Kontrast:
A A A A
Czcionka:
A A A
Odstęp między literami:
AB AB AB
Animacje:
✘ Wyłącz
01.05 - 30.09.2019
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Vanessa Brazeau rezydencja artystyczna

W maju gościliśmy na rezydencji kanadyjską artystkę Vanessę Brazeau, w związku z przygotowaniami do performansu „The Solution Mat”. Projekt będzie realizowany w drugiej połowie tego roku, we współpracy z zapaśnikami i zapaśniczkami z Zapaśniczego Klubu Sportowego „Granica”.

The Solution Mat” [Mata rozwiązań] – projekt artystki i byłej zapaśniczki Vanessy Brazeau – to publiczne forum dla aktualnych pytań. Publiczność będzie miała okazję zaproponować pytania, na które odpowiedzi w prosty sposób: TAK lub NIE dostarczą zapaśnicy. Zwycięski wynik każdego meczu określi odpowiedź na dane pytanie. Intencją „The Solution Mat” jest zachęcanie do publicznej debaty i dialogu w bieżących kwestiach dotykających mieszkańców danego miasta, by zainspirować nowe i absurdalne metody dyskusji, a także poszerzenie grona odbiorców sztuki współczesnej, wykorzystując do tego narzędzie sportu.

Idea projektu wywodzi się z antyku, kiedy zapasy nie były tylko sportem, ale także formą używaną w dyskursie – głównie między filozofami. Większość starożytnych greckich zapaśników to filozofowie i pedagodzy, którzy wykorzystywali publiczne forum zapaśnicze, by wzmacniać swoje teorie i przekonywać do swoich idei opinię publiczną – a czasem by rozwiązywać konflikty.

 

Praktyka artystyczna Vanessy Brazeau (ur. 1986 w Kanadzie) obecnie skupia się na społecznie i politycznie zaangażowanych tematach, ukazywanych w konwencji dyscyplin sportowych, w celu wyrażenia krytyki postrzegania ciała przez pryzmat neoliberalnych praktyk takich jak: konkurencja, produktywność i praca. W fizyczności ciała artystka upatruje narzędzia edukacji, upodmiotowienia i reinterpretacji; wykorzystując ruch i gest w żartobliwy sposób pragnie wprowadzić nieoczywiste i przypadkowe zdarzenia w codzienną rutynę. Artystka włączając często przypadkowego odbiorcę w kreowane przez siebie irracjonalne sytuacje czy performansy, zachęca do uczestnictwa, aktywizmu, protestu, ale także fizycznego wysiłku i potu.

 

Brazeau ukończyła Bauhaus-Universität Weimar na kierunku „Public Art and New Artistic Strategies” oraz University of British Columbia. Swoje prace i performansy prezentowała podczas licznych międzynarodowych wystaw, festiwal i niekonwencjonalnych wydarzeń. Jest ona także inicjatorką Art Spin Berlin, festiwalu artystycznego połączonego z przejazdem rowerowym, który został nominowany do nagrody Social Design Award DER SPIEGEL Online w 2016 roku. Obecnie pracuje jako asystentka w programie MFA „Public Art and New Artistic Strategies” w Bauhaus University Weimar.

 

Więcej o artystce: https://www.vanessabrazeau.com/

+ Więcej
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła