Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz
05.05 - 31.12.2019
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Doświadczanie zmysłami

Przez długi czas nasze zmysły były uważane za całkowicie autonomiczne „moduły percepcyjne”, z których każdy funkcjonował niezależnie. Ostatnie badania pokazały jednak, że nasze doświadczenia percepcyjne są formowane przez różnorodne, złożone interakcje między poszczególnymi zmysłami. Testy kliniczne wskazują, że są one nie tylko połączone, ale także, że nasze postrzeganie zdarzeń wzrokowych, słuchowych lub dotykowych może zostać radykalnie zmienione przez informacje pochodzące z innych zmysłów.
Nina Czegledy

Projekt o roboczym tytule “Doświadczanie zmysłami” stanowi próbę refleksji nad różnorodnością doznań zmysłowych. Przedsięwzięcie stanowi część kilkuletniego projektu interdyscyplinarnego, które zakończy wystawa wiosną 2021 roku. Liczne działania artystyczno-badawczo-edukacyjne, w tym: wystawy, dyskusje, prezentacje, rezydencje artystyczne i warsztaty edukacyjne skupią się na badaniu polisensorycznej percepcji otoczenia. W 2019 rozpoczynamy serię rezydencji artystycznych, w ramach których zaproszeni artyści i artystki rozpoczną pracę nad projektami związanymi ze zmysłami: dotyku, węchu, słuchu, wzroku i smaku. Wśród zaproszonych twórców znaleźli się Csenge Kolozsvari, Hilda Kozari, Emma Smith, Raewyn Turner i Brian Harris.

 

Kuratorką projektu jest Nina Czegledy – artystka, kuratorka, pedagożka. Pracuje na arenie międzynarodowej w ramach interdyscyplinarnych projektów łączących sztukę, naukę i nowe technologie. Interesuje się zmieniającym postrzeganiem ludzkiego ciała i jego otoczenia, jak również zmianami obowiązującego paradygmatu w sztuce. Ma za sobą bogate doświadczenie wystawiennicze i publikacyjne/wydawnicze, jest laureatką licznych nagród za swoje prace artystyczne. Inicjowała i prowadziła szereg warsztatów, konferencji i festiwali na całym świecie.

 

Więcej: http://www.ninaczegledy.net/

 

Zespół z ramienia CSW ŁAŹNIA realizujący projekt: Aleksandra Księżopolska, Agnieszka Kulazińska, Lila Schally - Kacprzak

 

Fot. Stéphane Clor "Dźwiękobrazy" (fot. Adam Bogdan)

+ Więcej
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła