W ramach 16 Festiwalu IN OUT 2024 odbył się otwarty międzynarodowy konkurs, na który nadesłano prawie sześćset zgłoszeń ze wszystkich kontynentów świata. Festiwal i konkurs odbywają się co dwa lata, a każdej edycji przyświeca inny temat związany z interdyscyplinarnością w obrębie obrazu ruchomego, rozumianego bardzo szeroko jako realizacje z zakresu sztuki wideo, filmu eksperymentalnego, animacji, dokumentu czy etiudy filmowej. W przeciągu ostatnich lat mogliśmy, dzięki nadesłanym pracom, przyjrzeć się co artyści wizualni myślą o architekturze, tańcu współczesnym, designie, muzyce czy teatrze, a architekci, tancerze, designerzy czy osoby związane z teatrem myślą o sztukach wizualnych, wideo czy filmie. Oprócz warstwy badawczej festiwal był też miejscem spotkań, wymiany idei i pomysłów oraz nawiązywania współpracy przy kolejnych projektach. 16 edycja Festiwalu poświęcona jest realizacjom łączącym fotografię z obrazem ruchomym. Podczas tegorocznego IN OUTu będziemy się więc przyglądać czym jest fotografia dla twórców wizualnych, a czym wideo i filmy dla twórców zajmujących się fotografią.
Jury w składzie prof. Wojciech Zamiara, Lucyna Kolendo oraz Jolanta Woszczenko do drugiego etapu konkursu wybrało piętnaście prac czternastu artystów, które w interesujący i bardzo różnorodny sposób ukazują czym jest fotografia dzisiaj. Jury drugiego etapu konkursu w składzie Kyungwoo Chun, Aneta Grzeszykowska oraz Zbigniew Libera wyłonią dwie pierwsze nagrody oraz przyznają wyróżnienia honorowe.
Finał festiwalu odbędzie się w dniach 11-12 października 2024 roku w ŁAŹNI 1 na Dolnym Mieście w Gdańsku. Podczas festiwalu odbędą się pokazy prac oraz rozmowy z osobami artystycznymi.
Prace zakwalifikowane do II etapu konkursu:
1. Hanna Abrahamsson (Sweden) „You're finally home” 8'00''
2. Ada Ada Ada (Denmark) „Being represented by data is like losing a part of yourself” 4'51''
3. Marisa Benito Crespo (Spain) „They're all dead” 7' 00''
4. Laure Catugier (born France film produced in Germany) „Burden” 8'10''
5. Jake Greenup (Canada) „Tactile Effects” 3'10''
6. Oleksandr Isaienko (Ukraine) „Mova oborony” 12'13''
7. Dante Korda (USA) „The True Revolutionary" 3'00''
8. Jakub Kostewicz (Poland) „Mlekołak” 3'49''
9. Lilly Lulay (born Germany film produced in Spain) „Madrid” 8'24''
10. Cian McCarth (born Ireland, film produced in Germany) „E c h o e s o f R e s t o r a t i o n” 3'03''
11. Yannick Mosimann (Switzerland) „Come out of your shell” 2'26''
12. Ricardo Muñoz Izquierdo (Colombia) „Backward” 1'35''
13. Ricardo Quaresma Vieira (Portugal) „Personafication” 5'43''
14. Clemens Wilhelm (Germany) „Unser Schlumpi” (English title: "Our Schlumpi") 8'40''
15. Clemens Wilhelm (Germany) „The End Of Something” 15'50''
Dziękujemy wszystkim za przesłanie zgłoszenia oraz gratulujemy osobom artystycznym, których prace zakwalifikowały się do II etapu konkursu.
Fotos: Marisa Benito Crespo (Spain) „They're all dead”