia 180° ilość jej ról życiowych sprzyja dysocjacji. Mediatorka środowisk, preferująca kultury braku. Deficyt jest główną przestrzenią jej kreacji. od 2012 roku współpracuje z młodymi twórcami i twórczyniami ulicznymi. Fenomen ulicy i kultury kreowanej przez ulice jest głównym obszarem jej zainteresowań. Pasjonuje się słowem i relacjami pomiędzy słowami.

 

Adrian "Lipskee" Lipiński - tancerz, choreograf, animator kultury od zawsze i na zawsze związany ze street dance'ową sceną taneczną, którą zaczął kreować już w późnych katach 90tych. Uważany za polskiego prekursora Poppingu. Zaangażowany społecznie twórca uliczny, współpracujący z szeregiem instytucji kultury. W 2015 roku był autorem performansu "3 PORT" w ramach festiwalu Narracje. Organizator i propagator kultury ulicznej. W swoim doświadczeniu ma wiele zwycięstw w zawodach tanecznych w Polsce i Europie.

 

 

+ Więcej
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła